Američan  Brandon Dubinsky (vlevo) v souboji s Anthoine Lussierem z Francie.

Američan Brandon Dubinsky (vlevo) v souboji s Anthoine Lussierem z Francie. | foto: AP

Američtí hokejisté se po výhře nad Francií zachránili mezi elitou

• 2
Už po druhém kole bojů ve skupině o záchranu mají jistotu setrvání v elitní divizi mistrovství světa hokejisté USA. Po hladké výhře nad Kazachstánem si poradili s Francií, kterou zdolali 4:0. V dalším duelu vyhrála Itálie nad Kazachstánem 2:1, a tak se o sestupujících rozhodne v úterý.

Situace je poměrně komplikovaná. Pokud však nebudou Italové bodovat v posledním utkání s Američany a Francie nezaváhá s Kazachstánem, prohra právě ve vzájemném utkání s Francouzi se Italům stane osudnou a spolu s Kazachstánem sestoupí. Při předpokládané výhře Američanů v základní hrací době a případném tříbodovém úspěchu Kazachstánu s Francií se však může situace ještě hodně zamotat a v takovém případě by rozhodovala o dvou sestupujících minitabulka.

Francie - USA 0:4

Američané jako kdyby měli po střelecké smršti s Kazachstánem v první třetině duelu s Francií zvlhlý střelný prach. Na přesně mířené rány mezi tyče sice vyhráli 9:1, stav však zůstal bezbrankový. Ve 25. minutě však přece jen otevřel skóre Foligno, další gól přidal Dubinsky a v nástupu do třetí třetiny přidal pojistku Oshie. Osobní bilanci si pak ještě vylepšil Foligno a uzavřel na konečných 4:0. Američané tak ani ve druhém duelu ve skupině o udržení neinkasovali, nulu vychytal Clemmensen.

Branky a nahrávky: 25. Foligno (Johnson, Dubinsky), 34. Dubinsky (Moss, Lundin), 42. Oshie (Galiardi, Yandle), 54. Foligno (Dubinsky, Moss). Rozhodčí: Sjöberg (Švéd.), Šindler - Kalivoda (oba ČR), Arm (Švýc.). Vyloučení: 4:1. Využití: 0:1. Třetiny: 0:0, 0:2, 0:2. Diváci: 4325.

Francie: Ferhi - Bachet, Amar, Auvitu, Besch, Roussel, Quessandier, Igier - Y. Treille, Raux, S. Treille - Bellemare, Da Costa, Lussier - Lamperier, B. Henderson, Gras - Hecquefeuille, Tardif. Trenér: Dave Henderson.
USA: Clemmensen - M. Greene, Johnson, Hillen, Yandle, A. Greene, Lundin, Chorney, Gilroy - Okposo, Oshie, Galiardi - Moss, Dubinsky, Foligno - Nystrom, Potulny, Kreider - Hanson, Carter, Kennedy. Trenér: Scott Gordon.

Itálie - Kazachstán 2:1

Také hokejisté Itálie a Kazachstánu hráli dlouho bez branek a vydrželo jim to dokonce až do 45. minuty, kdy otevřel v přesilovce skóre Starčenko.

Italové si však přichystali rychlou odpověď a po 126 vteřinách vyrovnal Borgatello. V polovině 50. minuty pak Itálie využila přesilovku a Souza obstaral vítěznou trefu.

Branky a nahrávky: 47. Borgatello (Egger, Souza), 50. Souza (Egger,
Scandella) - 45. Starčenko (Šafranov). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Piechaczek (Něm.) - Semjonov (Est.), Valach (SR). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 1934.

Itálie: Bellissimo - Strazzabosco, Plastino, Marchetti, Borgatello, Hofer,
De Marchi, Johnson - Scandella, Egger, Souza - Ramoser, Ansoldi, Fontanive - De Bettin, Iannone, Margoni - Zisser, Oberrauch, De Toni - Parco. Trenér: Rick Cornacchia.
Kazachstán: Jeremejev - Semenov, Antipin, Litviněnko, Vasilčenko, Savčenko, Koledajev - Koreškov, Šafranov, Gavrilin - Dudarev, Bumagin, Starčenko - Krasnoslobodcev, Voroncov, Spiridonov - Solarev, Žajlauov, Šin - Rymarev. Trenér: Andrej Šajanov.