Tomáš Plekanec (vlevo) z Montrealu se raduje z gólu. S gratulací přijíždí Brian...

Tomáš Plekanec (vlevo) z Montrealu se raduje z gólu. S gratulací přijíždí Brian Gionta. | foto: AP

Plekanec byl jediným střelcem Montrealu, Hejda se trefil za Colorado

• 8
Ve třech středečních zápasech hokejové NHL se střelecky prosadili dva Češi. Kapitán českého výběru pro blížící se olympijský turnaj v Soči, centr Tomáš Plekanec, platil za jediného střelce Montrealu na ledě Philadelphie a alespoň tak zmírnil porážku kanadského celku na 1:3. Obránce Jan Hejda se naopak svou pátou trefou sezony podílel na výhře Colorada 4:3 po prodloužení nad Ottawou.

Po úspěšné venkovní sérii, kdy během své cesty vyhráli pět z šesti zápasů, se ve velké formě hrající hokejisté Philadelphie vrátili na domácí led a triumfem 3:1 nad Montrealem si připsali již desátý dvoubodový zisk před svými fanoušky za sebou.

Češi v NHL:

1. David Krejčí (BOS), 43z. - 36b. (9+27)
2. Jaromír Jágr (NJD), 44z. - 35b. (13+22)
3. Jiří Hudler (CGY), 43z. - 35b. (12+23)
4. Radim Vrbata (PHX), 40z. - 31b. (11+20)
5. Martin Hanzal (PHX), 39z. - 30b. (12+18)
6. Jakub Voráček (PHI), 44z. - 30b. (10+20)
7. T. Plekanec (MTL), 45z. - 28b. (14+14)
8. Tomáš Hertl (SJS), 35z. - 25b. (15+10)
9. Patrik Eliáš (NJD), 33z. - 25b. (7+18)
10. Michael Frolík (WPG), 45z. - 24b. (9+15)

Po téměř katastrofálním vstupu do sezony a následné výměně trenéra (Petera Laviolettea nahradil Craig Berube) se tak Flyers postupně vypracovali na aktuálně pátou pozici v tabulce Východní konference.

Proti Montrealu se Philadelphia prosadila již v zahajovací třetině, kdy domácí poslali do vedení góly ze 7. a 15. minuty útočníci Sean Couturier a Zac Rinaldo. Když v 28. minutě skóroval i Michael Raffl, vedli Flyers už jasně 3:0. Nulu na kontě brankáře Steva Masona umazal až v 38. minutě hostující centr Tomáš Plekanec, jenž své 14. branky sezony docílil při hře v oslabení.

Kladenský odchovanec ve středním pásmu vybojoval puk, který do útočného pásma zatáhl Brian Gionta a od pravého mantinelu vybídl Plekance k zakončení z prostoru mezi kruhy. Skóre 3:1 nakonec zůstalo již nezměněno. První hvězdou duelu byl zvolen slovenský reprezentační zadák Andrej Meszároš, jenž asistoval u všech tří branek Philadelphie. Útočník vítězů Jakub Voráček tentokrát vyšel bodově naprázdno.

Hejda si už v polovině základní části vyrovnal své střelecké maximum

Obránce Jan Hejda letos prožívá v Coloradu velmi úspěšnou sezonou. Ve statistice +/- je s 13 zápisy aktuálně na 45. místě v celé lize, v počtu zblokovaných střel je s 67 zápisy na 59. místě a v součtu bodyčeků je s 96 na 48. místě NHL. Navíc si v úvodních 39 startech připsal 13 bodů za pět branek a osm asistencí.

Pět nastřílených gólů je přitom jeho dosavadní maximum kariéry za sezonu (na danou metu dosáhl ještě dvakrát, v sezoně 2010/11 za Columbus a 2011/12 za Colorado). K dispozici tak má ještě druhou polovinu základní části, aby si osobní rekord vylepšil. Naposledy se trefil v domácím duelu proti Ottawě, když v 5. minutě bombou od modré čáry poslal Avalanche do vedení 2:0.

Senators sice góly Clarka MacArthura, Jasona Spezzy a Kyla Turrise vývoj skóro otočili, v 58. minutě si ale vynutil prodloužení srovnáním na 3:3 domácí centr Paul Stastny. Z nastavení pak uběhlo pouze 33 vteřin a obrat Colorada završil obránce Tyson Barrie.

Rangers si připsali cenný skalp

Překvapivým výsledkem 3:2 pro hostující Rangers skončilo středeční domácí představení hokejistů Chicaga, kteří z pozice obhájců Stanley Cupu se ziskem 67 bodů figurují na druhé příčce Západní konference a zároveň i celé NHL (lepší bilanci má zatím jen Anaheim se ziskem 69 bodů).

New York nakročil za úspěchem už v zahajovacím dějství, kdy hosty poslali do trháku Brad Richards a norský reprezentant Mats Zuccarello. V prostředním dějství favorita v sestavě i s českým zadákem Michalem Rozsívalem vrátily do hry zásahy kapitána Jonathana Toewse a Brandona Bolliga, rozhodující akci si však schoval na 55. minutu švédský forvard v dresu Rangers Carl Hagelin.

Výsledky NHL

Philadelphia - Montreal 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
7. Couturier, 15. Rinaldo, 29. Raffl - 38. Plekanec. Střely na branku: 27:20. Diváci: 19 949.

Chicago - NY Rangers 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
27. Toews, 29. Bollig - 6. B. Richards, 10. Zuccarello, 55. Hagelin. Střely na branku: 37:32. Diváci: 21 493.

Colorado - Ottawa 4:3 v prodl. (2:1, 0:2, 1:0 - 1:0)
3. McGinn, 5. Hejda, 58. Stastny, 61. Barrie - 16. MacArthur, 33. Spezza, 35. Turris. Střely na branku: 31:32. Diváci: 12 487.