Detroit - Chicago, Radim Vrbata (v bílém)

Detroit - Chicago, Radim Vrbata (v bílém) - PRŮNIK. Český útočník Radim Vrbata, hokejista Chicaga Blackhawks (v bílém), v akci v zápase NHL proti Detroitu Red Wings. Ani jeho gól neodvrátil porážku 2:4. | foto: Jerry S. Mendoza, ČTK

Vrbata překonal jinak skvělého Haška

• 8
Detroit - Hokejový brankář Dominik Hašek podržel své spoluhráče v domácím utkání proti Chicagu. Zkušený veterán v brance Detroitu zneškodnil celkově 26 ran a inkasoval pouze dva góly z holí Radima Vrbaty a Bryana Smolinskiho. Vítězství Red Wings zařídil dvěma zásahy ze závěru duelu produktivní Henrik Zetterberg.

Útočníci Henrik Zetterberg s Pavlem Dacjukem a gólman Dominik Hašek stáli za vítězstvím Detroitu nad Chicagem v poměru 4:2.

"Dom (Dominik Hašek) nás svým výkonem podržel ve hře," pochválil pardubického rodáka střelec vítězné branky Henrik Zetterberg.

"Hráli jsme proti mužstvu, které na nás ztrácí 20 bodů. S takovýmto soupeřem bychom měli vyhrávat," dodal Hašek, který byl vyhlášen druhou hvězdou střetnutí.

Nejvyšší ocenění si odnesl centr Pavel Dacjuk, autor druhého gólu domácích a asistence na vítězné trefě.

Red Wings tak před vlastními fanoušky ve vyprodané Joe Louis Aréně nenašli přemožitele už ve třinácti zápasech za sebou a od vyrovnání klubového rekordu z ročníku 1964/65 je dělí pouze jediný triumf.

Hostující Chicago předvedlo doslova raketový nástup do utkání, když v zahajovací třetině vyslalo na Dominika Haška celkově 16 střel. V síti dvaačtyřicetiletého veterána, který předvedl řadu těžkých zákroků, skončil pouze jeden puk. V 7. minutě se o to přičinil český útočník Radim Vrbata, jenž změnil směr rány obránce Duncana Keitha.

Po odehrání shodně sedmi minut pro změnu z prostřední dvacetiminutovky srovnal skóre šťastným zakončením z ostrého úhlu Kris Draper. Poté, co chicágský Martin Lapointe zaváhal ve velké šanci a nedorazil puk do odkryté části branky, odcházely oba týmy po čtyřiceti minutách hry do kabin za smírného stavu 1:1.

Dalšího gólu se diváci dočkali až v 50. minutě, kdy Pavel Dacjuk při hře v oslabení obral o puk Adriana Aucoina a z následného samostatného úniku pokořil Nikolaje Chabibulina podruhé.

Vedení Detroitu 2:1 však nemělo dlouhého trvání. Pokračující početní převahu totiž Blackhawks zásluhou Bryana Smolinskiho dokázali využít. Pětatřicetiletý centr se prosadil ranou z pravého kruhu, která navíc změnila směr odrazem od bránícího Mathieu Schneidera.

Za stavu 2:2 se tak začínalo od znova. Detroit ovšem disponuje aktuálně nejúdernějším útočným tandemem v NHL, což se potvrdilo v čase 53:38. Pavel Dacjuk přihrával a Henrik Zetterberg svou 31. trefou sezony poslal Red Wings zpět do vedení. Ve skvělé formě hrající švédský reprezentant navíc v poslední minutě zpečetil výhru na končených 4:2 gólem do prázdné branky.

San Jose uspělo v nájezdech proti Washingtonu

Hokejisté San Jose si nemohli přát lepšího soupeře pro ukončení své černé série čítající tři porážky v řadě. Žraloci totiž zavítali na led Washingtonu, který přehráli v předchozích devíti vzájemných konfrontacích. Svou převahu proti Capitals nakonec potvrdili i podesáté, přestože po úvodních jedenácti minutách hry prohrávali již 0:2.

Góly domácích Shaone Morrisonna a Briana Sutherbyho však postupně umazali Patrick Rissmiller a Matthew Carle, který v čase 45:49 využil přesilovou hru za asistencí Jonathana Cheechooa a Joea Pavelskiho. Oba útočníci, jenž připravili vyrovnávající trefu San Jose, navíc neřekli své poslední slovo.

Za stavu 2:2 totiž přišly na řadu samostatné nájezdy, v nichž právě Jonathan Cheechoo a Joe Pavelski dokázali překonat domácího gólmana Brenta Johnsona. Brankář Jevgenij Nabokov inkasoval pouze v jednom případě, když jej prostřelil Matt Pettinger. Ruští technici Alexandr Ovečkin a Alexandr Sjomin nepotvrdili své kvality a nezamířili mezi tři tyče.

Výsledky zápasů:

Detroit - Chicago 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
54. a 60. Zetterberg, 27. Draper, 50. Dacjuk - 7. Vrbata, 51. Smolinski. Dominik Hašek odchytal za Detroit 59 minut, z 28 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,9 procenta. Střely na branku: 35:28. Diváci: 20.066.

Washington - San Jose 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)
10. Morrisonn, 11. Sutherby - 18. Rissmiller, 46. Matt Carle, rozhodující sam. nájezd Cheechoo. Střely na branku: 26:35. Diváci: 13.622.