Střelec? To ne, smál se autor dvou gólů

Pardubice - Střelec? „Tak to rozhodně nejsem,“ smál se pardubický obránce Petr Čáslava. V duelu s Francií však učinil výjimku. Dvakrát napřáhl od modré čáry a gólman Rolland vzápětí lovil puk ze sítě. Statný hokejový bek se spolu s pardubickým spoluhráčem Jiřím Dopitou stal kanonýrem zápasu. Do svých statistik si připsal dvě premiérové trefy za národní tým.

„Jsem moc rád, že mi to tam spadlo. Vždyť jsem dosud v nároďáku neměl ani nahrávku, natož gól,“ pronesl čtyřiadvacetiletý obránce.

„Za kanonýra se rozhodně nepovažuji.“ Jméno Čáslava se ve střeleckých statistikách objevuje zřídkakdy. Za celou letošní extraligu se mu to podařilo jen dvakrát.

A dva góly v jednom zápase? „To se mi povedlo v přípravě před sezonou, když jsme v Přerově hráli proti výběru hráčů z NHL,“ vzpomněl Čáslava.

Proti Francii se poprvé trefil ve 42. minutě. Zvýšil na 3:0 a odstartoval kanonádu českého týmu v závěrečné třetině. Za osm minut si dělovku od modré čáry zopakoval, zamířil přesně mezi betony gólmana a upravil skóre na 6:0. „Měl jsem štěstí,“ tvrdí Čáslava.

„Kluci dobře vyhráli buly. Já jsem se jenom pořádně opřel do puku a snažil se trefit branku.“ Zpočátku se však český tým střelecky nedokázal prosadit. Vysoká výhra 8:0 se začala rodit až od poloviny utkání. „Šancí jsme ale měli dost, jenom nám to tam prostě nepadalo.

Možná k tomu přispěla i dlouhá zápasová pauza mnoha hráčů,“ řekl Čáslava. „Nakonec mám ale z utkání dobrý pocit.“ A co dál? Světový šampionát pomalu klepe na dveře. „Jsem realista, se startem na mistrovství nepočítám,“ přiznal Čáslava. „Budu rád, pokud si zahraju ještě nějaký přípravný zápas.“