BĚLORUSKÁ SMRŠŤ. Sergej Kosticyn střílí na domácím šampionátu v Minsku gól v...

BĚLORUSKÁ SMRŠŤ. Sergej Kosticyn střílí na domácím šampionátu v Minsku gól v utkání proti Švýcarsku. | foto: Reuters

Stříbrní Švýcaři zůstávají na nule, další ránu jim zasadilo Bělorusko

• 17
Stříbrní medailisté ze Stockholmu budou mít na letošním šampionátu vážné starosti jen s postupem ze základní skupiny. Po porážkách s Ruskem a USA nestačili hokejisté Švýcarska ani na domácí Bělorusko, jemuž po tuhém boji podlehli těsně 3:4.

Dvěma góly se na výhře Běloruska podílel Sergej Kosticyn, který navíc přihrál Grabovskému na vítěznou branku.

"Nebylo to jen o mé přihrávce, ale i o zakončení Michaila," řekl Kosticyn, který ocenil rozhodnutí kouče Glena Hanlona o druhé přestávce. "Rozhodujícím momentem bylo, že jsem začal hrát s Kaljužným a Grabovským. Jsou to výborní hráči. Glen cítil, že nám to spolu půjde, což se stalo," řekl Kosticyn.

Švýcaři se ocitli v tíživé situaci už po úvodních dvou zápasech. A nepovedl se jim ani začátek proti Bělorusku. Ve vlastním oslabení vstřelil první gól právě Kosticyn. Přesilovka však pokračovala a Weber po přesné přihrávce Josiho vyrovnal. Vyprodaná Minsk arena viděla řadu šancí, brankáři Berra a Koval si ale připisovali jeden zákrok za druhým.

V 18. minutě se přesto favorizovaní hosté ujali vedení, když se rovněž v oslabení dostal do brejku Schäppi a svůj nájezd jistě zakončil.

Na začátku druhé třetiny mohl vyrovnat Grabovskij, ani jednu ze svých šancí ale nevyužil. Při hře čtyři na čtyři se to následně povedlo Stasovi, jenž se obtočil kolem tyče a prostřelil puk pod rukou gólmana do sítě. V závěru druhé dvacetiminutovky mohl obrat dokonat Grabovskij s Kaljužným, Berru však potřetí nepřekonali.

DOMÁCÍ RADOST. Běloruští hokejisté slaví cenné viítězství

Ve 44. minutě vrátil vedení Švýcarům po rychlém protiútoku Frodievaux, Bělorusům se však opět podařilo vyrovnat. V polovině třetí části se o to postaral svým druhým gólem Sergej Kosticyn. Vítězný gól dala posila domácího mužstva z NHL Michail Grabovskij, jenž v samostatném úniku o tyčku a beton brankáře odrazil puk do sítě.

Bělorusko, které má na svém kontě šest bodů, porazilo Švýcarsko na mistrovství světa poprvé od roku 2006. "Opět to bylo o gól, ale tehdy to bylo trošku jiné. Emotivnější. Šlo o postup do čtvrtfinále. Navíc to bylo moje první mistrovství světa," uvedl obránce Vladimir Denisov, jeden z pamětníků tehdejšího souboje.

Švýcarsko - Bělorusko 3:4

Branky a nahrávky: 7. Weber (Josi, Brunner), 18. Schäppi, 44. Froidevaux (Seger) - 6. S. Kosticyn, 24. Stas (Korobov, Platt), 50. S. Kosticyn (Kaljužnyj, Grabovskij), 58. Grabovskij. Rozhodčí: Fraňo (ČR), Piechaczek - Schrader (oba Něm.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 13 201. Třetiny: 2:1, 0:1, 1:2.

Švýcarsko: Berra - Schlumpf, Josi, Seger, Weber, Blum, Grossmann, Kukan - Moser, Romy, Brunner - Hollenstein, Cunti, Fiala - Plüss, Ambühl, Suri - Rüfenacht, Schäppi, Stancescu - Froidevaux. Trenér: Sean Simpson.

Bělorusko: Koval - Korobov, Graborenko, Denisov, Jevenko, Stasenko, Gotovec, Usenko - Kaljužnyj, Grabovskij, Stepanov - Platt, Stas, S. Kosticyn - Kolcov, Kitarov, A. Kosticyn - Ugarov, Jefimenko, Volkov - Kovyršin. Trenér: Glen Hanlon.