Kanada - Norsko - Kanadská oslava gólu. | foto: Reuters

Kanada prošla do semifinále hladce, čekají ji Švédové

• 1
Ještě v polovině čtvrtfinálového duelu kanadských a norských hokejistů svítil na ukazateli nerozhodný stav 2:2, pak se však už naplno rozjela kanadská útočná mašinérie a domácí tým nakonec dokráčel k bezproblémové výhře 8:2. V pátečním semifinále narazí na přemožitele českého celku - Švédy.
Utkání by se mělo hrát od 23.00 SEČ.

Hattrickem se na výhřwe favorita podílel útočník Derek Roy. "Javorové listy" jsou tak i nadále jediným týmem, který v průběhu šampionátu neztratil ani bod.

Kanaďané si proti houževnatému soupeři, který je hodně potrápil v osmifinálové fázi, nemohli přát lepší vstup do utkání. Skóre otevřel už po 37 vteřinách nejproduktivnější hráč turnaje Heatley, který si tak připsal desátou branku.

V osmé minutě ale dostalo Norsko 101 vteřin dlouho výhodu přesilové hry pět na tři, když v krátkém časovém rozmezí zamířili na trestnou lavici Burns s Doanem, a Ask ji proměnil ve vyrovnání.

V polovině úvodního dějství si dvojnásobnou početní výhodu vybojovali pro změnu Kanaďané a také ji využili. St. Louis a Green trefili tyč, obléhání Grotnesovy branky ukončila až úspěšná Getzlafova dorážka.

Seveřané i nadále zlobili především v přesilovkách. Na konci první třetiny si opět vynutili výhodu dvou hráčů v poli, ale vyrovnat se jim tentokráte nepodařilo.

Do druhé třetiny vstoupili Kanaďané se snahou vypracovat si proti snaživému soupeři bezpečný náskok, opak se stal skutečností, neboť ve 26. minutě Olimb nádhernou ranou opět vyrovnal.

Krátce na to mohli jít Norové dokonce do vedení, když Ask zakončoval přečíslení dvou na jednoho, ale pozorný Ward schoval jeho tvrdou střelu do lapačky.

Na konci 28. minuty hrála Kanada necelou minutu pět na tři, ostřelovala Grotnese, ale vedoucího gólu na 3:2 se dočkala až pouhou vteřinku před návratem druhého potrestaného hráče na led, když se trefil Toews.

Krátce na to vzal na sebe zakončení přečíslení dvou na jednoho Spezza, Grotnes byl však připraven. I při dalším gólu si Kanaďané vypomohli svou velkou zbraní v podobě přesilové hry, Roy si vyjel od hrazení do středu hřiště a přidal čtvrtý gól favorita, navíc sám za necelé tři minuty zvýšil na 5:2.

Když pak Nash ve 45. minutě po parádně načasované přihrávce od Heatleyho zvýšil znovu při početní výhodě na 6:2, bylo o postupujícím definitivně jasno a zápas se změnil v exhibici Kanady.

Nash chytrou ranou po ledě do protipohybu Grotnese přidal sedmý zásah a skóre završil o minutu později
Roy, který tak zároveň uzavřel svůj hattrick.

. ČTVRTFINÁLE: KANADA - NORSKO 8:2

Branky a nahrávky: 1. Heatley, 12. Getzlaf (St. Louis, Heatley), 30. Toews (Keith, D. Roy), 35. D. Roy (Toews, Green), 37. D. Roy (Toews, Doan), 45. Nash (Green, Heatley), 51. Nash (Getzlaf), 52. D. Roy - 8. Ask (Mats Trygg, Bastiansen), 26. Olimb (Spets, Bastiansen). Rozhodčí: Bulanov, Poljakov - Oskirko (všichni Rus.), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 9:11. Využití: 4:1. Diváci: 9192.

Kanada: Ward - Bouwmeester, Jovanovski, Staios, Hamhuis, Keith, Burns, Green - Heatley, Getzlaf, Nash - D. Roy, Spezza, Doan - St. Louis, Toews, Kunitz - Sharp, Mayers, Chimera - Gagner. Trenér: Ken Hitchcock.
Norsko: Grotnes - Holos, Jakobsen, Mats Trygg, Myrvold, Odegaard, Kaunismaki, Ryman - Skroder, M. Hansen, Zuccarello Aasen - Holtet, Ask, Roymark - Spets, Bastiansen, Olimb - Forsberg, Froshaug, Nygard. Trenér: Roy Johansen.