Euforie hokejistů New York Islanders, Anthony Beauvillier právě rozhodl šesté...

Euforie hokejistů New York Islanders, Anthony Beauvillier právě rozhodl šesté semifinále proti Tampě. | foto: AP

Islanders v prodloužení srazili Tampu, Palát měl asistenci. Rozhodne sedmý duel

• 19
Po drtivé osmigólové porážce se hokejisté Islanders vrátili do hry o postup do finále Stanley Cupu. Nad obhájci trofeje celkem Tampa Bay ve středu uspěli 3:2 po prodloužení a vynutili si tak rozhodující sedmý duel. Vítěznou branku vstřelil v 62. minutě útočník Anthony Beauvillier, za hosty jednou asistoval Ondřej Palát.

Na pondělní triumf 8:0 navázali hokejisté Tampy i ve středeční šesté partii semifinále play off, když na ledě Islanders v úvodu vedli o dvě branky. Skóre otevíral v 17. minutě ve velké formě hrající Brayden Point. Nejlepší střelec vyřazovacích bojů své 14. trefy dosáhl po skvělém napadání Lightning zakončeným z bezprostřední blízkosti brány Semjona Varlamova.

Po parťákovi Nikitu Kučerovovi (27 bodů, 5+22), jenž kvůli zranění už v průběhu první třetiny zamířil předčasně do kabin, druhý muž tabulky produktivity play off (20 bodů, 14+6) se zapsal mezi střelce už podeváté za sebou a k vyrovnání rekordu NHL v držení Reggieho Leache (v ročníku 1976 za Philadelphii skóroval v deseti navazujících duelech bojů o Stanley Cup) mu chybí už jen jediná trefa.

V polovině řádné hrací doby si New York před minutovou přesilovkou 5 na 3 po faulech obránců Victora Hedmana a Michaila Sergačjova vzal oddechový čas. Z dané převahy si však vypracoval jen jedinou střelu. Naopak ještě veseleji bylo na střídačce Tampy v 33. minutě poté, co Ondřej Palát vyslal do úniku Anthonyho Cirelliho - 0:2.

Domácí hokejisté však prokázali velkou mentální sílu, když se v těžké situaci nevzdali a dokázali ještě výsledek otočit. Naději jim dodal v 35. minutě kontaktní trefou Jordan Eberle. V útočném pásmu mu přenechal puk Mathew Barzal a Eberle proti Andreji Vasilevskému uspěl nenápadnou střelou bekhendem.

Vytouženého vyrovnání se Ostrované dočkali v 52. minutě, kdy se z pravého kruhu trefil přesně nad rameno Vasilevského obránce Scott Mayfield. Tampa v závěru řádné hrací doby nevyužila přesilovku a tak se za stavu 2:2 šlo do prodloužení, které už po pouhých 68 vteřinách hry ukončil domácí hrdina Anthony Beauvillier. V útočném pásmu využil hrubé chyby v rozehrávce od Blakea Colemana a prostřelil zaskočeného Vasilevského z pravého kruhu.

Společně se zmiňovaným Palátem (18:11, 0+1, +2, 1 střela) v sestavě hostů nechyběl ani obránce Jan Rutta (17:45, +/-: 0, 1 střela), který nedohrál předchozí partii po krosčeku na hlavu od útočníka Barzala. Rozhodující sedmá partie série je na programu v noci z pátku na sobotu.

Výsledek semifinále play off NHL:

New York Islanders - Tampa Bay Lightning 3:2P (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 34:22 Eberle (Barzal, A. Greene), 51:16 Mayfield (Barzal, Pelech), 61:08 Beauvillier - 16:02 B. Point (Cirelli), 32:36 Cirelli (Palát). Rozhodčí: Dwyer, Lee – Pancich, Smith. Diváci: 12 978. Stav série: 3:3

New York Islanders Varlamov (I. Sorokin) – Pulock, Pelech, Mayfield, Leddy, Dobson, A. Greene – Eberle, Barzal, Palmieri – Josh Bailey (A), B. Nelson (A), Beauvillier – Zajac, Pageau, Komarov – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman, Černák, McDonagh (A), D. Savard, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, Killorn (A) – Coleman, Gourde, Goodrow – Maroon, T. Johnson, Colton.