Radek Dvořák dosáhl prvního hattricku

P r a h a - Český útočník New Yorku Rangers Radek Dvořák zaznamenal v nočním zápase NHL proti Nashvillu svůj první hattrick v této soutěži. Poprvé se trefil hned v páté minutě zápasu, když mu asistovali Češi Nedvěd s Hlaváčem, a dvakrát skóroval ještě v závěrečné třetině. Reputaci po prohraném zápase s Anaheimem si v Atlantě napravil Pittsburgh, když jeho výhru zajistil v prodloužení Robert Lang poté, co ve třetí části hry srovnal stav Jaromír Jágr. Pittsburgh už hrál tuto sezónu prodloužení desetkrát, ale až tentokrát se mu ji podařilo dovést do vítězného konce.

New York Rangers si připsal už osmou výhru během deseti zápasů.  Na té dnešní měl bezesporu největší podíl český hráč Radek Dvořák, který se na listinu střelců zapsal hned třemi trefami. U všech gólů mu asistoval spoluhráč Jan Hlaváč. Dvořákův výkon pochválil i trenér New Yorku John Muckler: "Od okamžiku, kdy sem přišel z Floridy, hraje výborně. Předvádí velkou rychlost a úžasné ruce." Klíčovým okamžikem zápasu bylo také trestné střílení nařízené proti New Yorku, které dokázal Mike Richter zneškodnit. "Bylo to moje první trestné střílení, nevěděl jsem, co mám čekat. Naznačil jsem střelu a díval se, co Richter udělá. Nechal mi ale míň prostoru, než jsem myslel," komentoval celou událost neúspěšný střelec Robitaille.

Kapitán Pittsburghu Jágr zařídil v poslední části zápasu v Atlantě vyrovnání na 1:1 velice spornou brankou v přesilovce. Jágr i brankář Atlanty Frankhouser po zápase shodně tvrdili, že se domnívali, že puk za brankovou čárou nebyl. "Frankhouser předvedl parádní zákrok a branka podle mě nebyla. Měl jsem pěkný štěstí," tvrdil. Rozhodčí ale branku uznali a Pittsburgh si tak vynutil prodloužení, ve kterém rozhodl ve prospěch hostů Robert Lang.

První dvě třetiny se ale Pittsburgh na ledě trápil, během úvodní dvacetiminutovky pouze třikrát vystřelil, zatímco jeho brankář Barrasso musel zasahovat hned sedmnáctkrát. Ve druhé části oslabil svůj tým Jágr, když dostal desetiminutový osobní trest. "Dostal jsem hokejkou přes ruku tak, že jsem měl zlomený nehet a nemohl držet hokejku. Nechápu, proč bych to nemohl říct rozhodčímu," postěžoval si na kruté rozhodnutí sudího Maguiera Jágr.

NY Rangers - Nashville 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. DVOŘÁK(NEVDĚD, HLAVÁČ), 18. York (Fleury, Schneider), 33. Daigle (Maclean, Kamenskij), 48. DVOŘÁK (HLAVÁČ, Pilon), 56. DVOŘÁK (HLAVÁČ) - 40. Robitaille (Millar, Kjellberg)
Střely na branku -  34:30
Využití přesilovek 0:0
Diváci: 18 200

Atlanta - Pittsburgh 1:2 po prodl. (1:0, 0:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 11. Sylvester (Shannon, Tremblay) - 52. JÁGR (Kovaljev, HRDINA), 65. LANG (JÁGR, Jonsson)
Střely na branku - 28:30
Využití přesilovek 1:2
Diváci: 16 836

Dallas - Edmonton 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Modano (Muller, Hull), 54. Carbonneau (Hull, Keane) - 20. Guerin (Poti, Dowd)
Střely na branku - 21:21
Využití přesilovek 1:1
Diváci: 17 001

Phoenix - Detroit 5:3 (1:1, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 15. Tkachuk (Roenick, Adams), 25. Adams (Tkachuk, NECKÁŘ), 26. Roenick (Lumme, Tkachuk), 50. Numminen (Alatalo, Sullivan), 60. Green (Tkachuk, Carney) - 15. Draper (Maltby, Lapointe), 25. Shanahan (Yzerman, Fischer), 26. Dandenault (Chelios, Maltby)
Střely na branku - 24:31
Využití přesilovek 1:0
Diváci: 14 418

Boston -  Anaheim 2:4  (1:3, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. Thornton (Axelsson, Dimaio), 50. Carter (Thornton, Andreychuk) - 4. Kariya (Rucchin, Selanne), 10. Selanne (Tverdovskij, Kariya), 15. Selanne (Kariya, Tverdovskij), 55. Kariya (Selanne, TRNKA)
Střely na branku -  22:25
Využití přesilovek 0:2
Diváci: 15 689

Los Angeles - NY Islanders 5:2 (2:0, 3:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 15. Stumpel (Robitaille, Palffy), 18. Galley (Corkum), 22. Robitaille (Stumpel, Palffy), 26. Murray (Stumpel, Galley), 34. Robitaille (Norstrom, Palffy) - 45. Heward (Scatchard, Jonsson), 58. Czerkawski

Neckář (Phoenix)   0  1  0  2

Obránce Edmontonu Sean Brown padá přes pravé křídlo Dallasu Granta Marshalla. Zápas v Reunion Aréně vyhrál Dallas 2:1.

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.