Gólová oslava hokejistů Washingtonu, s číslem 6 je zády český obránce Michal Kempný. | foto: AP

Kempný asistoval u dvou branek a přispěl k výhře nad New Jersey

• 5
Jediným českým zástupcem v NHL, jenž se dokázal v pátek bodově prosadit, byl obránce obhájců Stanley Cupu z Washingtonu Michal Kempný. U domácího triumfu 6:3 nad New Jersey se zviditelnil dvěma asistencemi. Z pěti zápasů daného hracího dne se hned třikrát rozhodovalo až v prodloužení.

Washington pro domácí zápas s New Jersey přivítal zpátky v sestavě uzdraveného útočníka Jevgenije Kuzněcova. Hlavní pozornost však na sebe ztrhl švédský centr elitní formace Nicklas Bäckström, jenž nastřílel svůj druhý hattrick zámořské kariéry a navrch přidal asistenci.

Pozadu nezůstal ani jeho parťák z útoku kapitán Alex Ovečkin, jenž se na výhře 6:3 podílel pro změnu třemi body (1+2). S průběžnými 19 góly dorovnal bostonského Davida Pastrňáka na sdílené třetí příčce tabulky střelců NHL. První je Fin Patrik Laine z Winnipegu s 21 brankami následován autorem 20 tref Jeffem Skinnerem z Buffala. V celkovém součtu to byla pro Ovečkina trefa číslo 626., díky čemuž se osamostatnil na 15. příčce historické tabulky střelců.

Český obránce ve službách Washingtonu Michal Kempný (vpravo) a Taylor Hall z...

Hodně se po zápase mluvilo i o třetím členovi prvního útoku Capitals Tomu Wilsonovi. Silový útočník, jenž po suspendaci přišel o prvních 14 startů sezony kvůli faulu z přípravy a po návratu dokázal posbírat 13 bodů v 9 duelech, se nejprve blýskl gólem z oslabení. Poté ale tvrdě dohrál hostujícího Bretta Seneyho a rozhodčí jej poslali předčasně do sprch. Wilson tak může čelit dalšímu disciplinárnímu jednání.

Po nedávných třech navazujících zápasech, ve kterých nastřílel čtyři branky, vyšel už počtvrté za sebou naprázdno centr Pavel Zacha (16:59, +/-: 0). Jeho Devils, předposlední celek tabulky Východní konference, navíc pokaždé prohráli. To Washington se nachází ve zcela odlišném rozpoložení. Páteční výhra byla pro obhájce Stanley Cupu už sedmou v pořadí. Z českého tria domácích se na ní bodově přičinil Michal Kempný (21:44, 0+2, +3, 3 střely). S osmi body (2+6) z 22 startů je tak nejproduktivnějším českým obráncem v lize. Útočníci Jakub Vrána (13:12, -1) a Dmitrij Jaškin (6:51, -1) tentokrát nebodovali.

Produktivní centr Jack Eichel nahrával a střelec Jeff Skinner se Samem Reinhartem poslali Buffalo na ledě Floridy dvakrát do vedení. Domácí ovšem pokaždé vyrovnali a vždy si pomohli přesilovou hrou. Tu první využil Jared McCann a do prodloužení zápas poslal v 52. minutě Jevgenij Dadonov. Rozhodující akci utkání tak nakonec přinesla až 63. minuta, v níž završil vítězný obrat Panthers útočník Aleksander Barkov. Jediný český zástupce v utkání, centr třetí řady Buffala Vladimír Sobotka (13:31, +/-: 0, 1 střela), se bodově neprosadil.

Výsledky a české zářezy

Florida - Buffalo 3:2PP, Washington - New Jersey 6:3 (dom. Kempný 0+2), Calgary - Los Angeles 4:1, Colorado - St. Louis 2:3PP, Carolina - Anaheim 1:2PP.

Po návratu z marodky sledoval gólman Petr Mrázek ze střídačky jako dvojka už ve druhém zápase za sebou počínání svého kolegy Curtise McElhinneyho. V úterý skvělým výkonem vychytal Carolině výhru 2:1 nad Montrealem, páteční start proti Anaheimu i přes jeho další skvělý výkon ale výhrou neskončil. V gólově chudém duelu McElhinney pochytal 27 z 29 střel hostujícího Anaheimu, který v závěru otočil výsledek ve svůj prospěch. Hurricanes poslal do vedení v 19. minutě nováček Andrej Svečnikov a stav 1:0 vydržel až do 57. minuty, kdy Ducks vrátil do hry Pontus Aberg. Vítěznou trefu si pak schoval na 62. minutu hostující kapitán Ryan Getzlaf. Útočník vítězů Ondřej Kaše (13:26, +/-: 0, 2 střely) nebodoval.

Nejproduktivnější útok soutěže Gabriel Landeskog - Nathan MacKinnon - Mikko Rantanen (1+0) v pátek v domácím souboji Colorada se St. Louis zařídil výjimečně jen jednu branku. Avalanche, kteří po nevydařené úvodní třetině dotahovali dvougólové manko, se tak nakonec museli smířit se ziskem pouhého bodu za remízu 2:2 z řádné hrací doby. O venkovním úspěchu Blues v 62. minutě rozhodl obránce Colton Parayko.

Bodování NHL

Calgary naplnilo roli favorita a porazilo poslední celek Západní konference Los Angeles výsledkem 4:1. Třemi body se o to přičinil švédský útočník Mikael Backlund (2+1). Michael Frolík kvůli zranění ještě znova nenastoupil, gólman David Rittich tentokrát ze střídačky sledoval svého kolegu Mikea Smitha. Ten čelil pouhým 14 střeleckým pokusům nevýrazných Kings, kteří nastoupili bez letní posily z KHL Ilji Kovalčuka. Ruský útočník absentoval kvůli zranění kotníku.

Výsledky:

Colorado Avalanche - St. Louis Blues 2:3P (0:2, 1:0, 1:0 - 0:1)

Branky: 21:08 Zadorov, 42:13 Rantanen - 04:57 Tarasenko (Edmundson, Barbašev), 19:29 Steen, 61:34 Parayko (Edmundson). Rozhodčí: Francis Charron, Wes McCauley. Čároví: Devin Berg, Scott Cherrey. Diváci: 18021.

Colorado Avalanche Varlamov (Grubauer) – Girard, E. Johnson (A), Zadorov, Cole, Nemeth, Alt – Landeskog (C), MacKinnon (A), Rantanen – Jost, Kerfoot, C. Wilson – Nieto, Söderberg, Calvert – Andrighetto, Kameněv, Compher. Hlavní trenér: Jared Bednar.

St. Louis Blues Allen (Ch. Johnson) – Edmundson, Pietrangelo (C), Dunn, Parayko, Bouwmeester, Bortuzzo – Steen (A), R. O'Reilly, Tarasenko (A) – Fabbri, B. Schenn, Perron – Maroon, Bozak, Blais – Sanford, Barbašev, Sundqvist. Hlavní trenér: Craig Berube.

Calgary Flames - Los Angeles Kings 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Branky: 00:36 Backlund (Brodie, S. Bennett), 47:44 J. Gaudreau (E. Lindholm, Tkachuk), 59:28 Backlund (Tkachuk, E. Lindholm), 59:52 Monahan (Backlund) - 33:41 Kempe (Wagner). Rozhodčí: South, Joannette – Murphy, Murchison. Diváci: 17 989.

Calgary Flames M. Smith (Rittich) – Giordano, Brodie, Hanifin, Hamonic, Kylington, R. Andersson – J. Gaudreau, Monahan, E. Lindholm – Tkachuk, Backlund, S. Bennett – Neal, D. Ryan, Czarnik – Jankowski, Hathaway, Lomberg.

Los Angeles Kings Petersen (Quick) – Forbort, Doughty, Muzzin, Martinez, Phaneuf, LaDue – Iafallo, Kopitar, D. Brown – Clifford, J. Carter, Toffoli – Amadio, Kempe, Luff – Wagner, N. Thompson, Rempal.

Carolina Hurricanes - Anaheim Ducks 1:2P (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 18:57 Svečnikov (D. Hamilton, Aho) - 56:10 Åberg (Henrique, Montour), 61:15 Getzlaf (H. Lindholm, Rakell). Rozhodčí: Hebert, O'Rourke – Daisy, Brisebois.

Carolina Hurricanes McElhinney (Mrázek) – Slavin, D. Hamilton, de Haan, Faulk, Bean, T. van Riemsdyk – Aho, J. Staal, T. Teräväinen – B. McGinn, V. Rask, Williams – Svečnikov, Wallmark, Martinook – Foegele, C. Bishop, Di Giuseppe.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – H. Lindholm, Montour, Ja. Larsson, Manson, M. Pettersson, Dotchin – Rakell, Getzlaf, Silfverberg – N. Ritchie, Henrique, O. Kaše – Cogliano, Kesler, Sherwood – Gibbons, Rowney, Åberg.

Florida Panthers - Buffalo Sabres 3:2P (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 18:31 McCann (Matheson, Vatrano), 51:56 Dadonov (Huberdeau, Yandle), 62:26 Barkov (Huberdeau, Ekblad) - 10:55 Skinner (S. Reinhart, Eichel), 22:41 S. Reinhart (Eichel, Ullmark). Rozhodčí: Rank, Rehman – Marquis, MacPherson.

Florida Panthers Reimer (Hutchinson) – Ekblad, Matheson, Pysyk, Yandle (A), Weegar, Petrovic – Hoffman, Barkov (C), Dadonov – Hunt, McCann, Huberdeau (A) – Brouwer, Bjugstad, Vatrano – Sceviour, Lammikko, Haley.

Buffalo Sabres Ullmark (C. Hutton) – Ristolainen, Beaulieu, Bogosian (A), Dahlin, C. Nelson, Pilut – S. Reinhart (C), Eichel, Skinner (A) – Okposo, Mittelstadt, T. Thompson – Pominville, Sobotka, Rodrigues – Jo. Larsson, Berglund, Girgensons.

Washington Capitals - New Jersey Devils 6:3 (1:0, 1:1, 4:2)

Branky: 03:51 Bäckström (Ovečkin, Kempný), 20:08 T. Wilson (Niskanen), 45:45 Burakovsky (Kempný, Bäckström), 50:57 Bäckström (Kuzněcov, Carlson), 58:30 Ovečkin, 59:37 Bäckström (Ovečkin) - 29:23 Zajac (Coleman), 52:35 Hischier, 58:10 Ma. Johansson (Hischier, Hall). Rozhodčí: Hanson T. (Can) – Morton D. (Can).

Washington Capitals Holtby (Copley) – Kempný (A), Carlson, Niskanen, Orlov, Bowey, Djoos – T. Wilson (A), Bäckström (C), Ovečkin – Connolly, Kuzněcov, J. Vrána – Smith-Pelly, Eller, Burakovsky – Jaškin, Boyd, Stephenson.

New Jersey Devils Kinkaid (Schneider) – Severson, A. Greene (C), Vatanen, Müller, Lovejoy, Butcher – Bratt, Hischier, Hall (A) – Palmieri, Zacha, Ma. Johansson – Coleman, Zajac (A), Seney – Wood, M. McLeod, Boyle.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783