Jágr režíroval triumf Rangers nad Ottawou

• 116
New York - V duelu hokejových celků Jaromíra Jágra a Dominika Haška uspěli domácí New York Rangers, když přehráli Ottawu jednoznačně 5:1. Lídr kanadského bodování NHL Jaromír Jágr vyprodukoval branku a dvě asistence. Do střelecké listiny se zapsali také Petr Sýkora a Marek Malík. David Výborný vsítil vítěznou trefu Columbusu.

Hokejisté Rangers mohli díky vítězství nad Ottawou slavit dvoubodový zisk již ve čtvrtém případě za sebou.

Senators naopak z posledních pěti představení vyhráli pouze dvakrát.

"Dali dvě šťastné branky, ale celkově byli mnohem lepším týmem. Hlavní rozdíl byl v brankáři. Lundqvist má v současné době pravděpodobně největší formu z gólmanů v NHL," pochválil svého soupeře Dominik Hašek.

Jaromír Jágr zaznamenal svou šestatřicátou trefu v sezoně, což jej s celkovými 573 zásahy zařadilo na šestnáctou pozici mezi střelci po bok Mika Bossyho.

Kladenský odchovanec si zároveň polepšil také v historické tabulce produktivity. Tři zápisy ze střetnutí s Ottawou jej posunuly před Luca Robitailla a Bretta Hulla na osmnáctou příčku s celkovým ziskem 1392 bodů.

Dominik Hašek inkasoval všech pět branek, přičemž zneškodnil osmnáct pokusů. Lépe si vedl švédský gólman Jezdců Henrik Lundqvist, jenž zastavil čtyřiadvacet ran soupeře a puk ze sítě lovil pouze jedenkrát. V závěru bezgólové zahajovací třetiny putoval na trestnou lavici hostující kapitán Daniel Alfredsson a záhy také Zdeno Chára. Dvojnásobnou početní převahu New York zužitkoval v devětačtyřicáté vteřině prostřední hrací části. Jaromír Jágr napálil z první přihrávku Martina Ručinského vysoko nad lapačku Dominika Haška.

V sedmé minutě daného dějství se podruhé v sezoně mezi střelce zařadil bek Marek Malík. Český olympionik využil chybné rozehrávky hostí a střelou, jejíž směr navíc změnila brusle bránícího hráče Ottawy poslal své barvy do dvoubrankového vedení. Potřetí se fanoušci v Madison Square Garden radovali v patnácté minutě, přestože Rangers hráli v oslabení. Do brejku se dostala hned trojice forvardů domácího mužstva. Ville Nieminen bekhendem z pravého kruhu vybídl Jasona Warda, který střelou švihem napnul síť za zády Dominika Haška potřetí.

Henrik Lundqvist přišel o čisté konto necelé tři minuty před odchodem do kabin, když za asistencí Václava Varadi a Bryana Smolinskiho skóroval Chris Kelly. Závěrečná dvacetiminutovka nabídla ještě další dva zásahy v podání hokejistů New Yorku. Na 4:1 zvyšoval Michael Nylander, zakončující ukázkovou kombinaci Jaromíra Jágra a Martina Straky. Poslední slovo si vzal útočník Petr Sýkora, jenž svým třináctým gólem sezony stanovil finální podobu skóre necelých sedm minut před koncem opět za asistencí Jágra a Straky.

Los Angeles padlo už posedmé za sebou. Tentokrát Králové neuspěli na ledě Columbusu Blue Jackets. "Porážíme sami sebe nahlodanou psychikou. Potřebujeme zvítězit, pak se toho pocitu můžeme zbavit," uvedl trenér hostí Andy Murray. Za Blue Jackets na sebe upozornili David Výborný a Jaroslav Balaštík. Oba útočníci si v produktivitě polepšili o dva body, když zaznamenali gól a asistenci. Vstup do zápasu vyšel lépe hostujícímu mužstvu, které díky brankám Erica Belangera a Dustina Browna odskočilo do vedení.

Na snížení forvarda Trevora Letowskiho navíc záhy odpověděl Tim Gleason, Kings tak úvodní hrací část vyhráli 3:1. Prostřední dvacetiminutovku ovládli střelecky aktivnější domácí hokejisté. Nejprve se podruhé v utkání trefil Trevor Letowski, aby se pod vyrovnání během přesilové hry podepsal Jaroslav Balaštík, ranou zápěstím z levého kruhu. Nerozhodný stav prolomil v sedmé minutě závěrečné třetiny Jason Chimera, jenž brankáře Mathieu Garona pokořil téměř ze stejné pozice jako u předcházejícího gólu z hole Balaštíka.

Následné vyloučení útočníka Kings, Toma Kostopoulose, navíc potrestal nejproduktivnější hráč Columbusu David Výborný. Uběhlo pouhých čtrnáct vteřin a Blue Jackets udeřili pošesté. Do střelecké listiny přibylo také jméno Sergeje Fjodorova. Necelých pět minut před uplynutím normální hrací doby snížil Derek Armstrong, gólovou tečku za střetnutím však udělal domácí Jason Chimera střelou do prázdné branky Králů.

V souboji o čelo Centrální divize uhájil Detroit svou pozici před druhým Nashvillem jednoznačným vítězstvím v poměru 6:0. Druhé čisté konto za sebou vychytal brankář Red Wings Manny Legace, útočníci Henrik Zetterberg a Pavel Dacjuk vyprodukovali tři body za branku a dvě přihrávky. Skóre se poprvé měnilo již ve druhé minutě, kdy se pojedenácté v sezoně trefil zkušený obránce Nicklas Lidström. Druhá hrací část byla zcela v moci hráčů Red Wings. Na branku Tomáše Vokouna vyslali dvacet střeleckých pokusů, kdežto Manny Legace musel zasahovat pouze ve dvou případech.

Diváky v Joe Louis Aréně podruhé rozradostnil v osmé minutě dané třetiny Brendan Shanahan, skórující střelou zápěstím z pravého kruhu. O necelé dvě minuty se tvrdou ranou prosadil ofenzivní zadák Mathieu Schneider. Stav 4:0 stanovil během početní výhody Henrik Zetterberg, dorážkou střely Nicklase Lidströma. V závěrečné třetině se v brance Nashvillu objevil náhradník Chris Mason, jenž inkasoval další dvě branky po střelách Michaela Samuelssona a Pavla Dacjuka. "Každý musí být zodpovědný a dělat svou práci. Nevím z jakého důvodu, ale někteří hráči nebyli připraveni a neodevzdali své maximum," řekl po zápase Tomáš Vokoun.

Tápající Pittsburgh Penguins prohrál již v sedmnáctém z posledních osmnácti duelů. Boston Bruins svého soupeře přestřílel 38:17 a jen díky skvělému výkonu brankáře Marc-Andre Fleuryho se prosadil pouze ve třech případech. "Naprosto nepřijatelný výkon. Není to o sebevědomí, ale o tvrdé práci," řekl nespokojený trenér Tučňáků Michel Therrien. "Začalo to už od prvního střídání. Marc-Andre Fleury chytal naštěstí skvěle, mohlo to skončit mnohem hůř."

Bruins se ujali vedení až v osmé minutě prostřední dvacetiminutovky. Dorážkou pokusu Joshe Langfelda uspěl Travis Green. Podruhé se hosté radovali necelé čtyři minuty před koncem dané třetiny. Během přesilové hry vypálil Brian Leetch, aby trajektorii střely změnil odraz od Brada Stuarta. Regulérnost branky musel potvrdit až videorozhodčí. Stejný hráč se postaral také o třetí zásah Bostonu. Tentokrát však Marc-Andre Fleuryho pokořil ranou švihem mezi betony. Naděje brankáře Tima Thomase na čisté konto uťal pouhou minutu a půl před finálním hvizdem důrazný forvard Pittsburghu, Tomáš Surový.

Překvapivým výsledkem skončil zápas Vancouveru se St. Louis. Dvoubodový zisk hostujícího mužstva Blues podpořil také autor gólu a asistence Petr Čajánek. Právě český útočník otevřel v desáté minutě brankový výčet střetnutí, když jej volného v prostoru mezi kruhy našla přihrávka Keitha Tkachuka. Za Canucks kontroval rekonvalescent Richard Park, který zakončil brejk dvou na jednoho ranou mezi betony gólmana Curtise Sanforda. Přesně tři minuty před uplynutím zahajovací třetiny se hosté dostali zpět do vedení. Za asistencí Čajánka a Tkachuka se do střelecké listiny zapsal Vladimír Országh.

Do odchodu do kabin zbývalo pouhých třináct vteřin, když se ztraceného puku zmocnil Mark Rycroft a zajistil Blues dvougólový náskok. Ve druhé hrací části se prosadil pouze domácí Todd Bertuzzi, následná druhá trefa zápasu z hole Vladimíra Országha totiž nebyla uznána. Kanadský útočník Vancouveru zaznamenal svou dvacátou branku sezony za přispění Markuse Näslunda a Brendana Morrisona během přesilové hry. Do závěrečné třetiny tak hosté vstupovali s nejtěsnějším vedením, které dokázal pojistit aktivní forvard Keith Tkachuk po pouhých pěti vteřinách hry v dvojnásobné početní výhodě.

Výsledky:
New York Rangers - Ottawa 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)
Branky: 21. Jágr (Ručinský), 27. Malík,
35. J. Ward, 48. Nylander (Jágr, Straka), 54. Sýkora (Straka, Jágr) - 38. Kelly (Varaďa). Dominik Hašek odchytal v brance Ottawy celé utkání, čelil 23 střelám, pětkrát inkasoval a úspěšnost zásahů měl 78 procent. Střely na branku: 23:25. Diváci: 18.200.

Philadelphia - New York Islanders 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
4., 26. a 60. M. Richards, 14. Umberger, 38. J. Carter - 24. Hunter, 33. Šatan. Střely na branku: 27:22. Diváci: 19.603.

Columbus - Los Angeles 7:4 (1:3, 2:0, 4:1)
16. a 22. Letowski, 47. a 60. Chimera, 35. Balaštík (Výborný), 51. Výborný (Balaštík), 51. Fjodorov - 1. Belanger, 14. D. Brown, 19. Gleason, 56. D. Armstrong. Střely na branku: 36:27. Diváci: 16.162.

Pittsburgh - Boston 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
59. Surový - 37. a 47. Stuart, 28. T. Green. Střely na branku: 17:38. Diváci: 15.603.

Detroit - Nashville 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
2. Lidström, 28. Shanahan, 29. Schneider, 35. Zetterberg, 55. Samuelsson, 59. Dacjuk. Tomáš Vokoun odehrál v brance Nashvillu 40 minut, pak střídal. Čelil 28 střelám, čtyřikrát inkasoval a úspěšnost zásahů měl 85,7 procent. Střely na branku: 36:20. Diváci: 20.066.

Calgary - Anaheim 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
7. Lombardi, 23. Langkow, 37. Simon - 11. McDonald. Střely na branku: 20:23. Diváci: 19.289.

Vancouver - St. Louis 2:4 (1:3, 1:0, 0:1)
15. Park, 24. Bertuzzi - 10. Čajánek, 17. Országh (Čajánek), 20. M. Rycroft, 48. Tkachuk. Střely na branku: 33:24. Diváci: 18.630.

San Jose - Chicago 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
18. Marleau, 18. J. Thornton - 33. Calder. Střely na branku: 37:30. Diváci: 15.187.

Jaromír Jágr táhl Rangers za další výhrou v NHL. Tentokrát jeho tým porazil Ottawu 5:1. Český útočník zrovna překonal reprezentačního spoluhráče Dominika Haška. Na další dva góly Jágr nahrál.

Hokejové MS 2024 probíhá od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým hraje v pražské základní skupině, kde jsou dále Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.