Detroitský brankář Petr Mrázek přijímá gratulaci a poděkování od spoluhráče...

Detroitský brankář Petr Mrázek přijímá gratulaci a poděkování od spoluhráče Anthonyho Manthy. | foto: AP

Mrázek vychytal druhou nulu za sebou, útočník Frk jednou asistoval

• 18
Skvělou formu potvrdil ve druhém zápase NHL za sebou brankář Petr Mrázek, poté co 14. ledna 27 zákroky přispěl k výhře Detroitu 4:0 nad Chicagem a v pondělí vychytal nulu i proti New Jersey. Red Wings díky jeho 37 zásahům a rovněž jedné asistenci útočníka Martina Frka zvítězili 3:0. Už podesáté za sebou slavili výhru hokejisté Colorada.

Mrázek vychytal nulu ve druhém startu za sebou a celkově v sezoně již potřetí. V součtu celé dosavadní kariéry v NHL, kterou dosud strávil v týmu Detroitu, neinkasoval ze 158 duelů potřinácté. Po letošní sezoně 25letému rodákovi z Ostravy však vyprší u Red Wings smlouva a v poslední době se jeho jméno v zámoří začalo spojovat s možnou výměnou.

Svými posledními výkony si o případný zájem ligových konkurentů rozhodně řekl. „Snažím se vybudovat sebevědomí každým startem a zákrokem. Moc minut jsem letos zatím nedostal, tak se o to snažím každý zápas,“ řekl zámořským novinářům po pondělním zápase na ledě New Jersey, kde byl díky 37 zásahům u triumfu 3:0 vyhlášen první hvězdou.

Mrázek v sezoně dostal od trenérů důvěru ve 14 zápasech, z toho jedenáctkrát od úvodní minuty. Pro srovnání jeho týmový kolega Jimmy Howard nastoupil do 37 duelů. Proti Devils ale zůstal jen na střídačce a sledoval bezchybný výkon svého parťáka společně s gólovými příspěvky útočníků Tylera Bertuzziho, Dylana Larkina a Davida Bootha, kterému asistoval i Martin Frk (8:59, 0+1, +1, 1 střela).

„Výkonem, který podal si bezpochyby řekl o více šancí. Bavíme se o tom hodně, podobné výkony je prostě potřeba opakovat. Posledních pár zápasů se mu to daří,“ pochválil českého gólmana kouč Jeff Blashill.

V dresu domácích, kteří postrádali kvůli zranění ruky svého nejproduktivnějšího hráče Taylora Halla, si na svého krajana v bráně Red Wings nepřišel ani útočník Pavel Zacha (16:56, -1, 4 střely), jenž jej prověřil čtyřmi střeleckými pokusy.

Už na deset zápasů natáhli svou vítěznou sérii skvěle hrající hokejisté Colorada. Naposledy zdolali 4:2 domácí Toronto. V polovině řádné hrací doby vyrovnával průběžný stav na 2:2 útočník Nail Jakupov a ve třetí třetině o triumfu hostů rozhodl Blake Comeau a pojistku přidal kapitán Gabriel Landeskog.

U dvou obdržených gólů Maple Leafs byl na ledě obránce Roman Polák (13:49, -2, 1 střela). Za Avalanche si výhru užíval především gólman Jonathan Bernier, jenž proti svému bývalému klubu pochytal 29 z 31 střel. V nabité Centrální divizi se Colorado sérií úspěchů s 57 body posunulo už na pátou pozici, bod za čtvrtý Dallas a dva body za třetí St. Louis.

Bez zraněného Ondřeje Paláta, jenž bude týmu chybět šest až osm týdnů, nastoupili hokejisté Tampy Bay (67 bodů) na ledě Chicaga a výhrou 2:0 si vzali od nováčka z Vegas (66 bodů) zpátky průběžné vedení v ligové tabulce.

10. Frk (Detroit) 38/17 (8+9)

V utkání chudém na góly se jako první prosadil v 38. minutě při hře v oslabení útočník Chris Kunitz, pojistku Lightning přidal v 59. minutě Yanni Gourde. Výhru díky 40 zákrokům bezchybného Andreje Vasilevského, ruský gólman uhájil už sedmou nulu sezony a v dané statistice vévodí celé soutěži, tak slavil i obránce Andrej Šustr (16:15, +1).

Za domácí Blackhawks, kteří padli potřetí za sebou a počtvrté z posledních pěti startů, tentokrát nenastoupil nehrající náhradník Jan Rutta. Sobotní debakl 3:7 od Islanders týmu nepomohli odvrátit ani bek Michal Kempný (13:19, +/-: 0, 1 střela) s útočníkem Davidem Kämpfem (10:44, +/-: 0).

O postupové pozice do play-off bojující hokejisté Calgary, kteří stále nastupují bez zraněných českých útočníků Michaela Frolíka a Jaromíra Jágra, v pondělí zaváhali na ledě posledního týmu Východní konference z Buffala. Favority poslal do vedení v 8. minutě využitou přesilovkou Matthew Tkachuk. Již o pouhých 24 vteřin později ale vyrovnal Scott Wilson a stav 1:1 vydržel až do druhé minuty prodloužení, kdy rozhodl svou sedmou střelou zápasu lídr ofenzivy Sabres Jack Eichel.

Hokejisté Ottawy s českým nováčkem Filipem Chlapíkem v sestavě (7:58, +/-: 0, 1 střela) nestačili na domácí Minnesotu. Wild výhru 3:1 ve třetí třetině vystříleli Jason Zucker a Mikael Granlund.

Výsledky:

Calgary Flames - Buffalo Sabres 1:2P (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 08:00 Tkachuk (J. Gaudreau, Giordano) - 08:24 S. Wilson, 61:30 Eichel (Ristolainen, R. O'Reilly).

Calgary Flames M. Smith (Rittich) – Giordano, D. Hamilton, Hamonic, Brodie, Kulak, Stone – J. Gaudreau, Monahan, Ferland – Tkachuk, Backlund, Brouwer – S. Bennett, Jankowski, Hathaway – Hrivík, Stajan, Lazar.

Buffalo Sabres Ch. Johnson (Lehner) – Scandella, Ristolainen, Beaulieu, McCabe, Falk, C. Nelson – Girgensons, Eichel, Okposo – S. Wilson, R. O'Reilly, S. Reinhart – E. Kane, Jo. Larsson, Pominville – Nolan, Rodrigues, Baptiste.

Arizona Coyotes - New York Islanders 3:2P (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 12:20 Cousins (Ekman-Larsson), 29:52 Perlini (L. Schenn, Cousins), 62:21 Cousins (Fischer) - 20:34 Beauvillier, 42:53 Beauvillier (Hickey, Barzal). Rozhodčí: Joanette, Luxmore – Shewchyk, Wheler. Diváci: 11 707.

Arizona Coyotes Raanta (Wedgewood) – Demers, Ekman-Larsson (A), Hjalmarsson (A), Chychrun, L. Schenn, Goligoski – Pánik, Stepan (A), Perlini – Rieder, Dvorak, Keller – Fischer, Domi, Rinaldo – Martinook, Richardson, Cousins.

New York Islanders Halák (Greiss) – Mayfield, Leddy (A), Aho, Pelech, Pulock, Hickey – Jo. Bailey, Tavares (C), Lee – Eberle, Barzal, Beauvillier – Quine, B. Nelson, Johnston – Clutterbuck (A), Fritz, Chimera.

Chicago Blackhawks - Tampa Bay Lightning 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 37:14 Kunitz (Dotchin, B. Point), 58:26 Gourde. Rozhodčí: Frederick L'Ecuyer, Steve Kozari – Brandon Gawryletz, Tim Nowak. Diváci: 21 662.

Chicago Blackhawks J. Glass (A. Forsberg) – Keith (A), Oesterle, E. Gustafsson, Seabrook (A), Kempný, C. Murphy – Saad, J. Toews (C), Duclair – Sharp, Schmaltz, P. Kane – DeBrincat, Anisimov, Hartman – Jurčo, Kämpf, Hinostroza.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Strålman (A), Dotchin, Sergačjov, Girardi, Coburn, Šustr – Kunitz, Stamkos (C), Naměstnikov – T. Johnson, B. Point, Kučerov – Bournival, Paquette, Callahan (A) – Gourde, Killorn.

Minnesota Wild - Ottawa Senators 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 00:45 Parise (E. Staal, Winnik), 44:59 Zucker (Mikael Granlund, M. Koivu), 50:09 Mikael Granlund (Dumba, Suter) - 29:38 Duchene (DiDomenico). Rozhodčí: Jackson, Hanson – Cameron, MacPherson. Diváci: 18 907.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Suter, Spurgeon, Brodin, Dumba, Olofsson, Prosser – Zucker, M. Koivu, Mikael Granlund – Winnik, E. Staal, Parise – Rau, Coyle, J. Eriksson Ek – M. Foligno, Cullen, Stewart.

Ottawa Senators Condon (C. Anderson) – Chabot, E. Karlsson, Phaneuf, Ceci, Borowiecki, Claesson – Dzingel, Brassard, DiDomenico – Hoffman, Duchene, B. Ryan – Z. Smith, White, Pyatt – Burrows, Chlapík, Dumont.

Toronto Maple Leafs - Colorado Avalanche 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Branky: 20:19 Marleau (Komarov, Gardiner), 29:17 Matthews (W. Nylander, Borgman) - 02:19 G. Bourque (Jost, Compher), 30:51 Jakupov (Kerfoot), 52:17 Comeau (Söderberg, E. Johnson), 59:06 Landeskog (Rantanen). Rozhodčí: Brenk, Dwyer – Barton, Kovachik.

Toronto Maple Leafs Andersen (McElhinney) – Hainsey, Gardiner, R. Polák, Borgman (A), C. Carrick, Dermott – W. Nylander, Matthews, Hyman – Komarov (A), Kadri, Marleau – Co. Brown, Bozak (A), J. van Riemsdyk – Marner, F. Gauthier, M. Martin.

Colorado Avalanche J. Bernier (Hammond) – E. Johnson (A), Zadorov, Barberio, Nemeth, A. Lindholm, Girard – Rantanen, MacKinnon (A), Landeskog (C) – Jakupov, Kerfoot, Toninato – Nieto, Söderberg, Comeau – Compher, Jost, G. Bourque.

New Jersey Devils - Detroit Red Wings 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 06:36 Bertuzzi (D. Larkin, Athanasiou), 38:12 Booth (Ericsson, Frk), 51:02 D. Larkin (Athanasiou, Jensen). Rozhodčí: McIsaac, Skilliter – Mach, Nagy. Diváci: 13847.

New Jersey Devils Schneider (Appleby) – Vatanen, A. Greene (C), Severson, J. Moore, Lovejoy, Butcher – Palmieri, Hischier, Bratt – Stafford, Zajac (A), Ma. Johansson – Noesen, Zacha, Wood – J. Hayes, Boyle (A), Coleman.

Detroit Red Wings Mrázek (Howard) – Green, DeKeyser, Ericsson, Hicketts, Kronwall (A), Jensen – Bertuzzi, D. Larkin, Athanasiou – Nyquist, Zetterberg (C), Mantha – Frk, Nielsen, Tatar – Witkowski, Turgeon, Booth.