Už potřetí se stal součástí programu NHL zápas pod otevřeným nebem, tentokrát Chicago - Detroit.

Už potřetí se stal součástí programu NHL zápas pod otevřeným nebem, tentokrát Chicago - Detroit. | foto: Reuters

Hokej na pláži? Možná se dočkáme už brzy...

  • 15
Venku by klidně mohlo být třicet nad nulou, lidé by měli jen šortky a třeba se opalovali na prosluněné pláži. A jen pár stovek metrů odtud by se hrál hokej. Pod širým nebem! Ne, není to čiré bláznovství. "S technologií, kterou máme, bychom mohli připravit led i v Kalifornii," tvrdí Dan Craig.

Tenhle padesátiletý chlapík, který mimochodem v říjnu připravoval v Praze led pro start NHL, teď dvanáct dní v Chicagu stavěl kluziště na zdejším baseballovém stadionu.

Na stadionu, kde se včera odehrál regulérní zápas NHL mezi Chicagem a Detroitem. "A během těch dvanácti dnů jsme tady zažili všechno. Teplota byla od minus dvaceti do patnácti stupňů nad nulou. Došlo i na liják a měli jsme na ledě i patnáct centimetrů sněhu. Matka příroda nás prostě zkoušela, jak mohla," přiznal Craig.

Po těchto zkušenostech tvrdí: "Zápas by šel připravit i v Kalifornii." Jen by raději led před ostrým svitem chránil nějakou plátěnou stříškou.

Kdo ví, třeba tohle sci-fi bude už brzy realitou. Vždyť včerejší zápas byl už třetím, který se pod širým nebem hrál. A rozhodně ne posledním.

NHL nakoupila nejmodernější chladicí zařízení, které připraví led stejné kvality jako při obvyklých zápasech ligy. Nové jsou i mantinely.

"Investice do výroby ledu i speciálních mantinelů jsou důkazem toho, že hodláme v tradici utkání pod širým nebem pokračovat. Jen zatím nevíme kde. Těch vhodných míst s potřebným zájmem a kvalitním trhem je samozřejmě víc," tvrdí John Collins, který má zápasy starosti.

Vhodné místo by mělo vypadat asi následovně: velká aréna na baseball či americký fotbal, do které se vejde několik desítek tisíc lidí. A také místo, kde se hokejem žije.

Nebo kde se dá hokej mediálně propagovat. A to je příklad právě Kalifornie. Už teď je jisté, že duely pod širým nebem si v Americe získaly velkou oblibu. Některé vstupenky na včerejší zápas se dokonce prodávaly za deset tisíc dolarů. "Je to, jako byste už hráli play-off," tvrdil obránce Detroitu Chris Chelios.

Když v sobotu během tréninku vjel poprvé na led baseballového stadionu Wrigley Field, byla to pro něj hodně zvláštní chvíle. Tenhle 46letý hokejista v Chicagu vyrůstal, v aréně viděl na vlastní oči přes 200 baseballových zápasů a loni v létě tu fanouškům dokonce ukazoval Stanley Cup. Včera tu poprvé hrál hokej. Tentokrát to měl být zápas, který nikterak neovlivní počasí.

Když se totiž hrálo před rokem v Buffalu, na hřiště vytrvale padal sníh. Hráči měli problémy vystřelit.
Jen pro zajímavost: všechny tři zápasy pod širým nebem v NHL zažil brankář Ty Conklin, jenž včera nastoupil za Detroit. "Ty duely se nedají vůbec srovnat, ale já jsem rád, že jsem znovu u toho." Nechybělo mnoho a být nemusel.

Hlavním favoritem na uspořádání utkání byl opuštěný Yankee Stadium v New Yorku, ale zarytí fanoušci Yankees si nepřáli, aby se před zbořením jejich chrámu zde jako poslední hrál hokej.

Vidíte sami, úplně všude se led prostě udělat nedá.

Je tu nová móda: hokej v kulichu a s nebem nad hlavou

Jako byste měli zaplacenou plnou penzi v pětihvězdičkovém hotelu, ale stejně by pro vás bylo lákavější ležet pod širákem. To samé teď čím dál častěji prožívají i hokejisté, místo luxusních hal hrají venku. Venku pod širým nebem!


"Říkám si, že kromě hokejky, bruslí a helmy budou hráči mít brzy v povinné výbavě i kulichy," žertuje René Fasel, šéf Mezinárodní hokejové federace. I on už podlehl kouzlu zápasů, které klidně mohou v polovině skončit kvůli sněhové vánici.


Nebo si během nich lidé na tribunách vytáhnou kvůli pražícímu slunci opalovací krém. I to se klidně může stát, vždyť mistrovství světa v roce 2010 v Německu začne na fotbalovém stadionu Schalke 04 až 7. května.  "Budou muset hóóódně chladit, aby se dalo vůbec hrát," říká kouč Vladimír Růžička.


Na Slovensku, kde šampionát pořádají o rok později a mají potíže s výstavbou haly, zase lidé v internetových diskusích ironicky psali: "Výtečné, udělejme to i u nás a můžeme celé mistrovství odehrát na Tehelném poli."


Vlastně nechybělo mnoho a Slováci mohli být v zápasech pod širým nebem velkými průkopníky. V roce 2006 vážně uvažovali, že se exhibiční zápas mezi výběrem slovenské a české extraligy odehraje pod skokanskými můstky na Štrbském Plese.


Čtyřicet expertů projekt tři měsíce připravovalo. Nakonec z něj sešlo, kluziště by kvůli nerovnému doskočišti muselo stát na pilotech a hrozilo by zřícení. Teď se alespoň Češi mohou otevřeného zápasu dočkat, jsou mezi kandidáty, kteří mohou za rok v Německu hrát v moderní aréně, kam se vměstná 75 976 diváků. Na hokej jich nikdy nepřišlo víc.


Rekord zatím drží duel dvou univerzitních týmů z Michiganu, který v roce 2001 na stadionu pro americký fotbal vidělo 74 554 fanoušků. Ato je hlavní důvod, proč jsou venkovní zápasy čím dál atraktivnější.


Vždyť na jediný duel přijde třikrát víc diváků, než se v Americe vejde do průměrné arény, což přináší velké zisky. Když v roce 2003 zámořská NHL poprvé uspořádala zápas pod širým nebem mezi Edmontonem a Montrealem, vydělal na tom domácí tým tři miliony dolarů a televizní sledovanost překonala rekordy.


Navzdory tomu, že bylo dvacet pod nulou a v třeskutém mrazu zkolabovala i rolba, dorazilo na stadion téměř 60 tisíc diváků, kteří se choulili do beranic, šál i spacích pytlů. "I kdyby se ještě někdy podobný zápas uskutečnil, už to bude jiné. Bylo to nepřekonatelné," psal list Edmonton Sun.


Špatný odhad – před rokem na "otevřený" zápas Buffalo – Pittsburgh dorazilo přes 70 tisíc lidí.

Nebe nad hlavou už nevidí jen hokejisté v Americe. Příští víkend se na Rudém náměstí v Moskvě uskuteční utkání hvězd Kontinentální ligy a na ledě se bude prohánět i Jaromír Jágr. V příští sezoně zase chtějí Švédové odehrát na fotbalovém stadionu Göteborgu ligový šlágr mezi Frölundou a Färjestadem. Češi zatím nic neplánují.

Zatím.

,

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.