Souboj českých útočníků u mantinelu - vlevo je Jakub Vrána z Washingtonu, vpravo pak Ondřej Palát z Tampy. | foto: AP

Washington přerušil sérii porážek a vynutil si rozhodující sedmý zápas

• 44
Hokejisté Washingtonu po ztrátě vedení ve finálové sérii Východní konference z 2:0 na 2:3 na zápasy dokázali v pondělí přerušit jízdu celku Tampa Bay a po triumfu 3:0 si vynutili rozhodující sedmý zápas. Gólman Capitals Braden Holtby pochytal všech 24 střel soupeře a o branky se postarali útočníci Devante Smith-Pelly a dvougólový střelec T.J. Oshie.

Po třech prohrách v řadě již v pondělí hrozilo hokejistům Washingtonu vyřazení. V kritický moment ale Capitals dokázali zabrat a triumfem 3:0 vyrovnali sérii na 3:3 na zápasy. Divácky atraktivní sedmý duel, jehož vítěz se ve finále Stanley Cupu postaví nováčkům z Vegas, bude na programu ve středu a výhodu domácího ledu bude mít Tampa Bay.

Kanadské bodování play off NHL

Tým z hlavního města USA měl v posledním měření sil navrch ve všech hlavních statistikách. Na střely uspěl 34:24, lepší byl v počtu zblokovaných ran, vyhraných buly a nejvýrazněji soupeře zastínil ve fyzické hře. V počtu bodyčeků totiž Capitals uspěli 39:19.

Na první gól ale čekali diváci v Capital One Aréně až do 36. minuty, kdy na trestné lavici seděl bek Lightning Braydon Coburn. Nejprve domácí obránce John Carlson nastřelil tyč za již překonaným Andrejem Vasilevským. Ujala se však až následná přesilovková akce útočníka T. J. Oshieho, kterého mezi kruhy uvolnil Nicklas Bäckström.

Těsně před druhým odchodem do kabin mohl vedení domácích zdvojnásobit Jakub Vrána (16:05, +/-: 0, 4 střely). Puk však za Vasilevského nedoklouzal a neuspěl ani po dorážce se natahující Oshie. O pár vteřin později prožil horké chvilky i Braden Holtby poté, co za jeho zády zazvonilo břevno po dělovce Nikity Kučerova.

Stanley Cup 2018

Program a výsledky

Do třetí třetiny tak oba celky nastupovaly za hubeného výsledku 1:0, který musel domácí Holtby několikrát těžkými zákroky uhájit. Poradil si s další dělovkou Kučerova, tvrdou ranou obránce Ryana McDonagha i pokusem českého útočníka Ondřeje Paláta (15:19, -2, 2 střely). Toho v 47. minutě vychytal parádním zákrokem lapačkou. Rostoucí tlak Tampy na vyrovnání vyústil v chybu v obraně z 50. minuty. Skvělé napadání v útočném pásmu proměnili v pojistku na 2:0 přihrávající Chandler Stephenson a před bránou sám zakončující Devante Smith-Pelly.

Lightning v samotném závěru odvolali brankáře a zkoušeli štěstí s šesti hráči v poli, což v čase 59:10 potrestal svým druhým gólem zápasu Oshie. Za svůj výkon byl zvolen druhou hvězdou večera, přednost dostal jen bezchybný gólman Holtby.

Výsledek:

Washington Capitals - Tampa Bay Lightning 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 35:12 Oshie (Bäckström, Kuzněcov), 50:02 Smith-Pelly (Stephenson, Beagle), 59:10 Oshie (Bäckström). Rozhodčí: Meier, O'Halloran – Gibbons, Devorski. Diváci: 18506.

Washington Capitals Holtby (Grubauer) – Niskanen, Orlov, Carlson, Kempný, Djoos, Orpik (A) – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Oshie, Bäckström (A), J. Vrána – Connolly, Eller, Burakovsky – Smith-Pelly, Beagle, Stephenson.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Girardi, Hedman, Strålman (A), McDonagh, Sergačjov, Coburn – Kučerov, Stamkos (C), Palát – T. Johnson, B. Point, Gourde – J. T. Miller, Cirelli, Killorn – Callahan (A), Paquette, Kunitz.