Čeští brankáři trápili útočníky v NHL

• 10
New York - První nulu v této sezoně, pátou v NHL, vychytal Tomáš Vokoun, který do branky Nashvillu nepustil v zápase s Pittsburghem žádnou ze sedmadvaceti střel hokejistů Pittsburghu a zasloužil se tak výrazně na vítězství 5:0. I další čeští gólmani byli úspěšní. Dominik Hašek kapituloval proti St. Louis jen jednou, kryl 34 střel a Detroit vyhrál pošesté v řadě. Roman Čechmánek pomohl Philadelphii k remíze 3:3 v Dallasu, kde chytil 27 střel. New York Rangers vedli ve Washingtonu v polovině zápasu 2:0, ale pak zápas zlomila šestigólová smršť domácích, na níž se podílel i Jaromír Jágr, který vstřelil jednu branku a u další asistoval.

"Pár utkání hrajeme velmi dobře. Hned od prvních minut jsem cítil, že jsme lepší.Byli jsme skoro pořád v útočném pásmu a o hodně častěji stříleli. I když jsme 0:2 prohrávali, neznervóznělo nás to, hráli jsme stejně a dokázali vyhrát," komentoval zlepšené výkony svého týmu Jágr.

Týmy se utkaly poprvé od incidentu, v němž Igor Uljanov zranil Jágrovi koleno. Rozhodčí v pátek rozdali 148 trestných minut, z toho 60 po šarvátce po závěrečné siréně.

Nešťastně skočilo střetnutí pro dalšího z adeptů českého reprezentačního dresu pro olympijské hry Radka Dvořáka. Ve druhé třetině musel ze hry odstoupit, neboť si při jednom ze střetů poranil levé koleno a čekalo jej vyšetření v nemocnici.

O úspěch Vokounova týmu se hodně zasloužil slovenský útočník Vladimír Országh, který dal jeden gól a na dva nahrával. Spokojen mohl být také Martin Erat, který vstřelil svoji třetí branku v sezoně.

Brankář Dominik Hašek jediný gól dostal už v páté minutě, kdy mu mezi pravou rukou a tělem proletěl kotouč vyslaný Corym Stillmanem. "Cítil jsem se hrozně. Puk určitě nikdo netečoval. Já ho prostě úplně minul," zpytoval svědomí jinak bezchybný Hašek.

Philadelphia si i díky Romanu Čechmánkovi odvezla bod z Dallasu. "Noví hráči zapadli do týmu dobře. Myslím, že teď budou naše pětky vyrovnanější," pochvaloval si Joe Nieuwendyk spolupráci s novými akvizicemi Dallasu Martinem Ručinským, Benoitem Brunetem a Davem
Mansonem.

Tým z New Jersey nedokázal skórovat na ledě Tampy Bay a brankář Nikolaj Chabibulin si tak mohl připsat už třetí čisté konto v sezoně. Vítěznou trefu Blesků zaznamenal švédský útočník Fredrik Modin. Na konečných 2:0 pak upravil při přesilové hře svým sedmým letošním gólem Václav Prospal. Trenér hostů Larry Robinson nicméně nehledal chyby jen mezi svými svěřenci: "K našim sedmi oslabením bych rád řekl, že jsme si zasloužili možná dvě. Zbytek byl velmi, velmi diskutabilní."

Bitva o vedení v tabulce Východní konference se odehrála na ledě Ostrovanů z New Yorku. Toronto nastoupilo do utkání odhodlaně, v první třetině byl poměr střel na branku 15:7 pro hosty, ale nakonec si body neodvezly. Islanders i díky jedné asistenci Radka Martínka vyhráli 3:1. Do branky Calgary se v Buffalu postavil Mike Vernon místo Romana Turka, domácí Sabres vyhráli 5:2 a uštědřili tak hostům teprve třetí porážku v normální hrací době.

Boston - Vancouver 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
24. Lapointe, 46. Rolston, 59. J. Thornton - 6. Linden, 43. Morrison. Střely na branku: 30:22. Diváků: 15 525.

Minnesota - Phoenix 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)
31. a 35. Gáborík, 4. Dowd, 6. Dupuis (Benýšek, Kuba), 25. Walz - 33. Doan, 60. Langkow. Střely na branku: 27:22. Diváků: 18 568.

Buffalo - Calgary 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)
21. Dumont, 27. Connolly, 32. Šatan, 41. Barnes (Varaďa), 50. Patrick - 47. Begin, 47. Nichol. Střely na branku: 22:31. Diváků: 16 703.

New York Islanders - Toronto 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
6. Bates (Martínek), 30. Cairns, 58. Peca - 21. Sundin. Střely na branku: 21:25. Diváků: 15 541.

Washington - New York Rangers 6:2 (0:1, 2:1, 4:0)
43. a 50. Nikolišin, 36. Oates, 37. Dahlen (Jágr), 41. Jágr, 46. Zubrus - 20. York, 30. A. Johansson. Střely na branku: 51:23. Diváků: 18 672.

Columbus - Chicago 2:2 po prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
14. Sillinger, 40. Marshall - 18. Mironov, 27. Nylander. Střely na branku: 23:31. Diváků: 18 136.

Tampa Bay - New Jersey 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
37. Modin, 54. Prospal. Střely na branku: 22:29. Diváků: 17.572.

Detroit - St. Louis 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
13. Draper, 29. Yzerman, 45. Shanahan - 5. Stillman. Střely na branku: 24:35. Diváků: 20 058.

Nashville - Pittsburgh 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
2. Erat, 9. Legwand, 23. Országh, 28. Hartnell, 42. Ronning. Střely na branku: 27:27. Diváků: 16 717.

Dallas - Philadelphia 3:3 (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 26. Brunet, 46. Muller, 56. Nieuwendyk - 9. Gagne, 37. Manderville, 54. Ranheim. Střely na branku: 30:28. Diváků: 18 532.

Roman Čechmánek vykrývá prostor brankoviště před dotírajícím protihráčem

Václav Prospal (vlevo) prožívá zatím nejlepší start do sezony ze všech českých hráčů.

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.