Columbus - Detroit, Fritsche (vpravo) a Lang

Columbus - Detroit, Fritsche (vpravo) a Lang - GÓLY NEPOMOHLY. Dan Fritsche z Columbusu Blue Jackets (vpravo) se snaží zastavit v utkání NHL českého útočníka ve službách Detroitu Red Wings Roberta Langa. Přestože dvakrát skóroval, porážku Detroitu 3:4 neodvrátil. | foto: Jay LaPrete, ČTK

Výborného Columbus vyhnal Haška z branky

• 13
Columbus - Útočník Columbusu Sergej Fjodorov zazářil proti svým bývalým spoluhráčům z Detroitu. Na vítězství 4:3 se podílel dvěma góly a asistencí. Tři body za přihrávky si připsal také útočník David Výborný. Za Red Wings se střelecky prosadili pouze Češi. Dvakrát skóroval Robert Lang a třetí gól přidal Jiří Hudler.

Columbus vstupoval do zápasu s nepříznivou bilancí dvou porážek, které ukončily sérii pěti vítězství v řadě pod vedením nového trenéra Kena Hitchcocka.

Zvláštní motivaci měl před duelem s divizním rivalem především sedmatřicetiletý veterán Sergej Fjodorov, jenž v barvách Detroitu odehrál dlouhých třináct sezon.

"Myslím, že to pro něj bylo výjimečné utkání. Hraje ovšem skvěle v každém zápase," vyzdvihl výkony Fjodorova střelec Rick Nash.

Právě tato dvojice útočníků se společně s Jasonem Chimerou během zahajovací třetiny podepsala pod tři góly v síti brankáře Dominika Haška, který v dalším průběhu zápasu přenechal místo Chrisi Osgoodovi.

Blue Jackets se poprvé radovali z gólu při hře v oslabení v 9. minutě, kdy na trestné lavici pobýval obránce Duvie Westcott. Napadající útočník Jason Chimera obral za brankou Haška o puk, aby jej po rychlém výpadu následně připravil o čisté konto. "Nemyslím si, že mě Hašek viděl přijíždět. Předal mi totiž ideálně puk," komentoval celou situaci Chimera.

Neuběhly ani dvě minuty hry a Detroit prohrával o dvě branky. Pohlednou sérií přihrávek, na jejímž konci stála efektivní klička Ricka Nashe se totiž blýskla elitní formace domácích. Asistence si připsali David Výborný a Sergej Fjodorov, jenž navíc v závěru třetiny potrestal vyloučení Krise Drapera a zvýšil tak již na 3:0. Své deváté trefy sezony Fjodorov dosáhl ranou z pravého kruhu, kde jej nalezl od modré čáry přihrávající David Výborný.

Prostřední hrací část ovládli hokejisté Red Wings. Ze své výrazné střelecké převahy ovšem vytěžili pouze snížení z hole Roberta Langa, který se prosadil bekhendovým zakončením po pasu Daniela Clearyho zpoza branky.

Ve svém tlaku Detroit pokračoval i v průběhu finální dvacetiminutovky, kterou jako první gólově ozdobil v čase 52:42 útočník Jiří Hudler. Svého pátého zásahu sezony docílil ranou z první po přihrávce od Krise Drapera. Těsný stav 3:2 následně vydržel až do úvodu 59. minuty, během které se dokázaly prosadit oba celky.

Nejprve své vedení pojistil domácí Columbus, když rychlý protiútok zakončil po přihrávce Výborného aktivní Sergej Fjodorov. Poslední slovo si však vzal přesně o dvacet sekund později Robert Lang, jehož druhý gól zápasu stanovil konečnou podobu skóre na 4:3.

Ve formě hrající Anaheim si poradil s Calgary

Lídr hokejové NHL, celek Anaheim Ducks, dokázal již popáté v řadě v domácím prostředí zvítězit nad Calgary. Poslední triumf v poměru 4:1 zařídily tři zásahy ze závěrečné třetiny z holí útočníků Samuela Pahlssona, Dustina Pennera a Corey Perryho. Po úvodní hrací části se totiž oba týmy rozešly smírně 1:1, když Flames poslal do vedení Daymond Langkow a za Anaheim srovnal Andy McDonald.

Dvě asistence si v utkání připsal urostlý bek Chris Pronger, díky čemuž Ducks dosáhli na hranici 100 kanadských bodů nasbíraných obránci. V této statistice tak Anaheim vévodí celé NHL.

Hostující Calgary, hrající bez zraněného obránce Romana Hamrlíka, ma ve svém kádru pro změnu hned tři z devíti útočníků NHL, kteří po odehrání více než 27 zápasů stále nevstřelili branku. Mezi spící střelce nejslavnější ligy světa se řadí trio Darren McCarty, Jamie Lundmark a Jeff Friesen.

Výsledky zápasů:

Columbus - Detroit 4:3 (3:0, 0:1, 1:2)
19. a 59. Fjodorov (u obou Výborný), 9. Chimera, 10. Nash (Výborný)
- 34. a 59. Lang, 53. Hudler. Brankář Dominik Hašek
odchytal za Detroit 20 minut, z 12 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 26:36. Diváci: 17.046.

Anaheim - Calgary 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
20. McDonald, 44. Pahlsson, 47. Penner, 59. Perry - 2. Langkow. Střely na branku: 41:28. Diváci: 17.174.