Český útočník ve službách Vegas Tomáš Nosek (s číslem 92) slaví svou trefu proti Anaheimu. | foto: AP

Simon s Noskem se zapsali mezi střelce, Hronek dvakrát asistoval

• 8
Hokejový útočník Dominik Simon se dokázal v NHL gólově prosadit ve druhém zápase za sebou a přispěl k triumfu Pittsburghu 4:0 nad Winnipegem. Mezi střelci figuroval i Tomáš Nosek, jenž navíc výhru Vegas 3:2 nad Anaheimem podpořil i jednou asistencí. Obránce Detroitu Filip Hronek zaznamenal přihrávky dvě a jednou asistoval Radek Faksa z Dallasu.

Ve středu bilancí 1+1 u triumfu 7:2 nad Rangers ukončil své sedmizápasové čekání na bod a dokonce šestnáctizápasovou pauzu mezi vstřelenými góly. Hned v dalším startu za Pittsburgh se pak Dominik Simon (14:21, 1+0, +1, 7 střel) dokázal zapsat mezi střelce znova. V pátek rozjetí Penguins, kteří zvítězili už poosmé v řadě, přivítali na svém ledě přední celek Západní konference z Winnipegu a potvrdili skvělou formu výsledkem 4:0.

Pražský rodák nastupující ve druhé formaci centra Jevgenije Malkina byl vyhlášen první hvězdou zápasu, ve kterém se sedmi střeleckými pokusy platil za nejaktivnějšího hráče. Své šesté trefy sezony dosáhl v 35. minutě, když jeho bekhendový pokus po odrazu od tyčky zachytil gólman Connor Hellebuyck lapačkou až za brankovou čarou. Situaci musel zkoumat i videorozhodčí.

Přednost v hlasování zámořských novinářů dostal Simon i před brankářem Mattem Murraym, jenž na třetí čisté konto sezony a deváté kariéry potřeboval 33 zákroků. Post třetí hvězdy patřil rovněž domácímu zástupci, s bilancí 1+1 jej obsadil nejstarší hráč v soutěži Matt Cullen. Od listopadu již 42letý borec upravoval v 15. minutě skóre na 2:0 poté, co nahození Zach Aston-Reeseho kuriozně srazil do brány odrazem od ramene.

Páteční venkovní výhrou 3:2 v Anaheimu hokejisté Vegas vylepšili svou bilanci na 54 bodů a v tabulce Západní konference přeskočili 52bodový Winnipeg a dorovnali vedoucí Calgary. Golden Knights domácí tým přestříleli 42:27 a poprvé šli do vedení už v 7. minutě po zásahu obránce Natea Schmidta. Asistenci si připsal i Tomáš Nosek (14:42, 1+1, +1, 5 střel), jenž navíc neřekl své poslední slovo.

Výsledky a české zářezy

Pittsburgh - Winnipeg 4:0 (Simon 1+0), Detroit - Nashville 4:3PP (dom. Hronek 0+2), Carolina - Columbus 4:2, Arizona - New Jersey 2:3SN, Dallas - Washington 2:1PP (dom. Faksa 0+1), Anaheim - Vegas 2:3 (host. Nosek 1+1), Colorado - NY Rangers 6:1.

Nejprve ale na startu druhé dvacetiminutovky Ducks dvěma slepenými góly vývoj otočili. Přesilovku využil Daniel Sprong a o pouhých 18 vteřin později se radoval i Carter Rowney. Velká chvíle Noska přišla v 31. minutě, kdy uplatnil důraz na brankovišti a pátým gólem sezony vyrovnal na 2:2.

Navíc uběhlo jen dalších 31 vteřin hry a obrat skóre byl dokonán. Paul Stastny z přečíslení 2 na 1 krásně uvolnil Maxe Paciorettyho, který bez problémů dosáhl na svůj 11. zásah sezony. Ve třetí třetině se již stav nezměnil, i přes velkou šanci domácího Ondřeje Kašeho (15:00, -2) ze samotného závěru.

Zatím co výše jmenovaný Pittsburgh či Vegas se vezou na vítězných vlnách, hokejisté Detroitu nastupovali do pátečního domácího souboje s favorizovaným Nashvillem s bilancí šesti porážek v řadě a z dlouhodobějšího hlediska dokonce 10 nezdarů z posledních 11 startů. Každá série však jednou končí a přesvědčili se o tom i Red Wings, když svého soupeře udolali 4:3 po prodloužení.

Bodování NHL

V poslední minutě nastavení o tom rozhodl nejproduktivnější hráč domácích Dylan Larkin, jemuž asistoval český obránce Filip Hronek (22:29, 0+2, +2, 4 střely). Byla to navíc jeho druhá gólová přihrávka večera, když se jednou prosadil i v řádné hrací době v 25. minutě u trefy Andrease Athanasioua. 21letý nováček si tak ve své premiérové sezoně vylepšil bilanci na 17 startů a šest bodů (2+4).

Detroit, do jehož sestavy se naopak nevešel nehrající náhradník Martin Frk, byl po obratu z 0:2 na 3:2 blízko výhry už v řádné hrací době. Nashville zachránil vyrovnáním na 3:3 až v 59. minutě útočník Ryan Johansen.

Čtyři čeští zástupci zasáhli do zápasu mezi Dallasem a Washingtonem a další dva souboj sledovali jako diváci (zraněný Martin Hanzal a hostující náhradník Dmitrij Jaškin). Z těsné výhry 2:1 po prodloužení se radovali domácí obránce Roman Polák (21:42, +/-: 0, 1 střela, 5 zblokovaných střel) s centrem Radkem Faksou (19:27, +/-: 0, 1 střela), jenž asistoval u využité přesilovky Tylera Seguina ze 14. minuty. Washington, v sestavě s Michalem Kempným (19:19, +1, 2 střely) a Jakubem Vránou (12:03, +/-: 0), srovnal v 31. minutě zásluhou Larse Ellera. Smírný stav pak vydržel až do čtvrté minuty nastavení, kdy domácí podruhé rozjásal Seguin.

Z konfrontace týmů ze spodních příček tabulky vyšli vítězně hokejisté New Jersey, když si z Arizony odvezli dva body po výhře 3:2 po nájezdech. V nich se prosadili pouze hostující Kyle Palmieri a Drew Stafford. Slavit mohl i jediný český zástupce na ledě, centr Devils Pavel Zacha (17:13, -1, 1 střela).

Gólman Petr Mrázek tentokrát zůstal jen na střídačce a sledoval vydařený výkon svého kolegy Curtise McElhinneyho, jenž výhru Caroliny 4:2 nad Columbusem podpořil 22 zásahy. Ve čtvrté formaci Blue Jackets nechyběl český útočník Lukáš Sedlák (8:17, -1).

Roli náhradníka v pátek plnil také Pavel Francouz, jehož Colorado s Philippem Grubauerem v bráně rozneslo vysoko 6:1 Rangers. Newyorský tým tak neodčinil středeční sedmigólový debakl od Pittsburghu a znova vysoko prohrál. K neudržení byla znova nejúdernější útočná formace ligy Gabriel Landeskog (1+1) - Nathan MacKinnon (1+2) - Mikko Rantanen (2+1). V dresu poražených nastoupil i český mladík Filip Chytil (12:23, -1, 4 střely).

Výsledky:

Anaheim Ducks - Vegas Golden Knights 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)

Branky: 21:57 Sprong (Mahura, Henrique), 22:15 Rowney (H. Lindholm, Gibbons) - 06:52 Schmidt (Hunt, Nosek), 30:15 Nosek, 30:46 Pacioretty (Stastny, Tuch). Rozhodčí: Watson, Hebert – Cameron, Gibbons. Diváci: 17 222.

Anaheim Ducks Gibson (Ch. Johnson) – Montour, H. Lindholm, Manson, Ja. Larsson, Welinski, Mahura – Sprong, Getzlaf, Sherwood – O. Kaše, Henrique, N. Ritchie – Silfverberg, Kesler, Cogliano – Gibbons, Rowney, Åberg.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – Schmidt, McNabb, Engelland, Hunt, Holden, Merrill – R. Smith, W. Karlsson, Marchessault – Tuch, Stastny, Pacioretty – Carpenter, Eakin, Nosek – Reaves, Bellemare, Carrier.

Arizona Coyotes - New Jersey Devils 2:3N (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)pen. 0:2

Branky: 16:44 Garland, 29:05 Fischer - 01:05 Hischier (Palmieri), 36:16 Coleman (Zajac, Wood), Palmieri. Rozhodčí: Mclsaac, Rehman – Brisebois, Devorski.

Arizona Coyotes Kuemper (Hill) – Hjalmarsson, Ekman-Larsson, Goligoski, Chychrun, Ljubuškin, Oesterle – Keller, Galchenyuk, Stepan – Hinostroza, Richardson, Pánik – J. Archibald, Cousins, Crouse – Fischer, Kempe, Garland.

New Jersey Devils Blackwood (16. Kinkaid) – Vatanen, Severson, A. Greene, Santini, Butcher, Lovejoy – Bratt, Hischier, Palmieri – Wood, Zajac, Coleman – Pietila, Zacha, Noesen – Boyle, Seney, Stafford.

Colorado Avalanche - New York Rangers 6:1 (2:0, 1:0, 3:1)

Branky: 04:40 MacKinnon (Barrie, Landeskog), 06:53 Rantanen (MacKinnon, Barrie), 32:34 Landeskog (E. Johnson, Rantanen), 45:18 Kerfoot (Compher, E. Johnson), 47:53 Rantanen (Barrie, MacKinnon), 53:28 Graves - 49:21 R. Strome. Rozhodčí: Kozari, Rank – Amell, Pancich.

Colorado Avalanche Grubauer (Francouz) – Girard, E. Johnson, Cole, Barrie, Graves, Nemeth – Landeskog, MacKinnon, Rantanen – Jost, Kerfoot, Compher – Nieto, Söderberg, Calvert – Andrighetto, Dries, O'Connor.

New York Rangers Georgijev (H. Lundqvist) – M. Staal, Pionk, Skjei, McQuaid, Claesson, Shattenkirk – Kreider, Zibanejad, Fast – Naměstnikov, K. Hayes, Zuccarello – Nieves, B. Howden, Bučněvič – Chytil, R. Strome, C. McLeod.

Dallas Stars - Washington Capitals 2:1P (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 13:20 Seguin (Faksa, Radulov), 63:37 Seguin (Radulov, Hintz) - 30:19 Eller (Burakovsky, Orpik).

Dallas Stars Chudobin (Bishop) – J. Klingberg, Lindell, R. Polák, Heiskanen, Fedun, Honka – Radulov, Seguin, Ničuškin – B. Ritchie, Spezza, D. Shore – Comeau, Faksa, Pitlick – Condra, Hintz, Janmark.

Washington Capitals Copley (Holtby) – Carlson, Kempný, Orlov, Niskanen, Bowey, Orpik – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin – Oshie, Bäckström, J. Vrána – Connolly, Eller, Burakovsky – Smith-Pelly, Boyd, Stephenson.

Detroit Red Wings - Nashville Predators 4:3P (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 24:24 Athanasiou (Hronek), 33:35 Vanek (Cholowski), 51:57 Bertuzzi (Nyquist), 64:35 D. Larkin (Hronek) - 17:36 P. K. Subban (Ekholm, Grimaldi), 23:01 C. Smith (Ellis, Josi), 58:44 Johansen (Järnkrok). Rozhodčí: Morton, Luxmore – Smith, Shewchyk. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings Howard (J. Bernier) – Kronwall, Hronek, Jensen, Cholowski, Ericsson, Witkowski – Nyquist, D. Larkin, Abdelkader – Vanek, Nielsen, Mantha – Helm, Bertuzzi, Athanasiou – Rasmussen, J. de La Rose, Glendening.

Nashville Predators Rinne (Saros) – Ekholm, P. K. Subban, Josi, Ellis, Hamhuis, Bitetto – Hartman, Johansen, Arvidsson – Fiala, Järnkrok, C. Smith – Salomäki, Bonino, Watson – F. Gaudreau, Grimaldi, Di Giuseppe.

Carolina Hurricanes - Columbus Blue Jackets 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)

Branky: 05:16 Ferland (Aho, Williams), 06:38 D. Hamilton (McKegg, Mäenalanen), 26:52 McKegg (Pesce, B. McGinn), 59:58 Aho (Slavin) - 35:40 Bjorkstrand (Werenski, S. Jones), 36:05 Panarin (Duclair, R. Murray). Rozhodčí: Jean Hebert, Chris Rooney. Čároví: Ryan Daisy, Brad Kovachik. Diváci: 15346.

Carolina Hurricanes McElhinney (Mrázek) – Slavin (A), Pesce, de Haan, Faulk (A), T. van Riemsdyk, D. Hamilton – B. McGinn, Aho, T. Teräväinen – Martinook, Wallmark, Williams (C) – Svečnikov, V. Rask, Ferland – Foegele, McKegg, Mäenalanen. Hlavní trenér: Rod Brind'Amour.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (29. Korpisalo) – S. Jones (A), Werenski, R. Murray, Nutivaara, Harrington, D. Savard – Panarin, Dubois, Atkinson – Duclair, Wennberg, J. Anderson – Hännikäinen, Jenner (A), Bjorkstrand – Sedlák, Dubinsky, Riley Nash. Hlavní trenér: John Tortorella.

Pittsburgh Penguins - Winnipeg Jets 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 14:19 Määttä (M. Pettersson, Guentzel), 14:52 Cullen (Aston-Reese, J. Johnson), 34:38 Simon (Malkin), 56:38 Letang (Crosby, Cullen). Rozhodčí: Pochmara, Charron – MacPherson, Gawryletz. Diváci: 18 642.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, Oleksiak, Määttä, J. Johnson, M. Pettersson – Rust, Crosby (C), Guentzel – Hörnqvist, Malkin (A), Simon – Kessel, Brassard, Pearson – Aston-Reese, Cullen, Sheahan.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Trouba, Morrissey, T. Myers, Chiarot, Morrow, D. Kulikov – Wheeler (C), Scheifele (A), Ehlers – Laine (A), Little, Connor – B. Tanev, Lowry, Perreault – Lemieux, Roslovic, Copp.