Tomáš Hertl ze San Jose slaví gól, gratulují mu Mario Ferraro a William Eklund.

Tomáš Hertl ze San Jose slaví gól, gratulují mu Mario Ferraro a William Eklund. | foto: AP

Vejmelka při premiéře v NHL zářil, Hertl velel obratu, skóroval i Zadina

• 29
Tomáš Hertl byl v NHL vyhlášen první hvězdou zápasu, když se gólem a asistencí podílel na obratu San Jose. Stejného ocenění se dočkal arizonský gólman Karel Vejmelka, který při debutu v zámořské soutěži dokázal z 33 střel zastavit 32. Z českých brankářů se v sobotním programu představil ještě Vítek Vaněček, který v dresu Washingtonu kryl 22 z 24 střel. Za Detroit skóroval Filip Zadina, jemuž asistoval Filip Hronek. Gólové přihrávky zaznamenali i David Pastrňák, Dominik Simon, Martin Nečas či Radko Gudas.

Buffalo zvítězilo 2:1 po nájezdech nad Arizonou, za kterou si odbyl debut ve slavné soutěži český gólman Karel Vejmelka. Z 33 střel domácích dokázal zastavit 32 a i přes nezdar v rozstřelu si vysloužil pozici první hvězdy.

Po slibných výkonech z předsezonní přípravy dostala bývalá opora Komety Brno od Arizony šanci na pozici dvojky za Carterem Huttonem. Na farmu do Tusconu tak putoval jiný Čech Josef Kořenář.

Premiéry v nejslavnější hokejové lize světa se 25letý rodák z Třebíče dočkal hned ve druhém startu Coyotes v sezoně. Na ledě Buffala, které mělo herní i střeleckou převahu, čelil v řádné hrací době a prodloužení celkově 33 pokusům a za svá záda pustil jen jediný puk.

V 22. minutě byl bez šance proti dorážce Cody Eakina, jenž využitou přesilovkou vymazal úvodní gól hostujícího Andrew Ladda ze 14. minuty. V rozhodujících nájezdech ale Vejmelku překonali Tage Thompson a Arttu Ruotsalainen, díky nimž Sabres brali druhý bod. Vejmelka byl jediným Čechem na ledě poté, co jeho spoluhráč z útoku Dmitrij Jaškin zůstal jen mezi nehrajícími náhradníky.

San Jose prohrávalo ve 22. minutě s Winnipegem 0:2, ale ještě ve druhé třetině vyrovnalo a na začátku poslední části odskočilo po akcích Hertla na 4:2. Český útočník nejdříve vstřelil třetí gól týmu v přesilové hře z dorážky a po jeho průniku se o chvíli později prosadil Rudolfs Balcers.

Hertl se bezprostředně po čtvrtém gólu projevil i jako ochránce a snažil se oddělit protihráče od Balcerse, který se dostal do kolize s brankářem Winnipegu Connorem Hellebuyckem.

„Dva hráči se na něj vrhli, tak jsem se do toho pokusil skočit, abych mu zachránil život,“ vysvětlil Hertl, který cestou na trestnou lavici burcoval i fanoušky. „Myslím si, že jim tohle stejně jako nám chybělo. Bylo to 4:2, tak jsem zvedl ruce nahoru a gestem naznačoval, aby to rozjeli. Jsme šťastní, že před nimi můžeme po dvou letech zase hrát. Dnes to bylo úžasné.“

Další dva čeští hráči Filip Zadina a Vítek Vaněček byli zvoleni třetími hvězdami utkání. Zadina vstřelil i s přispěním asistence Filipa Hronka rozdílový gól při výhře Detroitu 3:1 nad Vancouverem.

Filip Zadina z Detroitu po vstřeleném gólu.
Filip Zadina z Detroitu sbírá pochvaly po vstřeleném gólu.

Zadina dal první gól v sezoně ve 27. minutě v přesilové hře, kdy se trefil z pravého kruhu střelou bez přípravy k bližší tyči a zlomil nerozhodný stav 1:1. Hlavní postavou utkání se stal brankář Detroitu, jenž chytil ve třetí třetině všech 23 střel a celkově si připsal čtyřicet zákroků.

„V soubojích speciálních formací jsme vyhráli a to rozhodlo zápas,“ konstatoval Zadina po výhře Detroitu, který minule promarnil s Tampou Bay ve třetí třetině vedení 6:3 a prohrál v prodloužení gólem Ondřeje Paláta. „Hráli jsme velmi dobře i v prvním zápase, ale nedotáhli jsme to a hodně jsme se soustředili, abychom tenhle zápas vyhráli. Myslím si, že jsme hráli dobře jako tým celých šedesát minut,“ konstatoval.

Brankář Vaněček si připsal 22 úspěšných zásahů a až do 45. minuty odolával střelám Tampy Bay, ale nakonec s Washingtonem podlehl obhájcům Stanleyova poháru 1:2 v prodloužení.

Brankář Washingtonu Vítek Vaněček zasahuje.

Vaněček po spolehlivém výkonu a výhře 5:1 nad Rangers dostal přednost i ve druhém utkání Washingtonu v sezoně. Capitals vedli trefou Alexandra Ovečkina z mezikruží a českého brankáře překonal až ve 45. minutě střelou od modré čáry Michail Sergačev. Prodloužení rozhodl Steven Stamkos v čase 64:45 z přečíslení dva na jednoho.

„V první třetině toho na něj moc nešlo, ale ve druhé už musel vytáhnout nějaké zákroky. Mají hodně velkou sílu v útoku a víte, že musíte podat dobrý výkon. To udělal,“ pochválil Vaněčka trenér Washingtonu Peter Laviolette. Na straně Tampy Bay odstoupil ve druhé třetině z utkání kvůli zranění obránce Jan Rutta.

Pittsburgh porazil Chicago 5:2 díky výbornému vstupu. Už ve dvanácté minutě vedl 4:0 a vyhnal z branky svou bývalou hvězdu Marca-Andrého Fleuryho, na jehož vrub šel zejména druhý gól. Zkušený brankář před ním u zadního mantinelu špatně rozehrál kvůli napadání Simona, který tak zabodoval i ve třetím utkání v sezoně (1+2). Trenér Mike Sullivan si připsal 253. vítězství na lavičce Pittsburghu a v této statistice se dostal do čela klubové historie.

Pastrňák si v prvním startu v sezoně připsal přihrávku u druhého gólu Brada Marchanda v zápase, kterým zpečetil v předposlední minutě výhru Bostonu 3:1 nad Dallasem. Nečas připravil důležitou branku Caroliny při vítězství 3:2 v Nashvillu. Český útočník získal ve středním pásmu puk a po jeho přihrávce upravil v 54. minutě Andrej Svečnikov na 2:1. Hurricanes už vedení nepustili.

Dominik Simon z Pittsburghu vede puk v utkání proti Chicagu.
Radko Gudas z Floridy (vpravo) zastavuje akci Brocka Nelsona z New York...
S pukem uhání vpřed Dominik Kubalík z Chicaga, stíhá ho Marcus Pettersson z...

Sam Bennett se blýskl druhým hattrickem v kariéře, kterým nasměroval Floridu k výhře 5:1 nad New York Islanders. První ze tří branek vstřelil z dorážky střely Gudase, který si v utkání připsal i šest srážek, tři zblokované střely a tři kladné body. Tři góly nasázel v sobotu také Connor McDavid a zařídil tím vítězství Edmontonu 5:2 nad Calgary.

Výsledky:

Buffalo Sabres - Arizona Coyotes 2:1N (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 21:05 Eakin (Caggiula, Dahlin), Ruotsalainen - 13:51 Ladd (Dzingel, Johan Larsson). Rozhodčí: L'Ecuyer, St. Pierre – Nansen, Brisebois. Diváci: 7 872.

Buffalo Sabres Tokarski (C. Anderson) – Dahlin, Butcher, Hägg, Pysyk, Bryson, C. Miller – J. Skinner, Cozens, Hinostroza – R. Asplund, Tage Thompson, V. Olofsson – Girgensons (A), Eakin, Okposo (A) – Bjork, Ruotsalainen, Caggiula.

Arizona Coyotes K. Vejmelka (C. Hutton) – Chychrun (A), Timmins, Gostisbehere, Strälman, Ljubuškin, V. Söderström – Crouse, N. Schmaltz, Keller – Ladd (A), Ch. Fischer, Kessel – Roussel, Beagle (A), Dzingel – Johan Larsson, L. Eriksson, T. Boyd.

Nashville Predators - Carolina Hurricanes 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Branky: 27:54 Johansen, 59:16 F. Forsberg (Ekholm, Johansen) - 06:26 Fast (J. Staal, Slavin), 54:00 A. Svečnikov (M. Nečas, Pesce), 58:48 T. Teräväinen (Pesce). Rozhodčí: Markovic, Nicholson – Murray, Suchánek. Diváci: 17 162.

Nashville Predators Saros (Ingram) – Josi (C), A. Carrier, Ekholm (A), P. Myers, Harpur, Fabbro – F. Forsberg, Johansen, Duchene – Cousins, Mikael Granlund (A), Kunin – Tolvanen, C. Glass, Tomasino – Trenin, Sissons, Jeannot.

Carolina Hurricanes F. Andersen (Raanta) – Slavin (A), Bear, Skjei, Pesce, Cole, A. DeAngelo – Kotkaniemi, Aho, M. Nečas – A. Svečnikov, Trocheck, T. Teräväinen – Niederreiter, J. Staal (C), Fast – Martinook (A), Stepan, Lorentz.

Pittsburgh Penguins - Chicago Blackhawks 5:2 (4:0, 1:1, 0:1)

Branky: 00:15 Blueger (B. McGinn, Marino), 05:33 D. O'Connor (D. Simon), 10:59 B. McGinn (D. O'Connor), 11:25 D. Heinen (Guentzel, J. Carter), 37:55 Zucker (Kasperi Kapanen, Friedman) - 25:00 P. Kane (Seth Jones, DeBrincat), 55:57 Dach (Hagel, P. Kane). Rozhodčí: Syvret, O'Rourke – Kelly, Pancich. Diváci: 18 420.

Pittsburgh Penguins Jarry (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin (A), Marino, M. Pettersson, Ruhwedel, Friedman – D. Heinen, J. Carter (A), Guentzel – Kasperi Kapanen, Rodrigues, Zucker – B. McGinn, Blueger, Aston-Reese – D. Simon, Boyle, D. O'Connor.

Chicago Blackhawks M.-A. Fleury (12. Lankinen) – Seth Jones, de Haan, C. Murphy (A), McCabe, E. Gustafsson, R. Stillman – P. Kane (A), T. Johnson, DeBrincat – Kurashev, J. Toews (C), D. Kubalík – Hagel, Dach, Borgström – Gaudette, Entwistle, Khaira.

Toronto Maple Leafs - Ottawa Senators 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky: 02:12 Simmonds (R. Sandin, Dermott), 08:06 Kerfoot (W. Nylander, Bunting), 47:57 Bunting (Kerfoot) - 37:42 Norris (Batherson, Ennis).

Toronto Maple Leafs J. Campbell (Bishop) – Rielly, Brodie, Muzzin, R. Sandin, Dermott – N. Ritchie, Tavares, Marner – Bunting, Kerfoot, W. Nylander – Engvall, Kämpf, O. Kaše – Spezza, Amadio, Simmonds.

Ottawa Senators A. Forsberg (F. Gustavsson) – Zub, Chabot, N. Zajcev, Mete, J. Brown, Holden – Batherson, Norris, Stützle – C. Brown, Pinto, N. Paul – Ennis, Tierney, Formenton – P. Kelly, L. Shaw, Sanford.

Edmonton Oilers - Calgary Flames 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Branky: 13:08 D. Ryan (Foegele, Kassian), 17:29 McDavid (Puljujärvi, Draisaitl), 25:33 McDavid (Nurse, Nugent-Hopkins), 45:29 Puljujärvi (Ceci, Draisaitl), 58:23 McDavid (Puljujärvi, Draisaitl) - 29:19 Mangiapane (D. Dubé, Välimäki), 45:03 E. Lindholm (M. Tkachuk, R. Andersson). Rozhodčí: Rank, Charron – Mills, O'Quinn. Diváci: 17 745.

Edmonton Oilers M. Smith (Koskinen) – Barrie, Nurse (A), Ceci, Keith, Bouchard, Koekkoek – Puljujärvi, McDavid (C), Draisaitl – Yamamoto, Nugent-Hopkins (A), Hyman – Kassian, D. Ryan, Foegele – Turris, R. McLeod, Brendan Perlini.

Calgary Flames Markström (Vladař) – R. Andersson, Hanifin, Ch. Tanev, Zadorov, Gudbranson, Välimäki, Kylington – M. Tkachuk (A), E. Lindholm, J. Gaudreau – Mangiapane, Monahan (A), D. Dubé – T. Lewis, Backlund (A), Lucic – B. Ritchie, Gawdin.

Los Angeles Kings - Minnesota Wild 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)

Branky: 25:23 Arvidsson (Kopitar, Doughty), 47:28 Kopitar (Doughty, Quick) - 26:17 F. Gaudreau (K. Fiala, D. Kulikov), 31:55 V. Rask (Kaprizov), 36:52 Hartman (M. Foligno, Greenway). Rozhodčí: Joannette , Walsh – Murchison, Hunt. Diváci: 12 590.

Los Angeles Kings Quick (C. Petersen) – M. Anderson, Doughty (A), Björnfot, M. Roy, Edler, S. Walker – Arvidsson, Kopitar (C), D. Brown (A) – A. Kempe, Danault, Iafallo – V. E. Tkačov, Vilardi, Kaliyev – Lizotte, T. Moore, Kupari.

Minnesota Wild C. Talbot (Kähkönen) – Goligoski, Spurgeon (C), J. Brodin, Dumba (A), Merrill, D. Kulikov – Kaprizov, J. Eriksson Ek, Zuccarello – Greenway, Hartman, M. Foligno (A) – V. Rask, F. Gaudreau, K. Fiala – Duhaime, N. Sturm, Bjugstad.

Colorado Avalanche - St. Louis Blues 3:5 (0:1, 1:2, 2:2)

Branky: 34:09 Burakovsky (Kadri, Girard), 54:36 Jost (Compher, Rantanen), 56:18 Compher (Kadri, Makar) - 04:12 Faulk (Kyrou, Bozak), 28:35 B. Schenn (Kyrou, Bučněvič), 31:37 Perron (Saad, Parayko), 46:51 Perron (I. Barbašev, Faulk), 59:40 R. O'Reilly. Rozhodčí: Brad Meier, Pierre Lambert. Čároví: Ryan Galloway, Brandon Gawryletz. Diváci: 18022.

Colorado Avalanche Kuemper (J. Johansson) – Makar, Girard, E. Johnson (A), Byram, R. Murray, MacDermid – Rantanen (A), Kadri (A), Burakovsky – Ranta, Compher, Jost – L. O'Connor, Jayson Megna, Helm – Matteau, Sikura. Hlavní trenér: Jared Bednar.

St. Louis Blues Binnington (Husso) – Parayko (A), M. Scandella, Faulk, Krug, Bortuzzo, Walman – Perron, R. O'Reilly (C), Saad – Bučněvič, B. Schenn, Kyrou – Tarasenko (A), R. Thomas, Neal – I. Barbašev, Bozak, Neighbours. Hlavní trenér: Craig Berube.

Washington Capitals - Tampa Bay Lightning 1:2P (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 38:51 Ovečkin (T. van Riemsdyk, T. Wilson) - 44:23 Sergačjov (Stamkos, Černák), 64:45 Stamkos (Bellemare). Rozhodčí: Furman South, Dean Morton. Čároví: Jonny Murray, Tyson Baker. Diváci: 18573.

Washington Capitals Vaněček (Samsonov) – Carlson (A), Fehérváry, Nick Jensen, D. Orlov, J. Schultz, T. van Riemsdyk – T. Wilson, Jevgenij Kuzněcov, Ovečkin (C) – Sprong, Eller, Mantha – Oshie (A), H. Lapierre, Sheary – Hathaway, N. Dowd, Hagelin. Hlavní trenér: Peter Lavilette.

Tampa Bay Lightning Andrej Vasilevskij (B. Elliott) – Rutta, Hedman (A), Černák, McDonagh (A), Sergačjov, Šustr – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, Killorn – Perry, Colton, Maroon – Bellemare, M. Joseph, Katchouk. Hlavní trenér: Jon Cooper.

Boston Bruins - Dallas Stars 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 17:38 B. Marchand, 44:45 DeBrusk (Haula, N. Foligno), 58:23 B. Marchand (Pastrňák) - 29:15 Glendening (Kero). Rozhodčí: Rooney, Brenk – Deschamps, Daisy. Diváci: 17 850.

Boston Bruins Swayman (Ullmark) – Forbort, McAvoy, M. Reilly, Carlo, Grzelcyk, Clifton – B. Marchand, Bergeron, Pastrňák – T. Hall, Coyle, Craig Smith – DeBrusk, Haula, N. Foligno – Frederic, T. Nosek, Kuhlman.

Dallas Stars Holtby (Chudobin) – Lindell, M. Heiskanen, R. Suter, Sekera, Hanley, Hakanpää – Jamie Benn, Seguin, A. Radulov – Peterson, Hintz, Pavelski – M. Raffl, Faksa, Gurjanov – Kero, Glendening, Kiviranta.

San Jose Sharks - Winnipeg Jets 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Branky: 23:38 Cogliano (Couture, B. Burns), 33:17 Weatherby (E. Karlsson, Labanc), 43:25 Hertl (W. Eklund, Weatherby), 45:02 Balcers (T. Meier, Hertl) - 04:20 Dubois (Dillon, Pionk), 21:11 Copp (Lowry), 53:28 Harkins (Stanley, Morrissey). Rozhodčí: K. Rehman, F. StLaurent – V. Rody, R. Gibbons.

San Jose Sharks Hill (J. Reimer) – B. Burns (A), M. Ferraro, E. Karlsson (A), M.-É. Vlasic, J. Middleton, R. Šimek – T. Meier, Couture (C), Dahlén – Balcers, Hertl, W. Eklund – Labanc, Bonino, Nieto – Pederson, Cogliano, Weatherby.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Comrie) – Morrissey (A), N. Schmidt, Dillon, Pionk, DeMelo, Stanley – Connor, Scheifele (A), Wheeler (C) – Copp, Dubois, Ehlers – P. Stastny, Lowry, Perfetti – Vesalainen, Harkins, Riley Nash.

Montreal Canadiens - New York Rangers 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Branky: 49:24 Drouin (Dvorak, Kulak) - 29:59 Kreider (Zibanejad, Panarin), 49:50 Lafreniere (Zibanejad, A. Fox), 59:50 K. Rooney. Rozhodčí: Luxmore, MacDougall – Barton, Alphonso.

Montreal Canadiens J. Allen (Montembeault) – A. Romanov, Petry (A), Chiarot, D. Savard, Kulak, Ch. Wideman – Armia, Suzuki (A), Caufield – Drouin, Dvorak, Josh Anderson – Toffoli, Evans, B. Gallagher (A) – M. Perreault, C. Paquette, Lehkonen.

New York Rangers Šesťorkin (A. Georgijev) – R. Lindgren, A. Fox, K'A. Miller, Trouba, Nemeth, Lundkvist – Lafreniere, Zibanejad, Kreider (A) – Panarin (A), Chytil, Kakko – Blais, McKegg, Goodrow (A) – Dryden Hunt, K. Rooney, Reaves.

Detroit Red Wings - Vancouver Canucks 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 11:05 Fabbri (M. Staal, G. Lindström), 26:42 Zadina (Seider, Hronek), 59:02 Gagner (Bertuzzi) - 24:56 Garland (Horvat, Pearson). Rozhodčí: Pochmara, Dunning – Cherrey, Tobias. Diváci: 16 274.

Detroit Red Wings Greiss (Nedeljkovic) – DeKeyser (A), Hronek, Seider, Leddy, M. Staal (A), G. Lindström – Bertuzzi, Fabbri, L. Raymond – Zadina, P. Suter, Erne – Naměstnikov, M. Rasmussen, Gagner – Givani Smith, Stephens, Rowney.

Vancouver Canucks Halák (Demko) – Ekman-Larsson (A), T. Myers, Q. Hughes, Poolman, Rathbone, Burroughs – J. T. Miller (A), Elias Pettersson, Höglander – Pearson, Horvat (C), Garland – Podkolzin, Lammikko, Dowling – Highmore, Dickinson, Chiasson.

Columbus Blue Jackets - Seattle Kraken 2:1P (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 50:07 E. Robinson (Hofmann, Harrington), 62:16 Laine (Werenski, Domi) - 34:32 B. Tanev (Donato). Rozhodčí: McCauley, Dwyer – Cormier, Flemington. Diváci: 17 593.

Columbus Blue Jackets Merzlikins (Korpisalo) – Bean, Werenski (A), A. Boqvist, Gavrikov, Peeke, Harrington – J. Voráček, Texier, Laine – O. Bjorkstrand (A), Roslovic, Nyquist – Domi, Sillinger, Jenner (C) – Hofmann, Kuraly, E. Robinson.

Seattle Kraken Grubauer (Driedger) – Soucy, Giordano (C), A. Larsson (A), Oleksiak, Lauzon, H. Fleury – Jordan Eberle, McCann, Schwartz (A) – Donskoi, Wennberg, Barre-Boulet – B. Tanev, Geekie, Donato – Appleton, Sheahan, Bastian.

Florida Panthers - New York Islanders 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Branky: 09:10 S. Bennett (Gudas, Forsling), 23:48 S. Bennett (Huberdeau, Ekblad), 38:57 Duclair (Weegar), 49:39 S. Bennett (Kiersted), 52:22 Barkov (Verhaeghe, Forsling) - 43:30 Wahlstrom. Rozhodčí: Sutherland, Kozari – Fournier, MacPherson. Diváci: 12 936.

Florida Panthers Bobrovskij (S. Knight) – Ekblad (A), Weegar, Gudas, Forsling, Montour, Kiersted – S. Reinhart, Barkov (C), Verhaeghe – Tippett, S. Bennett, Huberdeau (A) – Hörnqvist, A. Lundell, Vatrano – Duclair, J. Thornton, Lomberg.

New York Islanders I. Sorokin (Cory Schneider) – Pulock, Pelech, Dobson, Z. Chára, Mayfield, A. Greene – Palmieri, Barzal, A. Lee (C) – Josh Bailey, B. Nelson, Beauvillier – Wahlstrom, Pageau, Parise (A) – Clutterbuck (A), Cizikas, L. Komarov.