Steven Stamkos a  další hráči Tampy Bay přijímají od spoluhráčů ze střídačky...

Steven Stamkos a další hráči Tampy Bay přijímají od spoluhráčů ze střídačky gratulace ke vstřelenému gólu. | foto: AP

Kanonýr Point vyrovnal počin Havláta, Tampa otočila vývoj série

• 6
Po úvodním nezdaru dokázali hokejisté celku Tampa Bay zvítězit nad Islanders už podruhé za sebou. Naposledy obhájci Stanley Cupu slavili po těsném čtvrtečním výsledku 2:1 z ledu soupeře. Rozdílovou branku zařídil v 40. minutě s jedenácti trefami nejlepší kanonýr play off Brayden Point.

Za obhajobou Stanley Cupu v ofenzivě Tampu netáhne jen produktivní Nikita Kučerov, jenž suverénně vévodí bodování play off s 23 body (5+18) z 14 zápasů, ale klíčovou roli hraje také jeho parťák Brayden Point.

S jedenácti zásahy pro změnu nejlepší střelec vyřazovacích bojů ve čtvrtek zařídil rozdílovou akci a skóroval už dokonce v šestém zápase za sebou. Naposledy se z takto dlouhé střelecké série v play off NHL radoval v roce 2006 český útočník ve službách Ottawy Martin Havlát.

Celkově tři Pointovy letošní trefy rozhodly o výhře Lightning. Na stejný počet vítězných gólů se zatím dostali i Max Pacioretty z Vegas a právě obránce Islanders Ryan Pulock, jenž zařídil úvodní úspěch New Yorku v semifinálové sérii. Po výsledcích 4:2 a naposledy 2:1 ovšem Tampa dokázala vývoj otočit.

Do první velké šance čtvrteční partie se dostal domácí Jean-Gabriel Pageau, Andrej Vasilevskij ale Lightning podržel a krátce na to naopak udeřilo na druhé straně. Běžela 11. minuta, když zaúřadoval třetí útok hostů. Blake Coleman se za bránou dostal k vyraženému puku po své předchozí střele a vrátil jej do brankoviště, kde byl připraven k zakončení Yanni Gourde.

Ve druhé hrací části mohli vyrovnat Jordan Eberle a opět Pageau, Vasilevskij nicméně vše zvládl. O čisté konto nakonec přišel až v 38. minutě, kdy se krátce po vypršení přesilové hry z nepřehledné skrumáže na brankovišti prosadil Cal Clutterbuck.

Těsně před druhým odchodem do kabin si zahráli přesilovku i hráči Tampy. Ze své největší zbraně ještě obrat skóre nevytěžili, stalo se tak ale až krátce po návratu vyloučeného Adama Pelecha do hry. Prosadil se zmiňovaný Brayden Point, jenž se dostal k puku v mezikruží a v obklíčení soupeře v pádu dokázal zakončit. Časomíra se zastavila na 39 minutách a 40 vteřinách.

Ve třetí třetině skvělý Vasilevskij hosty několikrát podržel a skóre se už neměnilo ani při závěrečné hře Islanders s šesti hráči v poli po odvolaní Varlamova. Tampa s českou dvojicí Jan Rutta (14:20, +/-: 0, 3 střely) - Ondřej Palát (18:19, +/-: 0, 1 střela) tak vede v semifinálové sérii 2:1 na zápasy.

Výsledek semifinále play off NHL:

New York Islanders - Tampa Bay Lightning 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky: 37:01 Clutterbuck (M. Martin, Cizikas) - 10:05 Gourde (Coleman, Černák), 39:43 B. Point (Hedman, Kučerov). Rozhodčí: Sutherland, Furlatt – Murray, Brisebois. Stav série: 1:2

New York Islanders Varlamov (I. Sorokin) – Pulock, Pelech, Mayfield, Leddy, Dobson, A. Greene – Eberle, Barzal, Komarov – Josh Bailey (A), B. Nelson (A), Beauvillier – Zajac, Pageau, Palmieri – Clutterbuck (C), Cizikas, M. Martin.

Tampa Bay Lightning McElhinney (Vasilevskij) – Rutta, Hedman (A), Černák, McDonagh, D. Savard, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, Killorn (A) – Coleman, Gourde, Goodrow – Maroon, T. Johnson, Colton.