Ručinského štace: nejlepší je New York!

New York, Praha - Hokejista večeří s rodinou nebo třeba shání vánoční stromeček. Náhle mu zvoní mobil a on slyší: „Právě jsme tě vyměnili...“ Idylický život profesionála v NHL zaplaví zmatečná nejistota: „Kam se stěhuju? Jak mě přijmou? Co rodina?“ Ze současných českých hráčů zažil nejvíc zámořských štací Martin Ručinský. Putování po Severní Americe si užil požehnaně.

Z okna bytu na Manhattanu se Martin Ručinský dívá na řeku Hudson a New Jersey. Jen pár minut pěšky to má do svého oblíbeného kina. Za chvilku je v magickém Central Parku nebo skočí na suši do restaurace Nobu, kterou vlastní herec Robert de Niro. „Známe tam manažera, který pro nás hokejisty vždycky najde stůl,“ tvrdí útočník New York Rangers.

„Jinak si tam člověk musí rezervovat místo na hodně dnů dopředu.“ V New Yorku je dvaatřicetiletý hráč spokojený. V kronice jeho trmácení po NHL se však najde víc roztodivných měst.

Edmonton: tam jsem zestárnul o dvacet let!

Nadějné křídlo s kamarádem Beránkem po Kanadském poháru 1991 v Torontu opustilo československou reprezentační výpravu.

„Brzo ráno jsme vstali a odešli do druhého hotelu,“ vzpomíná.

„Z okna jsme se pak dívali, jak se po nás u autobusu shánějí. Oba jsme moc chtěli hrát NHL.“ Mladí dobrodruzi se vzbouřili proti zákazu litvínovského manažera Hlinky a vyrazili do Edmontonu.

„Ani jsme si neuvědomovali, co děláme,“ říká Ručinský. „Novináři z domova volali, že nám za to zakážou hrát. Že už si ani neškrtneme. Nebyla to klasická emigrace, mohli jsme se kdykoliv vrátit, ale stejně jsem za tu chvíli zestárnul tak o dvacet let.

Zaplať pánbůh to dopadlo dobře.“ Ručinský si v Edmontonu zprvu léčil zlomeninu klíční kosti z Canada Cupu. Rozhýbával se na farmě, za Oilers nastoupil jen ke dvěma utkáním. V březnu 1992 ho poslali do Quebeku.

Quebec: čas porážek

Quebec Nordiques už v NHL nepůsobí. Klub se z finančních důvodů v červnu 1995 stěhoval do Denveru a proměnil se v Colorado Avalanche.

„Měli jsme ohromné publikum,“ tvrdí Ručinský. „Hráli jsme strašně, pořád jsme prohrávali. Ale hala byla stejně pořád plná!“ V mužstvu potkal spoustu budoucích hvězd: Sakika, Nolana, Sundina, Footea i Forsberga. „Jenže všichni jsme byli teprve kluci, mančaft zrál,“ povídá Ručinský.

 „Z téhle generace Colorado dodnes žije a díky ní dvakrát získalo Stanley Cup.“ Po sezoně 1994-95 počkal Ručinský pár týdnů s návratem do Česka a zůstal v kanadské frankofonní metropoli.

Znenadání mu zavolal trenér Crawford: „Tým prodali do Colorada.“ Ve městě ležícím pod Skalnatými horami ve výšce 1600 metrů nad mořem Ručinský pobyl krátce, jen pár měsíců. Manažer Lacroix ho v prosinci 1995 vyměnil do Montrealu. Putování pokračovalo...

Montreal: kolik legrace jsme si užili s Koivem...

Jestliže se týmu Montreal Canadiens dařilo, Martin Ručinský občas večeřel na účet podniku. Pokud se nakupily porážky, raději zůstával doma. „V Montrealu jsem prožil nádherná léta! Nikdy bych je za nic nevyměnil,“ prohlašuje.

„Hokejem tam žijí skoro všichni. V naší oblíbené restauraci nás někdy hostili zadarmo, když nám to šlo. Lidi tam vůbec uměli polichotit.“ Tradice nejslavnějšího klubu historie na Ručinského silně působila.

Asvědčila mu. Za šest sezon tu nasázel 134 gólů. A kolik legrace si užil se spoluhráčem Koivem! „Žili jsme v jednom domě, v centru u vody,“ vzpomíná Ručinský.

„Jednu dobu jsme oba marodili, já s ramenem, on s kolenem. Hráli jsme kulečník, chodili do kina, bavit se. Dost jsme se vyřádili!“

Dallas: do haly na harleyi

Závěr angažmá v Montrealu věstil temnější časy. Ručinský se už tolik necítil v obměněném týmu, trejd do Dallasu ho v listopadu 2001 nezaskočil.

„Jenže Dallas, to je černá skvrna na mojí kariéře,“ tvrdí Ručinský.

„Nic horšího se mi nemohlo stát. Trenérovi jsem nepadl do oka, hned jsem věděl, že to nebude stát za nic.“ Kouč Hitchcock spoutal své muže taktickými řemeny. Kdo porušil strategii, slyšel zblízka jeho řev.

„Nalajnoval mi cestu nahoru a dolů.

Žádná kombinace ani improvizace,“ diví se český forvard ještě teď. „Nadával nám od začátku zápasu. Měli jsme ho plné zuby, já jsem pak na něj taky párkrát spustil. Chtěl jsem pryč, tři měsíce jsem je uháněl, aby mě vyměnili.“ S pomocí agenta Svobody se povedlo Ručinského v březnu 2002 vysvobodit a přesadit do New York Rangers. Hitchcock byl vyhozen ještě dřív...

Jedině slunečné klima Ručinského v Dallasu blažilo. Kdykoliv mohl vyrazit na golf, na tréninky se vozil na zbožňovaném stroji Harley-Davidson.

„Jinak mi město vůbec nepřirostlo k srdci,“ říká. „New York, to je úplně něco jiného...“

St. Louis: sezona pohody

Jenže napoprvé se Ručinský na Manhattanu nestačil pořádně rozkoukat. Po čtyřech týdnech skončila sezona a jednání o prodloužení smlouvy se o prázdninách zadrhlo.

Ručinský se domluvil se St. Louis. Za novým přechodným domovem se trmácel na jihozápad.

S přítelkyní Lenkou obývali apartmán v domě, kde žili i kolegové Čajánek a Demitra. „Ta budova měla asi třicet pater. Naše holky se vídaly, když jsme odjeli na trip,“ líčí hokejista.

„V přízemí byla restaurace a posilovna. Lenka chodila cvičit, oba jsme byli spokojení.“ St. Louis Blues patří k nejlepším klubům ligy. Z play-off ovšem vypadli hned v prvním kole s Vancouverem.

Ručinský si na ledě rozuměl s krajanem Čajánkem. „Jenže Čája si pak zlomil nohu a měl otřes mozku,“ lituje Ručinský. „Škoda, na zranění jsme všeobecně měli smůlu.“

New York: tady to žije!

Zrovna sem chtěl Ručinský coby volný hráč v létě 2003 přestoupit. New York Rangers vzorně pečují.

Letadlo, kabiny či jídelna jsou přepychově vybaveny. Ručinský tu má známé: Nedvěda, Hlaváče nebo Lindrose. Tenhle kanadský centr si ho vlastně vyžádal k sobě do útoku.

Manhattan se Ručinskému zamlouvá: „Město žije, má kdykoliv co nabídnout. Restaurace, kina.

Nebo si prostě jen můžete lehnout v Central Parku, když je pěkně.“ Ladný bruslař netuší, jak dlouho setrvá v NHL. Tisíce soubojů mu zle poškodily rameno. Roky běží.

Najisto ale ví: „Už se nechci stěhovat!“

Čeští cestovatelé v NHL
František Kučera - 7 týmů
(Chicago, Hartford, Vancouver, Philadelphia, Columbus, Pittsburgh, Washington)
*Martin Ručinský - 6 týmů (Edmonton, Quebec/Colorado, Montreal, Dallas, N.Y. Rangers, St. Louis)
*Václav Prospal - 5 týmů (Philadelphia, Ottawa, Florida, Tampa, Anaheim) Petr Klíma - 5 týmů (Detroit, Edmonton, Tampa, Los Angeles, Pittsburgh) *Jiří Šlégr - 5 týmů (Vancouver, Edmonton, Pittsburgh, Atlanta, Detroit) Vladimír Vůjtek - 5 týmů (Montreal, Edmonton, Tampa, Atlanta, Pittsburgh) *Michal Grošek - 5 týmů (Winnipeg, Buffalo, Chicago, N.Y. Rangers, Boston) Ladislav Kohn - 5 týmů (Calgary, Toronto, Anaheim, Atlanta, Detroit)
Poznámka: *Hokejisté v současnosti hrající NHL

Souboj dvou českých hráčů v utkání St. Louis - Los Angeles. Hostující Jaroslav Modrý zastavuje Martina Ručinského.