Hlaváč po osmnácti zápasech skóroval

• 3
Raleigh - Útočník Carolina Hurricanes Jan Hlaváč se vymanil z osmnáct zápasů trvající krize, ve které nemohl vstřelit gól. Ve 44. minutě utkání proti Torontu snižoval z přihrávky Josefa Vašíčka bývalý hráč pražské Sparty na 1:2. Jeho tým nakonec podlehl 2:3. Útočník Anaheim Mighty Ducks Petr Sýkora naopak pomohl dvěma asistencemi k vítězství 3:2 nad vedoucím týmem Východní konference Ottawa Senators. Její hokejisté Martin Havlát a Karel Rachůnek si připsali po asistenci. Gólman Roman Turek nestačil v zápase s lídrem Západní konference Dallas Stars na tři z pětadvaceti střel. S gólem do prázdné branky hráči Stars zvítězili 4:1.
Hlaváč se do podvědomí zámořské veřejnosti dostal svými výkony v New York Rangers, kde spolu s Petrem Nedvědem a Radkem Dvořákem vytvořil obávanou Czech Line.

Po výměně do Philadelphia Flyers v roce 2001 však jeho kariéra stagnuje.

Ve Philadelphii mu nesedl silový styl. Ve Vancouveru se dlouho aklimatizoval a mezitím ztratil důvěru trenéra.

Stejný problém ho zdá se potkal i v Carolině, kam byl začátkem listopadu vyměněn za obránce Marka Malíka.

Hlaváč v utkání s Torontem vstřelil po přihrávce Josefa Vašíčka svůj teprve osmý gól v této sezoně a první od 18. prosince. Jeho osobní osmnáctizápasová střelecká sterilita souvisí s celkově mdlým výkonem účastníka finále Stanleyova poháru v minulé sezoně.

"Musíme si lépe nahrávat, hrát lépe na přesilovce a víc střílet," vypočítává Hlaváč některé herní činnosti, ve kterých se Carolině nedaří.

Přesilovky byly dnes naopak silnou stránkou Toronta. Kapitán Mats Sundin z nich vstřelil úvodní dva góly. Po Hlaváčově brance zvýšil na 3:1 v 57. minutě Alexandr Mogilnyj a výsledek už jen korigoval o chvíli později ve vlastním oslabení domácí kapitán Ron Francis

Během posledních jedenácti zápasů tým z Raleigh zvítězil pouze jednou. Během černé série, která ho srazila až na 13. příčku ve Východní konferenci, hráči vstřelili jen 20 branek.

"Je to jen o tom najít způsob, jak vstřelit pár branek," krčí rameny Francis. "Jakmile se nám to podaří, vrátí se nám i sebevědomí. V poslední době jsme přeci jen hráli už lépe."

Sýkora se podílel na výhře nad Ottawou

Anaheim porazil Ottawu 4:3, velkou měrou i díky dvěma nahrávkám útočníka Petra Sýkory. Sýkora byl na ledě u rozhodujícího momentu zápasu- připsal si druhou nahrávku na gól Stevea Rucchina, který v 55. minutě vyhrál osobní souboj před brankou a dorazil dalekonosnou střelu obránce Niklase Havelida.

První nahrávkou připravil ve 25. minutě bývalý hráč Plzně gól pro kapitána Paula Kariyu. Anaheimu se podařilo porazit momentálně nejsilnější tým Východní konference poprvé po téměř šesti letech.

Turek neuspěl proti bývalému týmu

Brankář Calgary Roman Turek nestačil v utkání s Dallasem, svým bývalým týmem, na tři z pětadvaceti střel. Dallas zvítězil 4:1, když jednu branku vsítil v poslední minutě třetí třetiny do prázdné branky.

Marty Turco, stojící v kleci aktuálně prvního týmu Západní konference, zlikvidoval 28 střel a vychytal své dvanácté vítězství v řadě. Radost s vychytané nuly mu překazil tři a půl minuty před koncem závěrečné části útočník Scott Nichol, jehož střela se odrazila od brusle obránce Stars Johna Erskinea.

"Netrápí mě to ani trochu, s tou brankou jsem nemohl nic dělat," řekl Turco.

Třetí gólman Minnesoty dostal gólovou nadílku

Edmonton porazil přesvědčivě Minnesotu 5:1, když dvě branky a jednu asistenci zaznamenal doposud neznámý útočník Jason Chimera. Brankář Oilers Tommy Salo pochytal 28 střel.

Minnesota povolala do branky třetího brankáře Dietera Kochana, protože jednička Manny Fernandez si už tři týdny léčí poraněné koleno a druhý brankář Dwayne Roloson narychlo odjel za svou ženou, která v těchto dnech má přivést na svět potomka.

"Nebylo to pro něj snadné, hrál tuhle sezonu první zápas v NHL a navíc proti mužstvu, které velmi dobře střílí," řekl trenér Jacques Lemaire. Kochan pochytal 23 střel.

Středeční výsledky :

Carolina - Toronto 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)
Branky: 44. Hlaváč (Vašíček), 59. Francis - 25. a 42. Sundin, 57. Mogilnyj. Střely na branku: 27:22. Diváci: 18.094.

Dallas - Calgary 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 23. a 60. Lehtinen, 38. Zubov, 47. Robidas - 56. Nichol. Střely na branku: 26:29. Diváci: 18.532.

Edmonton - Minnesota 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Branky: 4. a 33. Chimera, 36. Cleary, 43. Horcoff, 59. Marchant - 48. Dowd (Gáborík). Střely na branku: 28:29. Diváci: 16.469.

Anaheim - Ottawa 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky: 25. Kariya (Sýkora), 35. Oates, 55. Rucchin (Sýkora)- 32. Fisher(Rachůnek, Havlát), 46.  White. Střely na branku: 28:27. Diváci: 13.230.