Švýcarswká radost, to je jeden  z nejčastějších obrázků letošního šampionátu

Švýcarswká radost, to je jeden z nejčastějších obrázků letošního šampionátu | foto: AP

Švýcaři vládnou hokejovým velmocím. Za úspěchem je tvrdá práce, opakují

  • 25
Mannheim (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Kdyby se do finále mistrovství světa nakonec probilo Švýcarsko, možná by se už nikdo nedivil. Hokejisté s helvétským křížem na hrudi jsou neporazitelnými vládci Mannheimu, jako jediní kromě tu neztratili ani bod. Pokořili hrdou Kanadu i matné Česko a s přehledem vedou osmifinálovou skupinu.

"Nikdo s námi nepočítal, ale tvrdě jsme pracovali a vyplatilo se to," jásal útočník Damien Brunner po sobotní výhře 3:2 nad českou reprezentací. "S Čechy to byl zatím asi nejtěžší zápas na mistrovství," dodal.

"Naše vítězství bylo zasloužené. Bylo tam pár slabších momentů, ale většinou jsme kontrolovali zápas," tvrdil autor prvního gólu Martin Plüss. "Máme dobrý systém, hrajeme chytře. A někdy máme i štěstí," připustil útočník.

"V mančaftu je týmový duch, víme, co chceme. A jdeme si za tím od první do poslední minuty," komentoval zápas obránce Timo Helbling.

To bylo vidět hlavně při nástupu do utkání proti Česku. Hráči v červeném vlétli na led s takovým nasazením, že v první třetině odsoudili soupeře do role diváků. "Nebýt Tomáš Vokouna, dají nám šest nula," klopil hlavu Jan Marek, útočník poražených.

Jak dlouho ještě vydrží forma Švýcarů, kteří se na šampionátu zatím prezentovali lépe než všechny hokejové velmoci? Snad kromě Ruska...

"Naše sebevědomí roste. Kluci jsou v pohodě, ale přitom naplno bojují jeden za druhého," těšilo trenéra Seana Simpsona.

"Myslím, že se budeme ještě zlepšovat," prohlásil Plüss, hvězda mužstva, které může klidně snít o medailích. "Nemyslíme na velké cíle," tvrdil Brunner. "Budujeme tu stavbu krok po kroku a a užíváme si, že naše tvrdá práce nese výsledky."