AMERICKÁ RADOST. Hokejisté USA se radují ze vstřeleného gólu.

AMERICKÁ RADOST. Hokejisté USA se radují ze vstřeleného gólu. | foto: Reuters

Hokejisté USA přehráli Kanadu, Švýcaři hladce porazili Kazachstán

• 12
Favorizovaní hokejisté Kanady na mistrovství světa poprvé klopýtli. V zámořském derby podlehli týmu USA 4:5 v prodloužení. Krásný duel v Helsinkách rozhodl svým druhým gólem americký kapitán Jack Johnson. Švýcaři do šampionátu vstoupili hladkou výhrou 5:1 nad Kazachstánem.

V historii mistrovství světa Američané zdolali Kanadu teprve počtvrté. V příštím utkání narazí v pondělí na Slovensko.

Kanada - USA 4:5 po prodloužení

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Pro oba týmy prestižní duel nabídl od začátku výborný hokej, v němž se střídaly šance na obou stranách. Už po 70 vteřinách poslal Američany do vedení Slater, v sedmé minutě bylo ale vyrovnáno poté, co se mezi střelce zapsal Tavares. Tým USA měl sice střeleckou převahu, ale do přestávky již gólmana Warda překonat nedokázal.

Tavares měl velký podíl i na druhém kanadském gólu, když připravil dobrou střeleckou parketu pro Skinnera, který zamířil přesně k tyči. Ve 33. minutě se ovšem provinil proti pravidlům Ladd a po prvním Johsonově zásahu v dnešnímu souboji bylo znovu vyrovnáno.

TVRDÝ SOUBOJ. Kanaďan Jamie Benn (vlevo) vráží do Joeyho Crabba z USA.
SOUBOJ U MANTINELU. Marc Methot z Kanady (v bílém) a Max Pacioretty z USA

Velká bitva gradovala ve třetím dějství. Skóre na stranu Američanů překlopil v oslabení po rychlém výpadu zpoza branky Dwyer, jenže tři minuty poté dostal Evander Kane od soupeře hodně prostoru a propálil Howarda. V 57. minutě přišla další šance Američanů - Thompson nejprve vyražený kotouč ze vzduchu nezasáhl, ale napodruhé už byl úspěšný a procedil ho skrze Wardovy betony.

Kanaďané ovšem znovu rychle kontrovali, byť jim k tomu Američané hodně pomohli sérií vlastních chyb a nerozhodností. V 59. minutě tak byl stav po Keithově přesné bombě 4:4. Důležitý okamžik přišel vteřinu před vypršením základní hrací doby. Tavares ze vzduchu zasáhl kotouč, který chtěl vyhodit z vlastní obranné třetiny, ale poslal ho do hlediště.

Před Američany proto byla hned v úvodu prodloužení výhoda přesilové hry a ve chvíli, kdy už se zdálo, že Kanaďané vyváznou bez úhony, zmocnil se puku po nepovedeném vyhození Kanaďanů Johnson a rozhodl.

Branky a nahrávky: 7. Tavares (Keith), 28. Skinner (Tavares, Bouwmeester), 50. E. Kane, 59. Keith - 2. Slater (Lasch), 34. J. Johnson (Pacioretty, Ryan), 47. Dwyer, 57. Thompson (Crabb, Dwyer), 62. J. Johnson. Rozhodčí: Bulanov, Olenin - Šeljanin (všichni Rus.), Blümel (ČR). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6 842. Třetiny: 1:1, 1:1, 2:2 - 0:1.

Kanada: Ward - Phaneuf, Methot, Bouwmeester, Vlasic, Keith, L. Schenn, Murray - Perry, Getzlaf, Benn - Skinner, Tavares, Sharp - Eberle, Nugent-Hopkins, E. Kane - Ladd, O'Reilly, Purcell. Trenér: Brent Sutter.

USA: Howard - J. Johnson, Fowler, Goligoski, Faulk, Petry, Butler, Braun - Ryan, P. Stastny, Pacioretty - Lasch, Slater, Okposo - Atkinson, Abdelkader, Palmieri - Crabb, Thompson, Dwyer - J.T. Brown. Trenér: Scott Gordon.

Švýcarsko - Kazachstán 5:1

Hokejisté Švýcarska nováčka elitní skupiny mistrovství světa porazili bez problému i díky třem využitým přesilovkám. Dvěma brankami se na vítězství podíleli útočník Rüthemann a obránce Streit. Oba si navíc připsali i asistenci.

Favorizovaní Švýcaři byli po celý zápas lepším týmem a byť musel jako první z gólmanů naplno ukázat své umění Berra při Poliščukově šanci, chvilku nato otevřel v 10. minutě Rüthemann skóre.

Krátce poté hráli Švýcaři přesilovku a v ní načal své povedené vystoupení rovněž kapitán Streit.

Oba góly dělilo jen 76 vteřin. Další možnosti ještě nevyužili po přečíslení Wick a při dorážce Moser.

Kazachstán vrátil do hry v úvodu druhé třetiny Savčenko, jenže Švýcaři hráli hned vzápětí v pěti proti třem a obránce newyorských Islanders Streit vrátil svému týmu dvoubrankový náskok.

V 33. minutě pykali za prohřešky proti pravidlům Kazaši znovu, když Rüthemann snadno srovnal střelecký účet se Streitem. Definitivně pak rozhodl o osudu zápasu v 37. minutě Du Bois.

V třetí části nahradil Kolesnika v brance Kazachstánu Ivanov a i proto, že si při všech 14 střelách Švýcarů mezi tyče vedl bezchybně, se stav 5:1 již nezměnil.

Branky a nahrávky: 10. Rüthemann (Hollenstein), 12. Streit (Wick, Blindenbacher), 25. Streit (Blindenbacher), 33. Rüthemann (Hollenstein, Streit), 37. Du Bois (Rüthemann, Bieber) - 22. Savčenko (Starčenko). Rozhodčí: Brüggeman (Něm.), Johansson (Švéd.) - Kilian (Nor.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:7. Využití: 3:0. Diváci: 7 221. Třetiny: 2:0, 3:1, 0:0.

Švýcarsko: Berra - Du Bois, Bezina, Streit, Sbisa, Seger, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer - Moser, Romy, Brunner - Ambühl, Wick, Niederreiter - Rüthemann, Bieber, Hollenstein - Plüss, Traschler, Rubin. Trenér: Sean Simpson.

Kazachstán: Kolesnik (41. Ivanov) - Novopašin, Šemelin, Savčenko, Troščinskij, Litviněnko, Fadějev, Kolesnikov, Jakovenko - Žajlajov, Upper, Krasnoslobodcev - Starčenko, Dudarev, Rymarev - Bumagin, Poliščuk, Romanov - Voroncov, Spiridonov, Puškarev. Trenér: Andrej Šajanov.