Dva čeští hráči dostanou v NHL trofej

• 7
Praha, Toronto - Milan Hejduk a Roman Čechmánek už teď vědí, že mají na 12. června zamluvený program. V Torontu se totiž budou předávat ceny pro nejlepší hráče této sezony v NHL a oba dva čeští hráči budou pozvání na pódium. Hejduk získá Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce základní části, Čechmánek se ještě se dvěma dalšími brankáři podělí o William M. Jennings Trophy pro brankáře, jehož tým v základní části inkasoval nejméně branek. U dalších cen byla zveřejněna jména kandidátů. Nejcennější Hartovu trofej si odnese buď brankář New Jersey Martin Brodeur, nebo útočníci Peter Forsberg z Colorada a Markus Näslund z Vancouveru.

Hejduk svedl během posledního měsíce s Näslundem lítý kanonýrský boj.

V poslední hrací den byla situace velmi vyrovnaná. Hejduk měl se 49 brankami o jeden zásah náskok, ale jeho tým hrál proti papírově silnějšímu St.Louis, zatímco Vancouver si zajel pro téměř jisté vítězství do Los Angeles.

Vše se ale nakonec vyvinulo ve vítězství českého útočníka. Hejduk pomohl gólem ve třetí třetině k výhře 5:2, zatímco Näslund i celý jeho tým vyšel při porážce 0:2 naprázdno.

Hejduk rozdílem dvou gólů získal trofej pojmenovanou po legendárním útočníkovi jako první Čech v historii.

„Pálil jsem odevšad. Skoro i z kabiny,“ řekl Hejduk v rozhovoru pro MF DNES. „Taková příležitost se už nemusí naskytnout.“

Čechmánek převezme Jenningsovu trofej pro brankáře, jehož tým inkasuje v základní části nejméně branek. Jeho Flyers propustili pouze 166 branek, Čechmánek byl v mnoha zápasech ústřední postavou.

Na pódiu nebude sám. Vedle týmového kolegy Roberta Escheho bude cenu sdílet také Martin Brodeur z New Jersey, jehož tým pustil stejně málo branek. Regule přiznávají podíl na ceně brankáři, který odchytal alespoň 25 zápasů. To Esche splňuje, zatímco Brodeurův náhradník Corey Schwab nikoliv.

Čechmánek nebyl nominován na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře, mezi kandidáty na nejlepšího nováčka se nevešel Aleš Kotalík z Buffala. Další ceny tak český zástupce zřejmě nezíská. Situace je otevřená v play-off, kde nejlepší hráč obdrží Conn Smythe Trophy. I na ten nejširší výběr adeptů je však zatím příliš brzy.

Nominace na ceny NHL za sezonu 2002/2003
(jména jsou uváděna v abecedním pořadí)

Hartova trofej (pro nejplatnějšího hráče ve svém týmu, volí novináři)

Martin Brodeur (New Jersey)
Vedl statistiku vychytaných vítězství (41) a zápasů bez obdržené branky (9). Měl vynikající průměr 2.02 branky na zápas. Zažil vyrovnanou sezonu bez výkyvů výkonnosti, New Jersey se v úvodu sezony díky němu nezhroutilo.
Peter Forsberg (Colorado)
Mozek týmu, zřejmě nejvšestrannější hráč soutěže. Vyhrál kanadské bodování se 106 body.
Markus Näslund (Vancouver)
Dovedl Vancouver přes stobodovou hranici. Se 104 body druhý v bodování, autor 48 branek. Dispečer úspěšných přesilovek, v početní výhodě nasbíral nejvíc bodů ze všech- 54.

Kanadské bodování soutěže

Minulý vítěz : José Theodore (Montreal)

Pearsonova trofej (pro nejlepšího hráče, volí sami hokejisté)

Peter Forsberg (Colorado), Markus Näslund (Vancouver)
Joe Thornton (Boston)
Nesl těžké břímě jménem Boston na svých bedrech po celou sezonu. Nasbíral 101 bodů.

Norrisova trofej (pro nejlepšího obránce, volí novináři)

Derian Hatcher (Dallas)
Vůdce týmu, neústupný obránce. Odvedl spoustu neviditelné práce, byl čtvrtý v bilanci plus/minus (+37).
Nicklas Lidström (Detroit)
Vítěz posledních dvou ročníků prožil znovu fantastický rok. Strávil na ledě průměrně nejvíc času (29 minut, 20 vteřin), skončil třetí v bodování (62 bodů) a hodnocení plus/minus ( +40).
Al MacInnis (St.Louis)
Ve věku 39 let neúnavný bruslař, přibral velkou porci minut za zraněného kapitána Prongera. Sám hrál po zranění oka. Vyhrál kanadské bodování beků s 68 body.

Minulý vítěz : Nicklas Lidström (Detroit)

Calderova trofej (pro nejlepšího nováčka, volí novináři)

Barret Jackman (St.Louis)
Tvrdý obránce, ostrý jako břitva. Nasbíral 190 trestných minut. S MacInnisem vytvořil účinnou dvojici. Famózní pozičně, sebejistý jako veterán.
Rick Nash (Columbus)
Nejmladší hráč soutěže, čtyři dny po vyhlášení cen mu bude teprve 19 let. Má úžasný cit pro hru, vsítil 17 branek a na dalších 22 přidal.
Henrik Zetterberg (Detroit)
Kučeravý Švéd vedl bodování nováčků se 44 body (22+22).

Minulý vítěz : Dany Heatley (Atlanta)

Trofej Franka J.Selkeho (pro nejlépe bránícího útočníka, volí novináři)

Jere Lehtinen (Dallas)
Dvojnásobný vítěz, prožil svou nejlepší sezonu v NHL.
John Madden (New Jersey)
Vítěz ceny z roku 2001, skvělý bruslař, famózní v oslabení.
Wes Walz (Minnesota)
Zosobnění stylu, jaký Minnesota hraje. Dříč, nevypustí jediné střídání.

Minulý vítěz: Mike Peca (New York Islanders)

Lady Byng Trophy (pro nejslušnějšího hráče, volí novináři)

Nemusí napravovat své chyby obrannými fauly. Nasbíral jen 38 trestných minut.
Mike Modano (Dallas)
Má svaly, ale používá je jen, aby se zbavil dotěrných soupeřů. Pouhých 24 trestných minut.
Alexandr Mogilnyj (Toronto)
Nenechá se vyprovokovat, na trestnou lavici šel v sezoně jen šestkrát na dvě minuty.

Minulý vítěz : Ron Francis (Carolina)

Vezinova trofej (pro nejlepšího brankáře, volí manažeři jednotlivých týmů)

Ed Belfour (Toronto)
Pochytal 92.2 procent všech střel, v mnoha zápasech visel výsledek na jeho výkonu. Vychytal 7 shutoutů.
Prožil vyrovnanou sezonu, stlačil průměr obdržených branek na 2.02 za zápas. Dovedl Devils ke druhému místu ve Východní konferenci.
Marty Turco (Dallas)
Měl nejnižší průměr obdržených branek v moderní historii NHL (1.72 gólů na zápas) a vedl soutěž s 93.2 procenty pochytaných střel.

Minulý vítěz: Jose Theodore (Montreal)

Trofej Jacka Adamse (pro nejlepšího trenéra, volí rozhlasoví a televizní komentátoři)