Fanoušci podpořili tým Montrealu před startem třetího finále.

Fanoušci podpořili tým Montrealu před startem třetího finále. | foto: AP

Jednička draftu pod okamžitým tlakem. Montreal není pro každého, ví Plekanec

  • 15
Vyberou si Canadiens Juraje Slafkovského? Shanea Wrighta? Nebo někoho jiného? Ať se jedničkou nadcházejícího draftu NHL stane kdokoliv, bude stát před obtížnou zkouškou. Okamžitý tlak, obrovská pozornost fanoušků i médií. Hokejové prostředí umí být neúprosné, pro hráče náročné na psychiku. A v případě Montrealu to platí dvojnásob.

„Z letošní jedničky bude tahák už před prvním tréninkem. Celé město hokejem neuvěřitelně žije,“ říká pro iDNES.cz útočník Tomáš Plekanec, který naskočil v dresu Habs do patnácti sezon.

Několikrát zdůrazňuje, že na vycházející hokejovou hvězdu budou kladeny obrovské nároky a očekávání. Vždyť kanadský celek má právo první volby v draftu po dlouhých dvaačtyřiceti letech.

Ač byli k dispozici třeba Paul Coffey nebo Denis Savard, Canadiens sáhli v roce 1980 po Dougu Wickenheiserovi. Že vám jeho jméno nic moc neříká? Není se čemu divit.

V NHL sice odehrál 556 zápasů, ale převážně nastupoval ve třetí nebo čtvrté formaci. V průběhu sezony 1983/84 se stěhoval do St. Louis, konec kariéry strávil v Evropě a v nižších zámořských soutěžích.

Ani další jedničky draftu nezanechaly v bohaté historii kanadské organizace výraznou stopu. Garry Monahan (1963) nezískal ani bod, Michel Plasse (1968) odchytal v Montrealu jen dvě sezony.

S Réjeanem Houlem (1969) mají fanoušci spíše spojené jeho pozdější, nepříliš povedené působení ve funkci generálního manažera, během nějž se Habs zbavil třeba Patricka Roye, Marka Recchiho či Pierra Turgeona.

Smutná zpráva pro hokejový svět, zemřel legendární útočník Lafleur

Jedinou opravdovou trefou zůstává Guy Lafleur (1971). Nedávno zesnulá legenda získala celou řadu individuálních trofejí, ale především dovedla Canadiens k pěti Stanley Cupům.

V klubu doufají, že tentokrát zvolí správně. Vše ale ukáže až čas. Král letošní dražby mladých talentů se bude muset vypořádat s několika překážkami.

„Bude to mít těžké, Montreal není pro každého. Spousta kluků z prvního kola draftu se nakonec vůbec neprosadila. Nedokázali se popasovat s velkým tlakem,“ vzpomíná Plekanec.

SUVENÝR. Tomáš Plekanec z Montrealu odehrál tisící duel v NHL. Puk sympaticky hodil fanouškům.

A vzápětí dodává: „Našli by se i hráči, kteří dostali nabídku smlouvy, ale raději zůstali v Americe, kde lidé hokej nesledují tolik jako v Kanadě. Zkrátka chtěli mít větší klid.“

Montreal je specifickým prostředím. Jako jediný ze sedmi kanadských mužstev (Calgary, Edmonton, Ottawa, Toronto, Vancouver, Winnipeg), které působí v NHL, leží ve frankofonní části země.

„I díky tomu nad ostatními vyčnívá,“ zmiňuje kladenský centr. Fanoušci jsou náročnější a vášnivější než v ostatních městech, hokej berou jako náboženství a podstatnou součást životního stylu.

Oslavy se zvrhly. Fanoušci Montrealu demolovali město i policejní auta

„Žádný jiný sport tu nemá tak významnou pozici. Hokej je nedílnou součástí městské kultury. Vždycky byl,“ uvedl pro oficiální web zámořské soutěže brankář Carey Price, který v klubu působí od roku 2007.

Podstatnou roli plní také média, která drží hráče pod neustálým a velice pečlivým drobnohledem. Hledají senzace, a když se nedostavují požadované výsledky, umí být opravdu nekompromisní.

„Za sezonu jsme absolvovali asi 250 setkání s novináři. Lidé nás mají ve svých obývácích každý den. K týmu si vytvoří osobní pouto, berou ho jako součást rodiny,“ popsal silný vztah Michel Therrien, bývalý kouč Canadiens.

V RÁŽI. V Montrealu je hokej téměř náboženstvím. Fanoušci místních Canadiens svůj tým během domácích utkání freneticky povzbuzovali i v ulicích města.

„V centru města a okolo stadionu vás pozná skoro každý. Ale nikdy jsem nezažil, že by fanoušci někoho uráželi. Funguje tam vzájemný respekt,“ přidává se Plekanec.

Dá se předpokládat, že tlak na novou jedničku draftu bude enormní. Velkým očekáváním ze strany veřejnosti nahrává i fakt, že Habs mají za sebou nejhorší sezonu od roku 1995.

Loni zakončili základní část, která kvůli covidu čítala jen 56 zápasů, se ziskem 59 bodů a v play off překvapivě postoupili až do finále, kde nestačili na Tampu.

VŠECHNO ŠPATNĚ. Fandové Canadiens oplakávají vyřazení ve finále Stanley Cupu.

Během již kompletního ročníku 2021/22 (82 utkání) posbírali pouhopouhých 55 bodů a spadli na chvost tabulky zámořské soutěže.

Zraněný kapitán Shea Weber dal své kariéře zřejmě definitivní sbohem, drtivou většinu sezony kvůli psychickým problémům zmeškal i Price, kterého navíc i nadále trápí chatrné zdraví.

Úspěch v draftové loterii byl pro kanadský celek vítanou vzpruhou. Fanoušci se upínají k pátku (1:00 SEČ), kdy se v domácí aréně Bell Centre, vedle níž se pro ně chystá párty a promítání na velké obrazovce, dozví jméno svého nového hrdiny.

Jasná jednička draftu do NHL? Kdepak, Slafkovský může s pořadím zamíchat

Doufají v okamžitý posun. A přejí si, aby ke zlepšení přispěli i Wright, Cooley nebo Slafkovský, který má podle posledních prognóz několika zámořských expertů mírně navrch.

„Ať už padne volba na kohokoliv, kluci musí hodně pracovat na psychice, být mentálně odolní. A hlavně se nesmí zabývat věcmi okolo, ale soustředit se jen na hokej. Právě na ledě mohou svou pozici nejvíce ovlivnit,“ radí Plekanec.

Nástrahy kanadského angažmá si sám vyzkoušel. A rozhodně by neměnil: „Když všechno překonáte, tak zjistíte, že na světě neexistuje lepší místo, kde hrát, než Montreal.“


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.