Boston a Colorado slaví postup, Pastrňák se blýskl výstavním gólem

• 65
Nedělní program play off hokejové NHL přinesl první dva postupující celky. Boston i díky dalším dvěma bodům (1+1) Davida Pastrňáka porazil Washington 3:1 a celkově uspěl 4:1 na zápasy, to Colorado rozneslo St. Louis po závěrečném triumfu 5:2 hladce 4:0 na zápasy. Jednoznačný vývoj má i souboj Winnipegu s Edmontonem, srovnáno je naopak mezi Nashvillem a Carolinou.

Po úvodním nezdaru 2:3 po prodloužení přišly čtyři úspěchy nad Washingtonem v řadě (4:3PP, 3:2PP, 4:1 a 3:1) a hokejisté Bostonu tak slaví postup do druhého kola play off NHL. Výrazně se o to zasloužil i nejproduktivnější Čech ze základní části David Pastrňák, jenž stejnou roli rychle nabyl i v play off. Poslední dva starty totiž vždy vyprodukoval bilanci 1+1 a celkově si za pět soubojů proti Capitals připsal šest zápisů (2+4).

Finální krok Bruins udělali nedělní výhrou 3:1. Pastrňák se však i přes parádní individuální akci u prvního gólu tentokrát mezi hvězdy duelu nedostal, když přednost měli jeho parťáci brankář Tuukka Rask (pochytal 40 střel) a centr z elitní formace Patrice Bergeron (2+0). Třetím oceněným byl střelec čestné trefy Capitals Conor Sheary (1+0).

Na první gól se čekalo do 23. minuty, kdy ukázal své kvality zmiňovaný český útočník. Na levém křídle oklamal bránícího hráče poté, co si efektně prohodil puk mezi bruslemi a následně se natlačil před brankáře Ilju Samsonova a podél jeho betonu poslal puk do brány. V 35. minutě pak ještě asistoval u zvýšení kapitána Bergerona.

Washington odčaroval jinak skvěle chytajícího Raska už po 11 vteřinách hry třetí třetiny. Snížení od Shearyho ovšem závěrečné drama nepřineslo. V 53. minutě totiž podruhé skóroval Bergeron a bylo hotovo. Společně s Pastrňákem (16:55, 1+1, +2, 4 střely) na ledě postup slavil i David Krejčí (15:04, +1, 2 střely). V další sérii se Bruins představí s lepším z dvojice Pittsburgh - Islanders (aktuálně 2:2 na zápasy).

Hokejisté St. Louis neměli proti Coloradu v sérii 1. kola Západní divize sebemenší šanci. Po výsledcích 4:1, 6:3, 5:1 a 5:2 se z hladkého postupu radují favorizovaní Avalanche.

V nedělním rozhodujícím zápase opět řádila elitní formace vítězů. Trio Gabriel Landeskog - Nathan MacKinnon - Mikko Rantanen si shodně připsalo bilanci 1+1. Celá trojka pak figuruje v první desítce bodování play off: 1. MacKinnon s 9 body, 3. Landeskog s 8 body a 5. Rantanen se 7. body.

Obě branky Blues vstřelil ruský útočník Vladimir Tarasenko. V dalším kole se Colorado střetne s vítězem souboje Vegas - Minnesota, ve kterém mají zatím podle očekávání navrch Golden Knights za vedení 3:1 na zápasy.

Po dvou domácích triumfech 5:2 a 3:0 zavítali hokejisté Caroliny na led Nashvillu a v obou duelech se prodlužovalo, přičemž štěstí se nakonec vždy přiklonilo k Predators. Třetí duel ukončil na 5:4PP v 95. minutě z brejku centr Matt Duchene a nedělní partie skončila 4:3PP po trefě Luka Kunina pro změnu z 97. minuty.

Brankáře Alexe Nedeljkoviče, který dostal znova přednost před Petrem Mrázkem a pochytal 39 z 43 střel, Kunin prostřelil z mezikruží po přihrávce Mikaela Granlunda z rohu kluziště. Kunin v zápase slavil už podruhé, když se po 57 vteřinách od zahajovacího buly podepsal i pod úvodní branku.

Také Hurricanes měli ve svém středu dvougólového střelce, když se pod remízu 3:3 z řádné hrací doby nejvíce přičinil Brock McGinn. Jednu asistenci si za hosty odnesl i Martin Nečas (22:46, 0+1, +1, 2 střely). Vysoký počet 58 zákroků si připsal domácí brankář Juuse Saros.

Po dvou startech bez bodu se suverénní lídři tabulky produktivity ze základní části Connor McDavid (0+3) a Leon Draisaitl (2+1) konečně prosadili i v play off. Ani jejich tři zápisy však v neděli Edmontonu na Winnipeg nestačily.

Tým Jets po třígólové stíhací jízdě ze třetí třetiny v prodloužení završil obrat stavu z 4:1 na 4:5PP a navázal tím na domácí výhry 4:1 a 1:0PP. Díky úspěchu na ledě soupeře tak vede v sérii už 3:0 na zápasy.

Domácí Oilers sice měli mírnou střeleckou převahu, skvělý gólman Connor Hellebuyck však zastavil 44 z 48 střel. Rozhodující akci předvedl v 70. minutě v utkání podruhé skórující Nikolaj Ehlers.

Výsledky 1. kola play off:

Centrální divize:

Nashville Predators - Carolina Hurricanes 4:3P (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Branky: 00:57 Kunin (Mikael Granlund, Ellis), 24:53 Johansen (Duchene, Ekholm), 43:15 Cousins (Haula, Ekholm), 96:10 Kunin (Mikael Granlund, Järnkrok) - 18:03 Trocheck (Nečas), 38:05 B. McGinn (Lorentz, Martinook), 40:13 B. McGinn (Martinook, J. Staal). Rozhodčí: Dwyer, Luxmore – Alphonso, Pancich. Diváci: 12 135. Stav série: 2:2

Nashville Predators Saros (Rinne) – A. Carrier (C), Josi (A), Ellis (A), Ekholm, Benning, Harpur – Duchene, Johansen, F. Forsberg – Kunin, Mikael Granlund, Tolvanen – Järnkrok, Haula, Cousins – Sissons, Trenin, Olivier.

Carolina Hurricanes Nedeljkovic (Mrázek) – D. Hamilton, Skjei, Pesce, Bean, Hakanpää, Lajoie – T. Teräväinen, Aho (A), A. Svečnikov – Nečas, Trocheck, Niederreiter – Fast, J. Staal (C), Foegele – B. McGinn, Lorentz, Martinook (A).

Východní divize:

Washington Capitals - Boston Bruins 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Branky: 40:11 Sheary (Oshie, Orlov) - 22:28 Pastrňák (Reilly), 34:05 Bergeron (Reilly, Pastrňák), 52:25 Bergeron. Rozhodčí: Lee, Hebert – Smith, MacPherson. Diváci: 5333. Stav série: 1:4

Washington Capitals Samsonov (C. Anderson) – Carlson (A), Orlov, J. Schultz, Dillon, Jensen, Chára – Oshie, Kuzněcov, Ovečkin (C) – T. Wilson, Bäckström (A), Mantha – Sprong, Eller, Sheary – Hathaway, Dowd, Hagelin.

Boston Bruins T. Rask (Swayman) – McAvoy, Grzelcyk, Carlo, Reilly, Clifton, Tinordi – Pastrňák, Bergeron (C), Marchand (A) – C. Smith, Krejčí (A), Hall – DeBrusk, Coyle, N. Ritchie – Wagner, Lazar, Kuraly.

Severní divize:

Winnipeg Jets - Edmonton Oilers 5:4P (0:2, 1:1, 3:1 - 1:0)

Branky: 37:13 Ehlers (Dubois, Pionk), 51:41 Perreault (Copp, Dubois), 54:28 Wheeler (Morrissey, Scheifele), 54:44 Morrissey (Lowry), 69:13 Ehlers (Stastny) - 06:33 Draisaitl (Koekkoek, McDavid), 09:10 Draisaitl (Yamamoto, McDavid), 38:17 Kassian (Draisaitl, McDavid), 44:43 Khaira (A. Larsson, D. Shore). Rozhodčí: Schlenker, Joannette – Brisebois, Barton. Stav série: 3:0

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – DeMelo, Morrissey (A), Forbort, Pionk, Poolman, Stanley – Wheeler (C), Scheifele (A), Connor – Dubois, Stastny, Ehlers – Appleton, Lowry, Copp – Lewis, N. Thompson, Perreault.

Edmonton Oilers M. Smith (Koskinen) – Bear, Nurse (A), A. Larsson, D. Kulikov, Barrie, Koekkoek – Puljujärvi, McDavid (C), Draisaitl (A) – Kassian, R. McLeod, Nugent-Hopkins – J. Archibald, Khaira, D. Shore – Yamamoto, Haas, Ennis.

Západní divize:

St. Louis Blues - Colorado Avalanche 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)

Branky: 24:25 Tarasenko (R. O'Reilly), 48:39 Tarasenko (Thomas, R. O'Reilly) - 31:37 Saad (Makar, Grubauer), 34:53 Landeskog (Girard, Rantanen), 44:20 Rantanen (MacKinnon, Landeskog), 59:04 MacKinnon, 59:57 Ničuškin. Rozhodčí: L'Ecuyer, McCauley – Berg, Rody.. Diváci: 9 000. Stav série: 0:4

St. Louis Blues Binnington (Husso) – Scandella, Parayko, Krug, Santini, Mikkola, Walman – Barbašev, R. O'Reilly (C), Kyrou – Schwartz, B. Schenn (A), Tarasenko (A) – Hoffman, Bozak, Thomas – Clifford, Sanford, Blais.

Colorado Avalanche Grubauer (J. Johansson) – D. Toews, Makar, Graves, Girard, Nemeth, Timmins – Landeskog (C), MacKinnon (A), Rantanen (A) – Burakovsky, Compher, Donskoi – Saad, Jost, Ničuškin – Söderberg, Bellemare, Newhook.