NY Rangers - Atlanta: Lundqvist  zasahuje

NY Rangers - Atlanta: Lundqvist zasahuje - Útočnící Atlanty Marc Savard (uprostřed) a Scott Mellanby v šanci před gólmanem Henrikem Lundqvistem z New York Rangers. | foto: Reuters

Góly Jágra a Straky na výhru nestačily

• 8
New York - Hokejisté New York Rangers vedli v utkání s Atlantou už 2:0, přesto se nakonec po trefě z prodloužení radovalo hostující mužstvo. Zásahy Jezdců obstarali Martin Straka a Jaromír Jágr. Asistence zaznamenali Petr Sýkora a rekonvalescent Petr Průcha. Bek Martin Škoula podpořil úspěch Minnesoty gólem a nahrávkou.

Celek New York Rangers nedokázal dotáhnou do vítězného konce už páté střetnutí za sebou.

Atlanta naopak pokračuje ve stíhací jízdě za účastí v play-off, po olympijské přestávce uspěla popáté ze sedmi představení.

Hokejisté Thrashers se v letošní sezoně dokázali vymanit z dvoubrankové ztráty a následně dovést duel do vítězného konce již v pátém zápase.

"Hraje se šedesát či pětašedesát minut, takže pokud neskórujete v úvodu, stále máte šanci ke konci zápasu," uvedl útočník Atlanty, Robert Holík.

"Myslím, že jsme měli nakročeno za vítězstvím. Některé naše vyloučení byly přísné, některé zase fér. V každém případě jsme vedli 2:0, což jsme měli udržet," řekl zámořským novinářům Jaromír Jágr.

V zahajovací třetině utkání se diváci v Madison Square Garden branky nedočkali. Skóre se měnilo až v šesté minutě prostřední dvacetiminutovky. Potřinácté v sezoně se mezi střelce zapsal Martin Straka, přihrávali Steve Rucchin a Petr Sýkora, který tak zaznamenal jubilejní pětistý bod. O pouhé dvě minuty později navíc vyloučení Jaroslava Modrého potrestal za asistencí Petra Průchy a Sandise Ozolinše nejlepší střelec NHL, Jaromír Jágr.

Rangers tak šli do zaslouženého vedení, když danou třetinu doslova ovládli. Ve střelecké aktivitě hosty předčili jednoznačně 18:3. V závěrečném dějství však iniciativu převzala Atlanta. První varování domácí dostali v osmé minutě, kdy přihrávku Roberta Holíka do gólového konce dotáhl Ronald Petrovický. Poté co Rangers ubránil šest oslabení Thrashers za početní výhody udeřili až necelých pět minut před uplynutím normální hrací doby.

Dvojnásobnou přesilovku zužitkovala produktivní dvojice, asistující Marc Savard a zakončující Ilja Kovalčuk. Za stav 2:2 se tedy prodlužovalo. Druhá minuta nastavení však nabídla hostům další početní výhodu, za držení hole usedl na trestnou lavici Martin Straka. Ofenzivní duo Atlanty si prohodilo role, tentokrát ke skórování vybízel Kovalčuk a Savard zápas rozhodl. "Nejsme v lichotivé situaci a nebude to lepší, dokud nevyhrajeme. Doufám, že už není pozdě to zastavit. Dnes jsme měli velkou šanci, kterou jsme promarnili," dodal Jágr. Utkání pro zranění levého kolene navíc nedokončil Martin Ručinský, obránce Marek Malík prozměnu kvůli problémům s ramenem scházel v sestavě New Yorku už v šestém střetnutí za sebou.

Slovenský reprezentant Peter Budaj vychytal v utkání Colorada s Calgary svou premiérovou nulu kariéry v NHL. Budaj dostává v brance Avalanche příležitost po výměně Davida Aebischera za Jose Theodora, který ještě není zdravotně zcela v pořádku. "Součásti rozhodování o výměně brankářů byla také důvěra v Petera, který nás dokáže podržet. Pokaždé, když dostal šanci tak se toho zhostil dobře," řekl trenér Colorada, Joel Quenneville.

Olympionik Peter Budaj podal proti Calgary bezchybný výkon, kryl všech třiatřicet ran. Vítězství Colorada v poměru 3:0 gólově načal v samotném závěru úvodní třetiny produktivní Alex Tanguay. Do odchodu do kabin zbývalo pouze deset vteřin, když Joe Sakic ideálně načasoval přihrávku na zmiňovaného Tanguaye, který překonal přemísťujícího se Miikku Kiprusoffa poprvé. Přihrávku si připsal také Milan Hejduk.

Během prostředního dějství nejprve opět udeřilo duo Sakic - Tanguay. Druhý jmenovaný se po návratu z trestné lavice zmocnil ztraceného puku, aby následně Sakica vybídl ke střele z mezikruží, po níž Avalanche vedli už 2:0. Náskok domácích navíc o tři minuty později navýšil Milan Hejduk, jenž tak docílil 216. branky za Colorado, čímž dorovnal Petera Forsberga na pátém místě klubových statistik. Pardubický odchovanec skóroval z úniku dvou na jednoho při vlastním oslabení.

Buffalo Sabres přehrálo hokejisty Bostonu i v šestém vzájemném zápase letošní sezony. Jednoznačný triumf 6:2 podpořili zejména tříbodoví forvardi Aleš Kotalík a Maxim Afinogenov, kteří vyprodukovali gól a dvě asistence. Talentovaný Thomas Vanek se do střelecké listiny zapsal dvakrát a jednou asistoval. "To z nás dělá dobrý tým. Dokážeme si vždy najít cestu za vítězstvím a vůbec nezáleží na tom, kdo dává góly," řekl Daniel Briere, jehož osmizápasová bodová šňůra sice skončila, v brankové produkci jej však zastoupili jiní útočníci Buffala.

Gólman Sabres Martin Biron předvedl sedmatřicet úspěšných zákroků a na dvoubodovém zisku svých barev se také výrazně podepsal. První hrací část domácí využili k získání dvoubrankového náskoku. Přesilovou hru využil Derek Roy a z trestného střílení se po střele mezi betony Andrew Raycrofta prosadil Maxim Afinogenov.

V deváté minutě druhého dějství své třiadvacáté trefy dosáhl Aleš Kotalík, aby na 4:0 při dvojnásobné převaze zvyšoval Tim Connolly. Během následné klasické přesilovky Buffala na sebe poprvé upozornil Boston, z premiérového zásahu sezony se radoval Andrew Alberts. Po třiatřiceti vteřinách hry v závěrečné dvacetiminutovce na rozdíl dvou branek snižoval Brad Boyes. Následné dva góly z hole Thomase Vaneka však potvrdily, že dva body zůstanou v Buffalu.

Útočník Brian Rolston figuroval u všech zásahů Minnesoty ve vítězném souboji s Edmontonem. Třiatřicetiletý centr si navýšil statistiky o dvě branky a stejný počet asistencí. Pozadu nezůstal ani Pierre-Marc Bouchard, autor jedné trefy a tří přihrávek. Velký návrat prožil gólman Edmontonu, Dwayne Roloson, který při nedávném ukončení přestupního termínu posílil Olejáře právě z Minnesoty. "Není v tom žádný rozdíl, je to jako na olympiádě, kde hrajete proti svým klubovým spoluhráčům. Přejete jim úspěch, ale zároveň je chcete porazit," řekl produktivní útočník Brian Rolston.

Premiérové body si v dresu Minnesoty připsal obránce Martin Škoula, jenž konto Edmontonu zatížil gólem a nahrávkou. Pouze dvě z celkových sedmi branek, které padly v Xcel Energy Center se zrodily při hře s vyrovnaným počtem hráčů na obou stranách. V šesté minutě se v přesilové hře poprvé prosadil domácí tahoun Brian Rolston. Olejáři kontrovali shodně při početní převaze, kdy Aleš Hemský připravil trefu pro Shawna Horcoffa.

Necelé tři minuty před koncem třetiny se poprvé za Edmonton střelecky prosadil ruský forvard Sergej Samsonov. Wild srovnali využitou přesilovou hrou z prostřední hrací části, opět v podání Briana Rolstona. V páté minutě třetí dvacetiminutovky se do jednobrankového vedení znova utrhli hosté, faul Daniela Tjärnqvista potrestal Fernando Pisani. O čtyři minuty se však domácím fanouškům poprvé gólově představil Martin Škoula, aby obrat skóre dokončil necelých devět minut před finálním hvizdem útočník Pierre-Marc Bouchard.

Úspěchem nad divizním rivalem, Chicagem Blackhawks, si Detroit připsal třetí výhru v řadě. Se ziskem třiadevadesáti bodů navíc Red Wings opět kralují celé NHL, když o bod předstihli hokejisty Caroliny. Domácí mužstvo rázně vyrazilo za dvoubodovým ziskem již od první minuty zápasu a v čase 6:57 už disponovalo tříbrankovým vedením. Po asistenci Roberta Langa se nejprve prosadila nová akvizice, Cory Cross. V páté minutě se potřicáté v sezoně mezi střelce zapsal Brendan Shanahan a na zmiňovaných 3:0 zvyšoval Pavel Dacjuk. Po této brance se na střídačku odebral Nikolaj Chabibulin, jehož nahradil Craig Anderson.

Blackhawks se zásahy Michaela Holmqvista a Patricka Sharpa, jemuž asistoval Radim Vrbata, vrátili zpět do hry. Přesilovková trefa ze čtvrté minuty závěrečné dvacetiminutovky ovšem navrátila domácím dvougólový náskok. Chicago opět kontrovalo, trefil se Mark Cullen. Poslední slovo si však vzal ofenzivní obránce Mathieu Schneider, který necelých osm minut před koncem vsítil svou dvacátou branku sezony a stanovil finální podobu skóre na 5:3. "Je to zábavné, hrát v takovémto týmu. Vše nám vychází, připadá mi to jednoduché," neskrýval spokojenost veterán Schneider.

Výsledky:

Washington - Ottawa 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
17. Clark, 49. Heward - 5. Eaves, 15. Redden, 28. Spezza, 41. Neil,  57. Heatley. Střely na branku: 27:24. Diváci: 15 740.

Colorado - Calgary 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
20. Tanguay (Hejduk), 34. Sakic, 37. Hejduk. Střely na branku:  25:33. Diváci: 18 007.

Buffalo - Boston 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)
50. a 59. Vanek (na první Kotalík), 10. Roy, 15. Afinogenov z  trest. střílení, 29. Kotalík, 35. Connolly (Kotalík) - 35. Alberts, 41.  Boyes. Střely na branku: 30:39. Diváci: 18 690.

NY Rangers - Atlanta 2:3 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1)
26. Straka (Sýkora), 28. Jágr (Průcha) - 48. Ronald Petrovický  (Holík), 56. Kovalčuk, 63. Savard. Střely na branku: 35:31. Diváci: 18 200.

Chicago - Detroit 3:5 (1:3, 1:0, 1:2)
16. Holmqvist, 26. Sharp (Vrbata), 51. Cullen - 2. Cross (Lang), 5.
Shanahan, 7. Dacjuk, 44. Zetterberg, 53. Schneider. Střely na branku:  20:28. Diváci: 19 136.

Minnesota - Edmonton 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)
6. a 28. Rolston (na druhou Škoula), 49. Škoula, 52. Bouchard - 15.
Horcoff (Hemský), 18. Samsonov, 45. Pisani. Střely na branku: 30:27.  Diváci: 18 568.

Pittsburgh - Philadelphia 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
8. a 43. Armstrong. Střely na branku: 20:22. Diváci: 14 904.

Anaheim - Phoenix 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)
40. Lupul, 43. Pahlsson, 43. Friesen, 54. Perry, 60. Marchant - 18.  Kvaša, 28. Mara. Střely na branku: 45:22. Diváci: 17 174.