Shane Doan z Phoenixu v nájezdu na Machala Neuvirtha, který hájí branku

Shane Doan z Phoenixu v nájezdu na Machala Neuvirtha, který hájí branku Washingtonu. | foto: AP

Tlustý se trefil za Carolinu, Neuvirth asistoval u gólu Washingtonu

• 15
V sobotu hokejová NHL nabídla deset zápasů a do statistik se zapsalo pět Čechů včetně gólmana Michala Neuvirtha. Během 65 minut hry předvedl 32 zákroků a díky rozehrávce asistoval u první branky Washingtonu. V nájezdech jej ale překonali dva střelci a výhru (4:3SN) tak bral Phoenix, za který jednou asistoval Martin Hanzal. Bod za přihrávku měli také Jakub Voráček a Aleš Hemský, gól slavil tentokrát pouze Jiří Tlustý.

Hokejisté Washingtonu třetí z posledních čtyř odehraných zápasů dotáhli až do penaltového rozstřelu. Po výhrách shodným výsledkem 3:2SN nad Floridou a Minnesotou však v sobotu narazili na specialisty v daném oboru z Phoenixu.

Češi v NHL

1. Jiří Hudler (CGY), 17z. - 19b. (6+13)
2. David Krejčí (BOS), 16z. - 15b. (3+12)
3. Tomáš Hertl (SJS), 16z. - 14b. (9+5)
4. Martin Hanzal (PHX), 16z. - 14b. (5+9)
5. Radim Vrbata (PHX), 17z. - 13b. (6+7)
6. Tomáš Plekanec (MTL), 17z. - 12b. (6+6)
7. Jaromír Jágr (NJD), 16z. - 11b. (4+7)
8. T. Fleischmann (FLA), 16z. - 11b. (3+8)
9. Milan Michálek (OTT), 17z. - 10b. (3+7)
10. Michael Frolík (WPG), 18z. - 9b. (3+6)

Coyotes se totiž představili v nájezdech dokonce čtyřikrát za posledních pět duelů a ve všech případech brali vítězství, přestože jim naposledy chyběl vyhlášený kanonýr Radim Vrbata.

Český útočník absentoval se zraněním v dolní části těla. Hostujícího gólmana Michala Neuvirtha, jenž dostal před Kanaďanem Bradenem Holtbym přednost popáté z úvodních sedmnácti duelů sezony, však v rozstřelu překonali Mikkel Boedker a Antoine Vermette. Posledně jmenovaný forvard má na kontě již třetí vítězný nájezd Phoenixu v řadě.

V řádné hrací době byli blíže úspěchu Capitals, když po čtyřiceti minutách hry vedli 3:1. Úvodní trefu kapitána Coyotes Shane Doana, jemuž asistoval Martin Hanzal, v prostředním dějství umazali Troy Brouwer, John Carlson a Joel Ward. U první branky hostí si asistenci připsal i rozehrávající brankář Neuvirth. Phoenix se vrátil zpět do hry až zásahy z 57. a 59. minuty v podání Lauri Korpikoskiho a podruhé aktivního Doana.

Tlustý dal svůj třetí gól sezony, k výhře to ale nepomohlo

V loňské výlukou zkrácené sezoně byl s 23 zásahy Jiří Tlustý nejlepším českým kanonýrem v NHL. Letos se ale zatím rozjíždí pomalu. Sobotní trefa ze druhé třetiny domácího utkání proti Minnesotě byla pro kladenského odchovance teprve třetí v nové sezoně.

Carolina se v 28. minutě skvělým napadáním udržela v útočném pásmu a přihrávající Alexander Sjomin našel před brankou volného českého forvarda, jenž pohotově poslal puk do sítě mezi betony brankáře Joshe Hardinga - 2:1 pro Hurricanes.

Krátce na to ovšem srovnal hostující Justin Fontaine a za smírného stavu utkání dospělo až do penaltového rozstřelu, ve kterém se prosadili všichni tři exekutoři na straně Wild. Domácího brankáře Justina Peterse překonali Zach Parise, Mikko Koivu a Jason Pominville. Minnesota si tak odvezla výhru 3:2 po nájezdech.

Crosby znova nebodoval a v produktivitě již spadl za Stamkose

Teprve poprvé v sezoně se stalo, že hvězdný Sidney Crosby nebodoval ve dvou zápasech Pittsburghu za sebou. Po středeční porážce s Rangers 1:5 totiž v sobotu Penguins nestačili i na St. Louis pro změnu po výsledku 1:2.

Kapitán týmu vyšel v obou případech naprázdno a na čele ligové produktivity jej tak díky vyššímu počtu branek odsunul z první pozice Steven Stamkos z Tampy Bay. Oba borci mají na kontě shodně 23 zápisů, přičemž Crosby dal osm branek a Stamkos slavil gól již čtrnáctkrát. Hlavní ofenzivní tahoun Tampy Bay se naposledy prosadil v sobotu proti Detroitu a vyrovnal tak švédského kanonýra týmu Blues Alexandera Steena na pozici nejlepšího ligového střelce.

Mezi tři hvězdy zápasu St. Louis a Pittsburghu zámořští novináři zařadili kromě Ryana Reavese a Davida Backese i ve velké formě hrajícího centra Vladimíra Sobotku, přestože se nezapsal do statistik gólem či přihrávkou. Jeden z nejlepších hráčů na buly v celé NHL tentokrát vyhrál 11 ze 14 absolvovaných vhazování.

Útočníci Voráček s Hemským brali po jedné asistenci

Konfrontace Philadelphie s Edmontonem nabídla souboj nejhorší ofenzivy NHL (Flyers před zápasem z úvodních 15 startů nastříleli jen 22 branek) a na druhé straně pro změnu nejhorší obrany (Oilers z úvodních 17 startů inkasovali 66 branek).

Vítězně z toho nakonec vyšli domácí, když Philadelphia uspěla po výsledku 4:2. Po dlouhých 21 zápasech bez vstřelené branky se v NHL opět radoval hvězdný útočník Claude Giroux, jenž letos zatím zůstával se svými výkony hodně za očekáváním.

V 52. minutě Girouxovi u rozdílové trefy střetnutí asistoval český útočník Jakub Voráček. Bod za asistenci si odnesl také hostující Aleš Hemský, jenž po páteční výměně obránce Ladislava Šmída do Calgary zůstal jediným Čechem v kádru kanadského mužstva.

Výsledky:

Philadelphia - Edmonton 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
12. Rosehill, 18. Hartnell, 42. Giroux (Voráček), 57. Lecavalier - 39. Perron (Hemský), 54. Hall. Střely na branku: 34:26. Diváci: 19.725.

Ottawa - Florida 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)
2. Turris, 3. Zibanejad, 26. MacArthur - 5. Bjugstad, 51. Goc. Střely na branku: 32:28. Diváci: 16.244.

Boston - Toronto 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
42. a 60. Bergeron, 16. Chára - 37. Lupul. Střely na branku: 34:34. Diváci: 17.565.

Detroit - Tampa Bay 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
4. a 56. Zetterberg - 11. Malone, 33. Stamkos, 64. Purcell. Střely na branku: 27:34. Diváci: 20.066.

Carolina - Minnesota 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
5. Murphy, 28. Tlustý - 4. Pominville, 33. Fontaine, rozhodující sam. nájezd Koivu. Střely na branku: 29:30. Diváci: 14.704.

Columbus - NY Islanders 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
7. Dubinsky, 30. Johansen, 41. Umberger, 44. Atkinson, 59. Wisniewski - 20. Nielsen, 34. Hickey. Střely na branku: 29:26. Diváci: 13.949.

St. Louis - Pittsburgh 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
23. Reaves, 51. Shattenkirk - 29. J. Jokinen. Střely na branku: 32:20. Diváci: 18.865.

Dallas - Chicago 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
7. Eakin, 27. Seguin - 17. a 59. Hossa, 31. Toews, 39. P. Kane, 59. Hjalmarsson. Střely na branku: 33:31. Diváci: 17.167.

Phoenix - Washington 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:3, 2:0 - 0:0)
10. a 59. Doan (na první Hanzal), 57. Korpikoski, rozhodující sam. nájezd Vermette - 21. Brouwer (Neuvirth), 24. Carlson, 37. Ward. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval tři branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 91,43 procenta. Střely na branku: 35:32. Diváci: 16.106.

Los Angeles - Vancouver 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
20. a 33. Toffoli, 13. Nolan, 30. M. Richards, 32. Williams - 29. Hamhuis. Střely na branku: 32:26. Diváci: 18.118.