Martin Havlát  (vlevo) ze San Jose prostřelil brankáře Ryana Millera i obránce

Martin Havlát (vlevo) ze San Jose prostřelil brankáře Ryana Millera i obránce Christiana Ehrhoffa z Buffala. | foto: AP

Hertl s Havlátem skórovali za San Jose, gól slavili i Vrbata a Hudler

• 11
V devíti úterních zápasech hokejové NHL se bodově prosadilo jedenáct Čechů. Útočníci Tomáš Hertl a Martin Havlát se v dresu San Jose prezentovali shodně bilancí (1+1), gól slavili také Radim Vrbata z Phoenixu a Jiří Hudler z Calgary. Bod za jednu asistenci si pak připsali ještě David Krejčí, Milan Michálek, Vladimír Sobotka, Martin Hanzal, Tomáš Fleischmann, Jiří Tlustý a Aleš Hemský.

Domácí nezdar s Buffalem (4:5SN) byl pro hokejisty San Jose už třetí porážkou v řadě poté, co v předešlých startech nestačili na Phoenix (2:3SN) a Los Angeles (3:4PP). Po řádné hrací době ale Sharks z daných partií vždy vytěžili alespoň bod za remízu.

Češi v NHL

1. Jiří Hudler (CGY), 15z. - 16b. (6+10)
2. David Krejčí (BOS), 14z. - 14b. (2+12)
3. Tomáš Hertl (SJS), 15z. - 13b. (9+4)
4. Radim Vrbata (PHX), 16z. - 13b. (6+7)
5. Martin Hanzal (PHX), 14z. - 12b. (5+7)
6. Tomáš Plekanec (MTL), 16z. - 11b. (6+5)
7. T. Fleischmann (FLA), 14z. - 11b. (3+8)
8. Jaromír Jágr (NJD), 14z. - 10b. (3+7)
9. Milan Michálek (OTT), 15z. - 10b. (3+7)
10. Michael Frolík (WPG), 16z. - 9b. (3+6)

Naposledy jej proti Buffalu zachraňovali až v závěru třetí třetiny. Časomíra se zastavila na 56 minutách a 14 vteřinách, když za asistencí Martina Havláta a Tomáše Hertla srovnal stav na 4:4 útočník Tommy Wingels. České útočné duo San Jose si kromě asistence připsalo i po vstřelené brance.

Havlát, jenž se po dlouhé rekonvalescenci od letní operace teprve nedávno vrátil do sestavy, svým prvním zásahem ročníku v 9. minutě otevřel skóre a mladík Hertl v třetí třetině pro změnu již svou devátou trefou sezony upravoval průběžný stav na 3:3.

Bývalá opora pražské Slavie dostala od trenérů důvěru i v penaltovém rozstřelu. Branku Ryana Millera ovšem Hertl ve čtvrté sérii přestřelil a na opačné straně se naopak proti Antti Niemimu prosadil Cody Hodgson - 4:5 pro hostující Sabres.

Kanonýr Vrbata překonal Luonga ze hry a později i v nájezdech

Hokejisté Phoenixu po triumfu 3:2 po nájezdech nad Vancouverem uhráli už svou pátou výhru v řadě. O posledních třech přitom Coyotes rozhodli v penaltovém rozstřelu. Nashville (5:4SN) sestřelil Dán Mikkel Boedker a souboje se San Jose (3:2SN) a Vancouverem (3:2SN), proti kterým se v rozstřelu prosadil rovněž Radim Vrbata, rozsoudil shodně Antoine Vermette.

Zmiňovaný Vrbata překonal vancouverského brankáře Roberta Luonga kromě nájezdu i ze hry, když už během svého prvního střídání otevřel skóre zápasu po změně směru střely krajana Martina Hanzala.

Na startu druhého dějství za Canucks otočili skóre Dan Hamhuis a Ryan Kesler. Ještě před druhým odchodem do kabin ovšem srovnal domácí kapitán Shane Doan a stav 2:2 vydržel až do nájezdů, ve kterých měl poslední slovo Vermette.

Obránce vítězného Phoenixu Zbyněk Michálek v zápase oslavil jubileum, když nastoupil ke kulatému 600. utkání své kariéry v NHL. Coyotes mají průběžně na kontě již 24 bodů a společně s dalším překvapením z Colorada a silným San Jose platí za nejlepší celky Západní konference a vůbec celé NHL v těsném závěsu za vedoucím Anaheimem (25 bodů).

Hudler byl jediným střelcem Calgary proti Minnesotě

Nejproduktivnější Čech z úvodu sezony NHL, útočník Jiří Hudler, v 6. minutě otevíral skóre zápasu jeho Calgary na ledě Minnesoty. Kanadský celek se ujal vedení poté, co Hudler zakončil efektivní výměnu puku s mladíkem Lancem Boumou. Dosáhl tak své šesté trefy sezony a celkově 16. bodu, díky čemuž vévodí svým krajanům a v rámci celé soutěže figuruje na aktuální 20. pozici tabulky produktivity.

V dalším průběhu utkání již ale stříleli góly pouze domácí Wild. O ofenzivu Minnesoty se staral především americký reprezentant Zach Parise, autor tří bodů (2+1). Pozadu nezůstal ani finský centr Mikko Koivu (1+2).

Hemský asistoval u vítězné trefy Edmontonu

Konfrontace Floridy a Edmontonu nabídla souboj týmů ze dna tabulky Východní a Západní konference. Oba celky před daným duelem padly shodně v pěti startech za sebou. Ukončení černé bilance se nakonec dočkali hostující Oilers, když zvítězili 4:3 po prodloužení.

Autorem rozhodující trefy byl mladý útočník Mark Arcobello, jemuž v přesilové hře v 62. minutě asistoval z pozice falešného obránce český reprezentant Aleš Hemský. Pro Arcobella to byla druhá trefa v zápase, přičemž oba zásahy byly jeho premiérové v začínající kariéře v NHL.

V dresu domácí Floridy, které zajistil alespoň bod za remízu 3:3 dvěma góly ze třetí třetiny útočník Scottie Upshall, si jednu asistenci připsal Tomáš Fleischmann. Kopřivnický rodák se podílel na úvodní brance Panthers z 11. minuty z hole Marcela Goce.

Ovečkin se vrátil do sestavy ve velkém stylu

Po dvou vynechaných zápasech se zraněným ramenem se do sestavy Washingtonu v úterý vrátil kapitán Alex Ovečkin a hned dal o sobě hodně vědět. V domácím souboji proti Islanders vstřelil dvě branky a na další přihrál, tým z hlavního města USA tak zvítězil jasně 6:2.

Zámořští novináři Ovečkina, jenž je s 12 zásahy druhým nejlepším ligovým střelcem po 13gólovém Alexanderovi Steenovi ze St. Louis, právem vyhlásili první hvězdou před jeho parťákem z elitní formace Nicklasem Bäckströmem (0+3) a mladíkem Tomem Wilsonem (1+1). Posledně jmenovaný 19letý útočník oslavil svou premiérovou trefu kariéry v NHL.

Výsledky:

Boston - Dallas 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
5. Krug, 52. Lucic (Krejčí) - 4. Ja. Benn, 58. Fiddler, rozh. nájezd Peverley. Střely na branku: 36:36. Diváci: 17.565.

Washington - NY Islanders 6:2 (0:1, 5:1, 1:0)
25. a 38. Ovečkin, 24. Carlson, 27. Johansson, 29. Urbom, 56. Wilson - 6. Tavares, 25. Okposo. Střely na branku: 39:36. Diváci: 18.506.

Columbus - Ottawa 1:4 (0:2, 0:0, 1:2)
44. Umberger - 15. a 60. Karlsson (na druhou Michálek), 20. MacArthur, 54. Neil. Střely na branku: 33:24. Diváci: 13.122.

Montreal - St. Louis 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)
26. Bourque, 35. Bournival - 23. Steen, 51. Stewart (Sobotka), rozh. nájezd Oshie. Střely na branku: 27:32. Diváci: 21.273.

Carolina - Philadelphia 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
60. J. Staal (Tlustý), 63. Malhotra - 57. Hartnell. Střely na branku: 38:29. Diváci: 15.519.

Minnesota - Calgary 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
27. a 54. Parise, 10. Koivu, 49. Fontaine, 49. Konopka - 6. Hudler. Střely na branku: 24:25. Diváci: 17.708.

Phoenix - Vancouver 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 2. Vrbata (Hanzal),
38. Doan, rozh. nájezd Vermette - 21. Hamhuis, 25. Kesler. Střely na branku: 32:33. Diváci: 13.459.

Florida - Edmonton 3:4 v prodl. (1:1, 0:2, 2:0 - 0:1)
51. a 60. Upshall, 11. Goc (Fleischmann) - 23. a 62. Arcobello (na druhou Hemský), 17. Larsen, 23. Fedun. Střely na branku: 23:27. Diváci: 12.035.

San Jose - Buffalo 4:5 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 3:2 - 0:0)
Branky: 9. Havlát,
44. Kennedy, 45. Hertl, 57. Wingels (Havlát, Hertl) - 23. Stafford, 26. McCormick, 42. Ennis, 48. Tallinder, rozh. nájezd Hodgson. Střely na branku: 51:36. Diváci: 17.562.