Tomáš Hertl (druhý zprava)  ze San Jose slaví se spoluhráči jeden ze svých gólů...

Tomáš Hertl (druhý zprava) ze San Jose slaví se spoluhráči jeden ze svých gólů v zápase s Edmontonem. | foto: AP

Hertl dvěma góly vystřílel Sharks výhru, Faksa skóroval podruhé v řadě

• 5
Den po hattricku bostonského Davida Pastrňáka se v hokejové NHL střelecky dařilo také dalším Čechům. Tomáš Hertl se dvakrát prosadil za San Jose, které právě díky jeho druhé trefě večera ze třetí minuty nastavení porazilo Edmonton 4:3. Ve druhém startu za sebou se zapsal mezi střelce Radek Faksa, ani jednou však Dallas nezvítězil. Naposledy padl 5:6 po nájezdech s Torontem. Po delší odmlce se asistencí připomněl i Ondřej Kaše z Anaheimu.

Už podruhé v letošní sezoně NHL se Tomáš Hertl blýskl dvěma vstřelenými góly a s průběžným součtem 18 zásahů přeskočil na druhém místě tabulky českých střelců v nejslavnější hokejové lize světa Ondřeje Kašeho z Anaheimu (17 gólů). Na prvním místě má s 27 brankami velký odstup bostonský David Pastrňák, jenž se o den dříve radoval ze svého premiérového hattricku.

Hertl (18:08, 2+0, +3, 4 střely) byl za svůj středeční výkon u výhry San Jose 4:3 po prodloužení z ledu Edmontonu vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Poprvé se prosadil v 9. minutě, když vyrovnával průběžné skóre na 1:1 po přihrávce Logana Couturea při brejku 2 na 1.

V dalším průběhu domácí ještě dvakrát odskočili do vedení. Na trefy Oscara Klefboma a Ryana Nugent-Hopkinse, kterým vždy asistoval i produktivní Connor McDavid, ovšem našli odpovědi aktivní Couture a Brenden Dillon, jenž svou trefou z 50. minuty utkání poslal do rozhodujícího prodloužení.

V něm se zopakovala situace z 9. minuty řádné hrací doby. Sharks se opět propracovali k přečíslení 2 na 1 a Couture další přesnou přihrávkou vybídl ke skórování svého českého spoluhráče. Sharks si tak upevnili druhou příčku v tabulce Pacifické divize, sezonu jen dohrávající Oilers se museli spokojit jen s bodem.

Hokejisté Dallasu nastoupili ke druhému startu ve dvou dnech a přestože tentokrát nastříleli pět gólů, opět nedokázali zastavit negativní bilanci výsledků z posledních dní. Propadající se Stars, kteří sice s 83 body stále ještě drží divokou kartu v tabulce Západní konference ovšem jen s minimálním náskokem na elitní osmičku tlačící Anaheim (82 bodů) či Calgary (80 bodů), padli potřetí v řadě a pošesté z posledních osmi zápasů.

Po úterním nezdaru 2:4 v Montrealu tentokrát ve středu podlehli dalšímu kanadskému celku v divoké přestřelce 5:6 po nájezdech s domácím Torontem. V obou duelech se střelecky prosadil český centr hostů Radek Faksa (16:18, 1+0, +1, 1 střela). Proti Canadiens prolomil své 19 zápasů dlouhé čekání na gól a o den později přidal i 14 trefu sezony. V obou případech se radoval po teči střely obránce Grega Pateryna.

10. Frolík (Calgary) 59/23 (10+13)

Torontu vyšel vstup do zápasu, když už v 5. minutě vedlo o dvě branky, v dalším průběhu ale Dallas sérií čtyř gólů dokázal vývoj otočit. Domácí se mohli spolehnout na kanonýra Jamese van Riemsdyka, jenž ve třetím dějství završil hattrick a vyrovnal stav na 4:4. Trefa Bretta Ritchieho však Stars v 54. minutě opět poslala do trháku a Maple Leafs zachraňoval až na poslední chvíli veterán Patrick Marleau. Vyrovnání zařídil v čase 59:44.

Po bezgólovém prodloužení, v němž Dallas nevyužil přesilovou hru, rozhodly proměněné nájezdy domácích útočníků Tylera Bozaka a Mitchella Marnera. Výhru v pořadí třetího celku Atlantické divize tak slavili i obránce Roman Polák (19:53, -1, 1 střela) a útočník Tomáš Plekanec (9:08, -2), jenž čeká na premiérový bod od přestupu z Montrealu už v šestém zápase za sebou.

Překvapivým výsledkem skončila konfrontace týmů z postupových pozic obou konferencí. Průběžně druhý nejlepší tým Západu Vegas doma utrpěl debakl 3:8 s držitelem divoké karty Východní konference - New Jersey.

Hostující Devils, kterým kvůli zranění znova chyběl centr Pavel Zacha, si nejprve vypracovali odstup 0:4 a ve třetím dějství po dvou korekcích Golden Knights gólový výčet ještě zdvojnásobili. Dvakrát se v jejich dresu prosadil Blake Coleman, o zbylých šest branek se postarala shodně šestice borců včetně lídra klubových statistiky Taylora Halla (1+1).

Také domácí měli ve svém středu dvougólového střelce, Erik Haula ovšem dokázal jen zmírnit vysokou prohru. Tu museli skousnout i dva čeští útočníci Tomáš Hyka (13:32, -1, 1 střela) a Tomáš Nosek (10:50, +/-: 0, 2 střely). Osm obdržených branek se rovnoměrně rozložil mezi Marc-Andre Fleuryho, jenž v dalším startu po dosažení jubilejní 400. výhry kariéry kryl jen 7 z 11 střel, a Maxima Legaceho. Ten nastoupil v 23. minutě a kryl 13 ze zbývajících 17 střel.

Výhrou favorita skončila domácí partie Anaheimu s Vancouverem. Pod výsledek 3:0 se nejvíce podepsal obránce Ducks Brandon Montour, jenž vstřelil dvě branky. U v pořadí druhé z 60. minuty utkání mu asistoval i český útočník Ondřej Kaše (13:40, 0+1, +/-: 0, 4 střely), jenž tak ukončil své deset zápasů dlouhé čekání na bodový zápis.

Na třetí čisté konto sezony potřeboval gólman vítězů John Gibson 32 zákroků. Anaheim se zlepšil na 82 bodů a z pozice prvního týmu pod čarou postupu Západní konference je v kontaktu s konkurenty. Divoké karty drží Colorado se stejným součtem 82 bodů a Dallas s 83 body.

Výsledky:

Toronto Maple Leafs - Dallas Stars 6:5N (2:2, 0:2, 3:1 - 0:0)pen. 2:0

Branky: 04:28 Kadri, 04:53 J. van Riemsdyk (Bozak, C. Carrick), 45:13 J. van Riemsdyk (Bozak, Dermott), 50:43 J. van Riemsdyk (Marner, Rielly), 59:44 Marleau (Marner, Gardiner), Bozak - 14:29 Ja. Benn (Seguin, Lindell), 16:01 Faksa (Pateryn, Pitlick), 24:30 Seguin, 34:03 Elie (D. Shore, J. Klingberg), 53:18 B. Ritchie (Seguin, Ja. Benn). Rozhodčí: Kevin Pollock, Marc Joannette. Čároví: Kiel Murchison, Greg Devorski. Diváci: 18918.

Toronto Maple Leafs Andersen (31. McElhinney) – Gardiner, R. Polák, Rielly (A), Hainsey, Dermott, C. Carrick – Hyman, W. Nylander, Marner – Marleau, Kadri, Komarov (A) – J. van Riemsdyk, Bozak (A), Co. Brown – A. Johnsson, Plekanec, Kapanen. Hlavní trenér: Mike Babcock.

Dallas Stars Lehtonen (McKenna) – Hamhuis, Pateryn, Lindell, J. Klingberg, Johns, Honka – Roussel, Faksa, Pitlick – Ja. Benn (C), Seguin (A), B. Ritchie – Janmark, D. Shore, Radulov – Elie, Spezza (A), Dickinson. Hlavní trenér: Ken Hitchcock.

Anaheim Ducks - Vancouver Canucks 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 02:26 Montour (Chimera), 33:44 Chimera (Kelly), 59:17 Montour (N. Ritchie, O. Kaše). Rozhodčí: Jackson, Rank – Driscoll, McPherson. Diváci: 16561.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Fowler, Montour, H. Lindholm, Manson, M. Pettersson, Beauchemin – Rakell, Getzlaf (C), Perry (A) – Cogliano, Kesler (A), Silfverberg – N. Ritchie, Henrique, O. Kaše – Chimera, D. Grant, Kelly.

Vancouver Canucks Markström (A. Nilsson) – Edler (A), D. Pouliot, Del Zotto, Stecher, B. Hutton, Biega – Leipsic, Horvat, Goldobin – D. Sedin (A), H. Sedin (C), Virtanen – D. Archibald, B. Sutter, Gagner – Boucher, Dowd, Motte.

Vegas Golden Knights - New Jersey Devils 3:8 (0:2, 2:2, 1:4)

Branky: 31:08 Haula (C. Miller, Schmidt), 38:55 C. Miller, 59:32 Haula (Perron, Tatar) - 06:23 Coleman (Gibbons), 08:10 Hischier (Severson, Vatanen), 21:55 Zajac (Grabner, Butcher), 22:31 Noesen (A. Greene), 42:04 Coleman, 47:02 Grabner (Hischier, Gibbons), 50:21 Palmieri (Maroon, Hall), 54:31 Hall (Boyle). Rozhodčí: Dwyer, Pochmara – Cameron, Pancich. Diváci: 18 420.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (23. Lagacé) – Schmidt, McNabb, Engelland, Theodore, C. Miller, Merrill – Tuch, W. Karlsson, Marchessault – Tatar, Haula, Perron – Carpenter, Eakin, Hyka – Reaves, Bellemare, Nosek.

New Jersey Devils Kinkaid (Schneider) – Vatanen, A. Greene, Severson, J. Moore, Lovejoy, Butcher – Palmieri, Hischier, Hall – Gibbons, Zajac, Grabner – Noesen, Coleman, Maroon – Stafford, Boyle, Wood.

Edmonton Oilers - San Jose Sharks 3:4P (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 02:39 Caggiula (Kassian, Khaira), 27:44 Klefbom (McDavid, Åberg), 41:26 Nugent-Hopkins (Klefbom, McDavid) - 08:03 Hertl (Couture, Bødker), 30:01 Couture (Burns, Pavelski), 49:05 Dillon (Bødker), 62:40 Hertl (Couture). Rozhodčí: Chmielewski, Walsh – Murphy, Mach. Diváci: 18 347.

Edmonton Oilers Montoya (Talbot) – Nurse, A. Larsson, Klefbom, Bear, Sekera, Russell – Nugent-Hopkins, McDavid (C), Åberg – Lucic, Draisaitl, Cammalleri – Pakarinen, R. Strome, Puljujärvi – Caggiula, Khaira, Kassian.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – J. Ryan, Burns, Vlasic, Braun, Dillon, DeMelo – E. Kane, Pavelski (C), Donskoi – Hertl, Couture, Bødker – Meier, Tierney, Labanc – M. Karlsson, Fehr, Sörensen.

New York Rangers - Pittsburgh Penguins 4:3P (0:0, 0:2, 3:1 - 1:0)

Branky: 48:42 Kreider (Bučněvič, Pionk), 54:28 Fast (M. Staal, Kreider), 56:43 Zibanejad (Kreider, Pionk), 62:53 Zibanejad (Kreider, Pionk) - 21:53 Rust (Brassard), 22:48 Sheahan (Letang, Rowney), 55:41 Hagelin (Määttä). Rozhodčí: Eric Furlatt, Dan O'Rourke. Devin Berg, Scott Cherrey. Diváci: 17379.

New York Rangers Georgijev (H. Lundqvist) – M. Staal (A), Pionk, O'Gara, Gilmour, Skjei, Sproul – Kreider, Zibanejad, Fast (A) – Spooner, K. Hayes, Zuccarello (A) – Vesey, Naměstnikov, Bučněvič – C. McLeod, Desharnais, Carey. Hlavní trenér: Alain Vigneault.

Pittsburgh Penguins DeSmith (Jarry) – Dumoulin, Letang (A), Oleksiak, J. Schultz, Määttä, Ruhwedel – Guentzel, Crosby (C), Sheary – Hagelin, Malkin (A), Hörnqvist – Rust, Brassard, Kessel – Kühnhackl, Sheahan, Rowney. Hlavní trenér: Mike Sullivan.