Philadelphia - Montreal: Plekanec útočí - Tomáš Plekanec z Montrealu obchází Kimmo Timonena z Philadelphie. | foto: ČTK

Plekanec zmírnil porážku Montrealu

• 8
Philadelphia - Na sobotní vítězství (4:2) z ledu Montrealu navázali hokejisté Philadelphie také v domácím prostředí, kde nad kanadským celkem uspěli těsně 3:2 a v semifinále Východní konference tak vedou již 2:1 na zápasy. Flyers si vypracovali třígólové vedení, které v závěrečné třetině již jen zkorigovali Tomáš Plekanec a Saku Koivu.

Skvělý výkon gólmana Martina Birona a tři branky z prostřední dvacetiminutovky byly rozhodujícími faktory, které stály za vítězstvím Philadelphie nad Montrealem v poměru 3:2.

Poměr střel však s konečným výsledkem ani v nejmenším nekorespondoval. Hostující Canadiens svého soupeře přestříleli jednoznačným poměrem 34:14. Díky famóznímu Bironovi ale slavili jen dva góly, kdežto Flyers se prosadili téměř z každé čtvrté střely.

"Marty (Martin Biron) byl znova skvělý. Je naším nejlepším hráčem v sérii. Už jsme si zažili pocit, že jím snad dokonce musí být," uvedl trenér vítězů John Stevens, jehož mužstvo v závěrečné třetině prožívalo těžké chvilky.

Philadelphia totiž málem ztratila třígólové vedení. Canadiens k velkému tlaku pomohlo vyloučení urostlého beka Deriana Hatchera, který posledních patnáct minut střetnutí sledoval s napětím pouze na jedné z televizí v domácí kabině.

Hatcher byl vykázán po tvrdém zákroku na Francise Bouillona, který si po soupeřově přistrčení rozsekl obočí o plexisklo u mantinelu. "Sledovat ten závěr bylo pro mě složitější než odehrát celý zápas," kál se Hatcher, jenž svým spoluhráčům zkomplikoval cestu za vítězstvím.

V zahajovací třetině byli blízko otevření skóre hokejisté Montrealu. Samostatný únik Saku Koiva ale zneškodnil Martin Biron a přesilovková dělovka Andreje Markova zazvonila pouze o tyč. O první změnu stavu se tak zasloužili Flyers, kteří nakročili za triumfem v prostřední hrací části.

V 28. minutě vše odstartovala skrytá střela z pravého kruhu v podání Scottieho Upshalla. V čase 35:12 slavili fanoušci v aréně Wachovia Center podruhé. Při hře v oslabení se další nenápadnou střelou tentokrát z mezikruží prosadil aktivní Mike Richards. Těsně před odchodem do kabin navíc zvýšil na 3:0 důrazný útočník R. J. Umberger, který z levého kruhu napálil do sítě vyražený puk po předchozí akci Jeffa Cartera.

Do finální třetiny, v níž poprvé v play-off hájila branku Montrealu střídající slovenská naděje Jaroslav Halák, tak domácí nastoupili za tříbrankového náskoku. V průběhu 46. minuty se však provinil hrubým zákrokem zmiňovaný Derian Hatcher a Montreal disponoval pětiminutovou přesilovkou. Canadiens platí za jeden z nejnebezpečnějších celků v početní převaze v celé NHL, což také potvrdily zásahy Tomáše Plekance a Saku Koiva. Český útočník se v 48. minutě prosadil dorážkou z prostoru před brankou, přičemž kapitán hostí snížil na konečný rozdíl jediné trefy z obdobné pozice o 72 vteřin později.

"Nemyslím si, že jsme dnes podali stejný výkon jako v předchozím domácím zápase. Přesto jsme byli schopni vytvořit si řadu šancí, což je pozitivní. Na druhou stranu, když už soupeře přestřílíme, chtělo by to také zvítězit," komentoval utkání zklamaný Saku Koivu.

Výsledek:

Východní konference - 3. zápas:
Philadelphia - Montreal 3:2 (0:0, 3:0, 0:2)
28. Upshall, 36. M. Richards, 39. Umberger - 48. Plekanec, 49. S. Koivu. Střely na branku: 14:34. Diváci: 19 849. Stav série: 2:1.