Connor McDavid slaví gól na ledě Anaheimu. Vlevo je Josh Manson.

Connor McDavid slaví gól na ledě Anaheimu. Vlevo je Josh Manson. | foto: AP

Boháč? Spíš chudý příbuzný. I McDavidův rekord ukázal limity NHL

  • 13
Odehrál pouze 140 utkání v profesionálním hokeji. Přesto sezona a půl v NHL stačila kanadskému útočníkovi Connoru McDavidovi, aby se z něj stal nejlépe placeným na světě. Před pár dny podepsal v Edmontonu nevídanou smlouvu: na osm let za sto milionů dolarů (2,3 miliardy korun).

Slušné, když si uvědomíte, že jde o dvacetiletého mladíka...

Štědrý kontrakt vstoupí v platnost až od sezony 2018/2019, v té příští totiž McDavidovi ještě dobíhá nováčkovský kontrakt.

S novou nejvyšší smlouvou v hokejovém světě se ovšem nabízejí otázky. Jak chce Edmonton v éře platových stropů s takovým kontraktem vybudovat vítězný tým?

Jde to vůbec?

Pohled na Chicago varuje. Ano, Blackhawks vytvořili moderní dynastii, vyhráli tři Stanley Cupy během šesti let. Před dvěma lety klub štědře zaplatil své hvězdy Patricka Kanea a kapitána Jonathana Toewse (oběma platí 10,5 milionu dolarů ročně), od té doby však nevyhrál jedinou sérii v play-off.

Smlouvy dvou hvězd Blackhawks zatěžují platový strop téměř 30 procenty. To není zrovna lehká výchozí situace pro sestavení silného týmu a generální manažer Chicaga Stan Bowman každý rok trne, aby se vešel do platového stropu.

V Edmontonu si to uvědomují. A správně celou situaci vnímá i sám McDavid. Nejproduktivnější hráč minulé sezony dal nakonec svému zaměstnavateli slevu.

Uznávaný zámořský reportér Elliott Friedman týden před podpisem prozradil, že McDavid má na stole nabídku na roční plat 13,25 milionu dolarů. Útočník mohl podle pravidel stávající kolektivní smlouvy dokonce žádat o 15 milionů ročně. Rozhodl se však trochu slevit ve prospěch týmu a akceptoval nižší gáži.

„100 milionů je obrovské množství peněz. Ale já chci vyhrávat a bez dobrých spoluhráčů to nedokážete. I to rozhodovalo,“ prozradil McDavid při podpisu.

Taková slova ocenil generální manažer Peter Chiarelli, který do začátku nové sezony potřebuje podepsat další velkou hvězdu Oilers. Němec Leon Draisaitl prožil vedle McDavida životní sezonu, a tak chce výrazně přidat.

„Connor rozumí situaci. Je soutěživý, chce udržet tým konkurenceschopný,“ pochvaloval si Chiarelli na tiskové konferenci.

Platy hokejistů se obecně zvyšují. Před týdnem podepsal lukrativní smlouvu brankář Carey Price z Montrealu (84 milionů za 8 let) a stal se nejlépe placeným brankářem soutěže. Jak si však vedou hokejisté proti dalším populárním kolektivním sportům v Severní Americe?

Ti nejbohatší

Nejlépe odměňovaní hráči velkých amerických lig

NBA: Stephen Curry
Golden State Warriors

Rozehrávač se dvěma trofejemi MVP nedávno podepsal pětiletou smlouvu, přesahující průměrnou roční mzdu 40 milionů dolarů.

MLB: Zack Greinke
Arizona Diamondbacks

Zkušený nadhazovač se uvázal Arizoně na šest let za průměrný plat 34,3 milionu dolarů za rok. Podle odhadů bude brzy překonán.

NFL: Derek Carr
Oakland Raiders

Quarterback nedávno podepsal pětiletou smlouvu na 25 milionů dolarů ročně. Stal se z něj nejlépe placeným hráčem NFL.

MLS: Kaká
Orlando City

7,168 milionu dolarů ročně dělá z brazilského fotbalisty nejlépe placeného hráče americké MLS. Následují Giovinco, Pirlo a Villa.

Nic moc.

V hokeji se kontrakty zvyšují mnohem pomalejším tempem.

Třeba ve slavné basketbalové NBA by se McDavidův plat vešel těsně do nejlepší stovky. Podobný roční plat mají hráči jako Jordan Clarkson či Patty Mills. Že vám ta jména nic neříkají? Nic překvapivého, jde o průměrné hráče soutěže.

V NBA si hvězdy vydělají jiné peníze. Ano, v basketu nepotřebujete do týmu tolik hráčů, a můžete tedy tahouny zaplatit. Rozdíly jsou však stále obrovské.

Rozehrávač Stephen Curry, hvězda šampionů z Golden State, před pár dny podepsal rekordní pětiletou smlouvu na 201 milionů dolarů. Číslo by bylo ještě vyšší, kdyby kluby v NBA mohly uzavírat delší než pětileté smlouvy.

Průměrné roční platy v NBA za poslední roky vzrostly enormní rychlostí. Řada organizací překročí platový strop a bude muset platit tzv. daň z luxusu. To v hokeji a americkém fotbalu nelze. I proto basketbalové kluby tolik přeplácí své hvězdy.

V NHL se navíc hráčským kontraktem uvážete napevno. I když se hokejistovi nedaří, musíte ho platit dál. Jedinou možností je výměna jinam nebo vyplacení ze smlouvy. Za to však čekají postihy. Pokud však v americkém fotbalu nepodává hráč výkony podle vašich představ, jednoduše s ním rozvážete smlouvu s daleko menšími postihy a podepíšete nové jméno.

Proč hokej stále zaostává?

Těch důvodů je řada. Hlavní ale hledejte v televizních právech. Ta v současnosti živí jak profesionální ligy, tak kluby. Celostátní i lokální televize ovšem platí NBA, NFL a MLB mnohonásobné vyšší částky než NHL. I sledovanost hokejové soutěže sice v Americe stoupá, ne však tak rychle, jak by si komisař NHL Gary Bettman přál. A ani obrovská sledovanost hokeje ve skromně obydlené Kanadě to nezachrání. NBA, NFL a MLB jsou v USA stále daleko sledovanější.

Největší hvězdy dalších populárních amerických sportů navíc inkasují daleko větší částky než hokejisté také za reklamu.

McDavidův plat je tak i pro NHL historický. Nastupující generace mladých hráčů bude vyjednávat o své odměně na základě smlouvy kanadské hvězdy. Podle názorů ze zámoří navíc nebude trvat zase tak dlouho, než někdo McDavidův kontrakt překoná.