Kanadský kapitán Connor McDavid.

Kanadský kapitán Connor McDavid. | foto: Reuters

Před bitvou velmocí. Kanada doplatí na gólmana, věří Rusům Kamenskij

  • 16
Svět svíral politický mráz, právě probíhala studená válka. Hokejová vítězství najednou měla i jiný než sportovní význam. Právě za takové atmosféry se v padesátých letech rodila rivalita mezi Kanadou a Ruskem, tehdy Sovětským svazem. Další kapitolu napíšou nesmiřitelní soci ve čtvrtfinále mistrovství světa, ve čtvrtek se střetnou na ledě kodaňské Royal Areny.

Nikdo se nestal vícekrát světovým šampionem než hrdí reprezentanti z „matičky Rusi“. 

„Sborná“ získala už 27 zlatých medailí, naposledy se těšila s mistrovským pohárem před čtyřmi lety. Prakticky na domácí půdě, za dohledu diktátora Alexandra Lukašenka v běloruském Minsku.

Širá země urodila za ta léta mnoho výjimečných hokejistů, od Vselovoda Bobrova přes Valerije Charlamova, Igora Larionova, Sergeje Fjodorova či Alexandra Ovečkina po Nikitu Guseva. 

Konkurovat Rusku může, co do počtu světových triumfů (26), jen Kanada. Známá jako kolébka hokeje. 

A jako suverénní vládce současného hokejového „mira“. Vždyť za poslední tři roky hrála na šampionátu pokaždé o titul. Dvakrát se z něj radovala.

Musíme porazit každého

Rusové jsou ale odhodláni silného soupeře ve čtvrtfinále porazit. Vrátit mu mnohé porážky z minulosti, i tu loňskou z Německa. Kanaďané v Kolíně nad Rýnem předvedli v semifinále MS famózní obrat, čtyřmi góly urvali výhru.

„Je jedno, jestli hrajeme s Kanadou, nebo s někým jiným. Pokud chceme turnaj vyhrát, musíme porazit každého,“ burcuje Gusev, jeden z tahounů letošní „sborné“.

Tradičně sebevědomá slova zní od mužů, kteří přímými aktéry zápasu nebudou.  

„Očekávám vítězství. Kanada má slabého gólmana,“ tvrdí bývalý vynikající útočník Valerij Kamenskij. Naráží tak na nepřesvědčivé výkony Curtise McElhinneyho. Brankáře, který většinu své kariéry jen náhradničil.

Rozhodující gól Kanadského poháru v roce 1987:

Rusové jsou silnými řečmi známí. Věří si a zároveň nikdy nechtějí připustit svou slabost. A často po nezdaru hledají chybu všude jinde, jen ne u sebe. Jejich nabubřelost dokonale vystihla reakce po prohraném finále na MS v roce 2015.

Praha viděla, jak si Ilja Kovalčuk a spol. sundavají z krku stříbrné medaile. Nemohli unést debakl od úhlavního nepřítele. Kanada tehdy zvítězila 6:1.

Nebyl to první tvrdý políček, který kdy zámořská velmoc Rusku, případně Sovětskému svazu uštědřila. 

Stačí si vzpomenout na časy, kdy na kluzištích válel Charlamov. Slavná série zápasů Summit Series měla v sedmdesátých letech, alespoň z pohledu komunistické propagandy, ukázat převahu SSSR nad Kanaďany.

Zlomený kotník a dres za 1,2 milionu dolarů

Jenže proti podobným úvahám byli Bobby Clarke, který holí přerazil Charlamovovi kotník, a Paul Henderson. To on rozhodl závěrečné osmé utkání a jeho gól se stal nesmrtelným momentem. Ve 20. století podle ankety Sport Illustrated kanadské dějiny nepamatují zásadnější sportovní chvíli.

Význam okamžiku pro národ s javorovým listem na vlajce dokládá i cena, za jakou se prodal Hendersonův dres.

Kanaďané ovládli Summit Series 1972:

 V aukci šel před osmi lety za 1,2 milionu dolarů. Neuvěřitelné, šílené! „Je to nejdražší trikot, který byl kdy prodán v aukci. V jakémkoliv sportu,“ pyšnil se tehdy Marc Juteau z Classic Auctions.

Další kultovní vítězství si Kanada připsala nad svým arcirivalem v roce 1987, na Kanadském poháru. Rozhodující branka tehdy byla průsečíkem hokejového umu dvou z největších géniů - Wayna Gretzkého a Maria Lemieuxe.

Ve vzájemných bitvách ale občas došlo i na ruskou radost. Jednu takovou přinesl před deseti lety jubilejní stý světový šampionát. Hrál se v Kanadě a domácí borci pochopitelně toužili oslavit hokejové výročí zlatem.

Vše šlo hladce. Až ve finále se proti tomuto scénáři vzbouřili Rusové. V prodloužení rozesmutnil fanoušky v Quebec City Kovalčuk.

Od února olympijský vítěz nyní „sborné“ nepomůže. Trenér Ilja Vorobjov bude hledat jiného „geroje“. Jen jestli nenosí 97 na zádech a javorový list na hrudi. O dalším zlaté jízdě s Kanadou totiž sní patrně nejlepší útočník současnosti Connor McDavid.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.