Jean-Sebastien Giguere a Dominik Hašek | foto: Reuters

Haškův tým neuspěl, postup slaví Anaheim

• 86
Anaheim - Po dlouhých osmi letech se odehraje finále Stanley Cupu bez české účasti. O slavnou trofej budou bojovat hokejisté Ottawy a Anaheimu, kteří rozhodli o svém postupu výhrou (4:3) v šestém utkání série proti Detroitu. Vítězný gól týmu Ducks do sítě Dominika Haška poslal v 46. minutě útočník Samuel Pählsson.

Po šťastném vítězství na ledě Detroitu z pátého utkání série dokázali hokejisté Anaheimu uspět také v odvetě před vlastními fanoušky, díky čemuž již mohou slavit postup do finále Stanley Cupu.

V souboji o cennou trofej Ducks vyzvou Ottawu. Oba celky tak budou usilovat o premiérový zisk Stanley Cupu v klubové historii.

Anaheim si zopakuje finálovou účast z roku 2003, kdy v sedmém zápase podlehl New Jersey. Gólman Jean-Sebastien Giguere byl tehdy vyhlášen nejužitečnějším hráčem play-off.

Obdobnými výkony se přitom prezentuje také letos. V rozhodujícím duelu finále Západní konference proti Detroitu byl Giguere vyhlášen první hvězdou.

Kanadský gólman zneškodnil 26 z celkových 29 střeleckých pokusů Red Wings, kteří ukončili jeho neprůstřelnost až v závěrečné třetině a na obrat nepříznivého stavu již nedosáhli.

Giguere tak předčil odchovance české brankářské školy Dominika Haška. "Není to nic snadného. V jeho věku bych už téměř jistě nechytal. Nebylo to ovšem brankáři. Vidím to tak, že Ducks porazili Red Wings," řekl po vítězném zápase Giguere, jenž v celé sérii inkasoval shodně jako Hašek patnáct branek.

"Giguere chytal skvěle. Nerad to říkám, ale zřejmě podával lepší výkony než já. Klíčové pro celou sérii bylo páté utkání. Musíte mít taky trochu štěstí a to mu nescházelo. Giguere soupeři vybojoval postup," dodal zklamaný Dominik Hašek.

Dvaačtyřicetiletý veterán byl společně se spoluhráči z Detroitu útočníky Robertem Langem a Jiřím Hudlerem posledním českým zástupcem v play-off. Po dlouhých osmi letech se tak finále NHL obejde bez účasti českých hokejistů.

Góly Dacjuka přišly až příliš pozdě

Domácí Anaheim předvedl doslova drtivý nástup do zápasu. V úvodní dvacetiminutovce svého soupeře přestřílel v poměru 14:7 a zaslouženě otevřel skóre poté, co tvrdá rána z hole Chrise Prongera změnila směr po odrazu od brusle Roba Niedermayera. Zkušený útočník se šťastně prosadil při hře v oslabení, když na trestné lavici pobýval vyloučený spoluhráč Todd Marchant.

Jen díky řadě výtečných zákroků Dominika Haška zůstal stav 1:0 nezměněn až téměř do poloviny zápasu, kdy navýšil vedení Ducks dorážkou do odkryté části branky útočník Corey Perry.

Těsně před druhým odchodem do kabin se navíc Detroit provinil špatným střídáním a hrou s šesti hráči v poli. Následnou přesilovku Anaheim proměnil v třetí branku. Centr Ryan Getzlaf se v brankovišti Haška zmocnil ztraceného puku a snadno zvýšil na 3:0.

Detroit na sebe upozornil až v třetí třetině, během které zasypal domácího brankáře Jean-Sebastiena Giguerea hned šestnácti pokusy. Zvýšená aktivita přinesla Red Wings první gólovou radost již v čase 43:15. Obránce Chris Chelios nahodil puk na branku, aby jej lehkou tečí usměrnil do sítě Henrik Zetterberg.

Zhruba o dvě minuty později však udeřilo na druhé straně. Bekhendový pokus Travise Moena dokázal Hašek pouze vyrazit, čehož využil číhající Samuel Pählsson. Hosté tak ztráceli opět o tři branky, přesto nesložili zbraně.

Běžela 51. minuta a Pavel Dacjuk využil přesilovou hru, nařízenou po přestupku Todda Marchanta. Necelé čtyři minuty před uplynutím normální hrací doby se provinil faulem pro změnu Ryan Getzlaf, načež Dacjuk skóroval podruhé. Na kýžené vyrovnání již ovšem hokejisté Red Wings nedosáhli.

Výsledek:

Finále Západní konference - 6. zápas:

Anaheim - Detroit 4:3 (1:0, 2:0, 1:3)
4. Rob Niedermayer, 30. Perry, 39. Getzlaf, 46. Pählsson - 44. Zetterberg, 51. a 57. Dacjuk. Gólman hostí Dominik Hašek inkasoval čtyři branky a kryl 25 ran, úspěšnost zákroků měl 86.2%. Střely na branku: 29:29. Diváci: 17.380. Konečný stav série: 4:2.