Český útočník ve službách Bostonu David Krejčí(vpravo) překonává brankáře...

Český útočník ve službách Bostonu David Krejčí(vpravo) překonává brankáře Washingtonu Bradena Holtbyho. | foto: Reuters

Pastrňák s Krejčím zařídili výhru, Rittich opět předčil Mrázka

• 11
V úvodním nedělním zápase hokejové NHL se střetly celky Washingtonu a Bostonu. Diváci se však dočkali pouze jediné brankové situace, kterou k jejich nelibosti navíc vstřelili hosté. Fotbalový výsledek 1:0 pro Bruins zařídili přihrávající David Pastrňák a přesně zakončující David Krejčí. V českém brankářském souboji mezi Carolinou a Calgary proti sobě nastoupili Petr Mrázek s Davidem Rittichem, výhru slavil druhý jmenovaný po skóre 4:3.

Washington i Boston patří mezi týmy na postupových příčkách do play-off z tabulky Východní konference, výsledky z přelomu ledna a února však oba tábory nemají zrovna nejlepší. Z posledních osmi startů uhráli obhájci Stanley Cupu jen jedinou výhru a Bruins se za stejnou pasáž radovali dvakrát.

S vyšším očekáváním do zápasu nastupovaly velké opory na obou stranách. Domácí kapitán Alex Ovečkin, jenž se vrátil do sestavy po jednozápasové suspendaci za vynechání nedávného Utkání hvězd, se mohl v případě bodového zisku osamostatnit na čele historického bodování ruských hráčů v NHL od Sergeje Fjodorova. Bostonská brankářská jednička Tuukka Rask pak v případě výhry mohla slavit prvenství v počtu vychytaných vítězství v klubové historii.

Radoval se nakonec druhý jmenovaný Fin, jenž k 253. triumfu v dresu Bruins navíc přidal i čisté konto za 24 zákroků. O jedinou gólovou situaci večera se v 31. minutě zasloužili čeští útočníci hostů. David Pastrňák (19:59, 0+1, +1, 2 střely) v útočném pásmu našel na pravém kruhu volného beka Torey Kruga, který okamžitě vracel puk na levou stranu na hůl připraveného Davida Krejčího (16:32, 1+0, +1, 1 střela). Ten se ranou z první nemýlil a svým 11. zásahem sezony překonal přemísťujícího se Bradena Holtbyho.

Za Capitals, kteří přišli o dlouhou vítěznou sérii proti Bostonu po předchozích čtrnácti výhrách, se proti Raskovi marně snažili prosadit obránce Michal Kempný (17:11, +/-: 0, 2 střely) a útočníci Jakub Vrána (13:59, +/-: 0) s Dmitrijem Jaškinem (8:34, -1, 2 střely).

Jak Petr Mrázek z Caroliny, tak David Rittich z Calgary do sezony nevstupovali v pozicích týmových jedniček. Svými výkony si však o větší důvěru řekli a na přelomu ledna a února se dokonce dvakrát na dálku poměřili ve vzájemných duelech. V obou případech slavil Rittich, jehož Calgary prožívá skvělé období a kraluje Západní konferenci.

Nejprve Flames uspěli doma 23. ledna po výsledku 3:2 z prodloužení (Rittich kryl 33 střel a Mrázek 22) a naposledy v neděli pro změnu na ledě Caroliny urvali výsledek 4:3 (Rittich kryl 34 střel a Mrázek 28). Pro jihlavského rodáka to byla dvacátá vychytaná výhra z 31 sezonních startů. Mrázek, jehož Hurricanes jsou těsně pod čarou postupu Východní konference, zůstává na jedenácti triumfech z 25 startů.

Rozdílovou akci zápasu zařídil v 54. minutě obránce Calgary Noah Hanifin, proti jehož střele Mrázek nedokázal zareagovat. Stalo se tak těsně poté, co jej z brankoviště vytlačil jeden z útočníků hostů. Rozhodčí celou situaci prověřovali u videa, provinění proti pravidlům ovšem neshledali. O tom, že právě trefa Hanifina byla nakonec rozdílovou, rozhodl v čase 59:05 korekcí skóre tvrdě pálící Sebastian Aho. Vítězný Michael Frolík (15:47, +/-: 0, 3 střely) vypálil na Mrázka tři puky, do bodových statistiky se ale nezapsal.

V kanadském derby mezi Montrealem a Edmontonem vstupovali do třetí třetiny za nadějnějšího stavu 2:3 hostující Oilers. Na dvě trefy Leona Draisaitla a jeden příspěvek hvězdného Connora McDavida však ve třetí třetině odpovídal vyrovnáním na 3:3 finský talent Jesperi Kotkaniemi. Z prodloužení pak neuběhla ani jedna minuta, když už po 58 vteřinách hry završil obrat Montrealu Jonathan Drouin.

Výsledky:

Carolina Hurricanes - Calgary Flames 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Branky: 04:03 T. Teräväinen (Ferland, Aho), 38:27 D. Hamilton (Wallmark, T. Teräväinen), 59:06 Aho (Ferland, D. Hamilton) - 07:57 E. Lindholm (Monahan, Giordano), 27:39 D. Ryan (Mangiapane, Kylington), 32:34 Hathaway (D. Ryan), 53:05 Hanifin (S. Bennett, Neal). Rozhodčí: Schlenker, Charron – Alphonso, Kovachik. Diváci: 12 621.

Carolina Hurricanes Mrázek (McElhinney) – D. Hamilton, Slavin, Faulk, Pesce, T. van Riemsdyk, de Haan – Williams, Aho, Niederreiter – T. Teräväinen, Wallmark, Ferland – B. McGinn, Martinook, Svečnikov – Mäenalanen, McKegg, Foegele.

Calgary Flames Rittich (M. Smith) – Brodie, Giordano, Hanifin, Prout, R. Andersson, Kylington – E. Lindholm, Monahan, J. Gaudreau – Frolík, Backlund, Tkachuk – Neal, Jankowski, S. Bennett – Hathaway, D. Ryan, Mangiapane.

Montreal Canadiens - Edmonton Oilers 4:3P (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 02:23 S. Weber (Drouin), 21:09 Domi (Petry, Byron), 53:35 Kotkaniemi (Domi, Tatar), 60:58 Drouin (Mete, Danault) - 09:44 Draisaitl (Lucic, Nurse), 28:05 McDavid (Nugent-Hopkins, Nurse), 34:55 Draisaitl (Chiasson, Nugent-Hopkins). Rozhodčí: O'Rourke, L'Ecuyer – Cherrey, Nagy. Diváci: 21302.

Montreal Canadiens Price (Niemi) – S. Weber (C), Mete, Petry, Reilly, Jo. Benn, Kulak – Gallagher (A), Danault, Drouin – Byron (A), Domi, Tatar – Armia, Kotkaniemi, Lehkonen – Deslauriers, Peca, Hudon.

Edmonton Oilers Koskinen (Talbot) – A. Larsson (A), Nurse, Benning, K. Russell, Gravel, Manning – Rattie, McDavid (C), Lucic – Chiasson, Draisaitl, Rieder – Kassian, Nugent-Hopkins (A), Khaira – Puljujärvi, Brodziak, Malone.

Washington Capitals - Boston Bruins 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branky: 30:43 Krejčí (Krug, Pastrňák). Rozhodčí: Steve Kozari, Kendrick Nicholson – Derek Amell, David Brisebois. Diváci: 18 506.

Washington Capitals Holtby (Copley) – Kempný, Carlson, Orlov, Niskanen, Orpik (A), Siegenthaler – Ovečkin (C), Bäckström (A), Oshie – J. Vrána, Kuzněcov, T. Wilson – Jaškin, Dowd, Connolly – Burakovsky, Boyd, Smith-Pelly.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – Chára (C), McAvoy, Krug, Carlo, Grzelcyk, K. Miller – Marchand, Bergeron (A), Pastrňák – Cehlárik, Krejčí, DeBrusk – Nordström, Frederic, Backes (A) – Kuraly, Acciari, Wagner.