David Krejčí (vpravo) a Brad Marchand slaví gól, ale radostí nezáří, jejich...

David Krejčí (vpravo) a Brad Marchand slaví gól, ale radostí nezáří, jejich Boston prohrává. | foto: Reuters

Gól Krejčího Bostonu nestačil, Colorado slaví postup nad Calgary

• 48
Po Columbusu a Islanders je třetím postupujícím celkem z prvního kola play off hokejové NHL Colorado, které pátečním triumfem 5:1 dokončilo překvapivé vyřazení vítěze Západní konference z Calgary. K postupu se ve stejný den přiblížilo i Toronto po těsné výhře 2:1 nad Bostonem, za který vstřelil jedinou branku David Krejčí za asistence Davida Pastrňáka.

Do pátého střetnutí série mezi Bostonem a Torontem oba celky nastoupily za smírného stavu 2:2 na zápasy s vyčkávací taktikou a hlavně se pečlivě bránilo na obou stranách. Poté, co torontský Kasperi Kapanen z úniku neuspěl a domácí David Krejčí trefil ve druhé třetině jen tyč, začaly góly padat až v poslední desetiminutovce řádné hrací doby. A šťastnější v ní byli hostující hráči Maple Leafs.

Čekání na první gól prolomil až v 52. minutě Auston Matthews, jehož zásah kvůli černé práci útočníka Zacha Hymana před Tuukkou Raskem neodvolala ani trenérská výzva Bostonu a přezkoumání na videu. Obránce Jake Muzzin na modré naznačil střelu a pak se s pukem posunul do hloubi útočného pásma a přihrávkou našel Matthewse připraveného zakončit z první z pravého kruhu.

Fanoušci Toronta se ani nestačili doradovat a jejich oblíbenci přidali další branku. Běžela 54. minuta, když z rychlého protiútoku Andreas Johnsson vybídl ke střele Kasperiho Kapanena. Ten se ve své druhé velké šanci již nemýlil a poslal puk za záda přemísťujícího se Raska.

Hostující gólman Frederik Andersen přišel o čisté konto až v samotném závěru, kdy Bruins hrou s šesti hráči v poli vytěžili z tlaku alespoň kontaktní branku. Časomíra se zastavila na 59 minutách a 17 vteřinách, když David Krejčí (20:19, 1+0, +/-: 0, 1 střela) z levé strany zakončoval do odkryté brány po chytrém pasu Davida Pastrňáka (23:00, 0+1, +1, 5 střel). Na vyrovnání již ale Bostonu nezbyl čas a v šesté partii na ledě Toronta tak v neděli již bude čelit hrozbě vyřazení.

Suverénní vítěz Východní konference i celé základní části z Tampy vyhořel v play off 0:4 na zápasy proti Columbusu a nemenším překvapením je i vyřazení lídra Západní konference z Calgary pro změnu po výsledku 1:4 na zápasy s Coloradem.

Flames uspěli jen v zahajovacím duelu poté již převzali otěže hráči Avalanche. Rozhodující krok učinili v pátek po jasném triumfu 5:1 z ledu kanadského soupeře. Ve druhém kole se Colorado utká s vítězem série mezi San Jose a Vegas, ve které má zatím blíže k postupu za stavu 3:2 na zápasy tým Golden Knights.

Elias Lindholm z Calgary se tlačí na brankáře Colorada Philippa Grubauera.
Matt Nieto z Colorada se pokouší překonat brankáře Calgary Mikea Smithe.
Hokejisté Colorada v gólové euforii, překonaný brankář Calgary Mike Smith klopí...

Po Ondřeji Palátovi, Janu Ruttovi (oba Tampa) a Dominiku Simonovi (Pittsburgh) se tak s play off rozloučili další dva Češi, náhradní brankář Calgary David Rittich a útočník Michael Frolík (9:35, -1, 1 střela).

Před Rittichem dostával ve vyřazovacích bojích přednost veterán Mike Smith, jenž i přes porážky patřil mezi nejlepší hráče Flames. V pátek ale dokázal zastavit jen 27 z 32 střel. V první třetině jej překonali Gabriel Landeskog a Mikko Rantanen. Na snížení T. J. Brodieho však nikdo další z hráčů Calgary nenavázal a ve druhém dějství hosté dalšími dvěma góly učinili rozhodující krok za postupem. V obou případech se radoval útočník Colin Wilson (v zápase 2+1). Ve třetí třetině pak ještě využitou přesilovkou zaznamenal svou druhou trefu večera i produktivní Rantanen (2+1).

Bodování NHL

Naopak největší ofenzivní hvězda Calgary Johnny Gaudreau z pěti startů v sérii vytěžil na své poměry jen hubenou jedinou asistenci a právě páteční duel nejvíce demonstroval jeho trápení. V úvodu totiž po otevíracím gólu Landeskoga neproměnil trestné střílení a ve druhé hrací části mu rozhodčí neuznali trefu po kontaktu útočícího hráče s brankářem Philippem Grubauerem.

Výsledky 1. kola play off, 5. zápasy:

Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Branky: 59:17 Krejčí (Pastrňák, Krug) - 51:33 Matthews (Muzzin, Kapanen), 53:45 Kapanen (A. Johnsson, Rielly). Rozhodčí: Furlatt, O'Halloran, McIsaac – Barton, Pancich. Diváci: 17 565.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – Chára, McAvoy, Krug, Carlo, J. Moore, Grzelcyk – Marchand, Bergeron, Heinen – DeBrusk, Krejčí, Pastrňák – Ma. Johansson, Coyle, Backes – Kuraly, Acciari, Wagner.

Toronto Maple Leafs Andersen (Hutchinson) – Rielly, Hainsey, Muzzin, N. Zajcev, Gardiner, Dermott – Hyman, Tavares, Marner – A. Johnsson, Matthews, Kapanen – Marleau, W. Nylander, Co. Brown – Ennis, F. Gauthier, Moore.

Calgary Flames - Colorado Avalanche 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)

Branky: 19:54 Brodie (S. Bennett) - 09:40 Landeskog (Barrie, MacKinnon), 15:38 Rantanen (Makar, C. Wilson), 26:52 C. Wilson (Rantanen), 34:47 C. Wilson (MacKinnon, Barrie), 40:57 Rantanen (Barrie, MacKinnon). Rozhodčí: Rehman, Rooney – Amell, Smith. Diváci: 19 289.

Calgary Flames M. Smith (Rittich) – Brodie, Giordano (C), Hamonic, Hanifin, R. Andersson, Välimäki – S. Bennett, Monahan (A), J. Gaudreau – E. Lindholm, Backlund (A), Tkachuk – Czarnik, Jankowski, Frolík – Hathaway, D. Ryan, Mangiapane.

Colorado Avalanche Grubauer (Varlamov) – E. Johnson (A), Cole, Barrie, Zadorov, Nemeth, Makar – Kerfoot, MacKinnon (A), Landeskog (C) – Rantanen, Söderberg, C. Wilson – Calvert, Compher, Nieto – G. Bourque, Jost, Andrighetto.