Český hokejista Filip Chytil vstřelil gól. | foto: ČTK

Čeští hokejisté porazili Slováky, dvakrát se trefil mladý Chytil

• 94
Čeští hokejisté porazili Slovensko 3:1 v rámci Euro Hockey Challenge. Dvěma góly se uvedl 19letý útočník z NHL Filip Chytil, třetí branku přidal Dominik Kubalík. Hokejisty vedl jako hlavní trenér Robert Reichel při absenci Miloše Říhy.

Bouřlivou atmosféru, která provázela derby bývalých federálních partnerů na stadionu Pavla Demitry, ztišil hned po 51 sekundách Chytil, když dorazil puk ze vzduchu po pokusu Červeného. Že byl Hudáček překonán v souladu s pravidly, potvrdil vzápětí i sudí u videa.

Slovensko - Česko 1:3

„Jsem moc rád, že jsem konečně zase nastoupil a takhle se to všechno podařilo. Byly tam šance i na hattrick, ale nijak jsem na to nemyslel, chtěl jsem hlavně, abychom vyhráli,“ říká Chytil.

Slováci toužili po okamžité odpovědi a brankář Jakub Kovář se musel mít neustále na pozoru. Hrálo se ve velmi vysokém tempu a tlak domácích ještě umocnil Moravčíkův faul. Hodně nebezpečná byla dorážka Nagyho a aktivitou hýřil i bek Ďaloga, ale stav se nezměnil.

Necelou minutu před koncem úvodní části se dočkali po dobrém napadání Slováci, když faulovaný Pánik udělal kličku Kovářovi a vkleče dostal puk do branky.

Ve 24. minutě na druhé straně zkusil štěstí Tomášek, jeho rána vypadla Hudáčkovi z lapačky a Chytilovi stačilo přehodit puk přes beton domácího gólmana.

Slovenský Patrik Koch odehrává puk, brání ho Tomáš Zohorna za český tým.

Třetí dějství se odehrávalo při velké snaze Slováků o vyrovnání, jenže pokusy domácích ztroskotávaly na výborně chytajícím Kovářovi. Ten schoval do lapačky pokusy Sukeľa i Luntera.

V 54. minutě šel na trestnou lavici Sekera a Kubalík ho parádní ranou bez přípravy poslal zpět do hry už po 24 sekundách.

Kovář pak ustál další možnosti Slováků, kteří to následně zkusili i s dlouhou power play, ale kontaktního gólu už se nedočkali.

„Hráli jsme zodpovědně dozadu a v každé z těch třetin i zodpovědně s pukem. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě,“ myslí si Chytil.

Robert Reichel si odbyl úspěšnou premiéru v roli hlavního kouče národního mužstva, v níž zaskakoval po zdravotních potížích Miloše Říhy. „Jsme spokojení. Daleko líp jsme to odehráli dozadu, drželi jsme dobře slovenské hráče. Chtěli jsme po hráčích, aby chodili do brány, stříleli, což se dělo, padly z toho dva góly. A jsem rád i za přesilovku, konečně jsme se chytili,“ hodnotí Reichel utkání.

„Byl tady hodně špatný led a bylo obrovský vedro. Všichni jsme spíš bojovali s tím, že z nás padala výstroj, jak jsme se potili. Led byl příšerný, bylo to jak někde na rybníku. Vázla pak kvůli tomu kombinace, celkově moc šancí nebylo. O to hůř se potom ale chytá, když ta střela nepříjemně skáče a puk se třepetá. Byl to ubojovaný zápas,“ dodává brankář Kovář.

V sobotu je na programu odveta v Nitře, kde se Češi připravují od pondělí. Zápas začne v 18 hodin.

Slovensko - Česko 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Branky: 19:21 Pánik (Nagy) - 00:51 Chytil (Červený, Tomášek), 23:34 Chytil (Tomášek, Červený), 53:44 Kubalík (Kundrátek, Řepík). Rozhodčí: Daniel Konc st., Vladimír Snášel – Jozef Tvrdoň, Daniel Konc ml.. Diváci: 6 205.

Slovensko Hudáček (Godla) – Sekera (C), Štajnoch, Fehérvári, Jaroš, Koch, Ďaloga, Rosandič, Grman – Tatar (A), Nagy (A), Pánik – Studenič, Sukeľ, Lantoši – Liška, Kytnár, Puliš – Lunter, Žigo, Buček.
Trenér: Craig Ramsay.

Česko Kovář (Bartošák) – Polášek, Jeřábek, Jordán, Pavlík, Krejčík (A), Kundrátek, Moravčík, Sklenička – Zaťovič (C), Fořt, Sekáč – Červený, Chytil, Tomášek – T. Zohorna, R. Zohorna, H. Zohorna – Kubalík, Hanzl, Řepík (A) – Rousek.
Trenér: Robert Reichel.