Tisk: Sborná věnovala vítězství veteránům

• 3
Moskva - Ruští hokejisté věnovali hladké vítězství ve čtvrtfinále mistrovství světa nad Česem ruským veteránům druhé světové války. Shodující se na tom ruské deníky. Sportovním stránkám novin vévodí titulky jako "Gól pro celý národ!", "Naprostá převaha" či "Dědečku, to je tvoje vítězství!".

Deník Sport-Express ale také upozornil, že zápas, který domácí tým vyhrál 4:0, přinesl kromě úchvatného vítězství a mnoha skvělých momentů i některé nepříjemné věci.

"Z našich hokejistů v tomto zápase prýštilo příliš mnoho emocí," napsal sportovní deník. Za špatné považuje i to, že ruský výběr v předchozím zápase se Švédy odkryl před čtvrtfinálovým soupeřem všechny svoje trumfy s výjimkou Alexandra Ovečkina, který byl v posledním osmifinálovém duelu distancován.

List konstatoval, že trenér českého týmu Alois Hadamczik ve druhé třetině zápasu znervózněl a dění na ledu se mu líbilo čím dál méně. "A měl důvod, když dokonce v oslabení náš tým útočil stále častěji. Roman Čechmánek jen naštvaně bouchal holí do ledu a burcoval obránce, aby byli agresivnější," popsal situaci Sport-Express.

Podle deníku ve třetí třetině Rusové zklidnili svou hru a umožnili rozzáření hvězdy Jevgenije Malkina, který dal dva ze zbývajících tří gólů.

"Češi se snažili vývoj zápasu zlomit, ale jediné, na co se zmohli, byly hrubosti a nedisciplinované chování," míní deník. Malkin podle něj odpověděl tím, že dokonal svůj zázrak a završil skóre.

"Ve svatý den pro naši zem byli hráči ruské reprezentace důstojni svých dědů a pradědů," pateticky píše deník Sovětskij sport v souvislosti s tím, že čtvrtfinále se hrálo 9. května, tedy v den, kdy celé Rusko slaví Den Vítězství - výročí konce druhé světové války.

List ale také píše, že výsledek 1:0 po dvou třetinách "páchl olympiádami". Rusko se ale dokázalo postavit tvrdé hře českého týmu a zvlášť poslední Malkinův gól byl podle novinářů, jako kdyby jej dala sovětská legenda Vsevolod Bobrov.

List si také stěžuje na rozhodčí, kteří prý bezdůvodně vylučovali ruské hráče. "Rusové z NHL ukázali, proč jsou tak dobře placeni," poznamenal k zápasu deník Kommersant.

Česká reprezentace, ani s novými hráči, podle listu nezměnila svůj herní styl. "I na současném turnaji sázeli hlavně na protiútoky. Tak se není co divit, že svěřenci Vjačeslava Bykova měli iniciativu od prvních chvil," uvedl Kommersant.

Bitka Rostislava Klesly (vlevo) s Jevgenijem Malkinem v závěru čtvrtfinále hokejového MS Rusko - Česko.