Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Benýšek se opřel do Růžičky: Situace ve Slavii mě trápí. Ale jsem nechtěný

  16:19
Mluví se o něm jako o člověku v pozadí. O muži, který má na svědomí drsný pád hokejové Slavie na dno až do zapomnění. Bývalý majitel Richard Benýšek však v rozhovoru pro iDNES.cz zopakoval, že s pražským klubem už nemá nic společného. Benýšek se opět naváží do někdejší slávistické ikony Vladimíra Růžičky.

Richard Benýšek, někdejší boss hokejové Slavie byl i šéfem společnosti Bestsport, jež provozuje O2 arenu. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podnikatele Benýška se dotkly zákulisní informace zveřejněné v komentáři iDNES.cz, že válčí s Vladimírem Pitterem o moc ve Slavii, že dění stále ovlivňuje a že odstoupivšího sportovního manažera Luďka Bukače používal jako svého spojence.

Redakce proto Benýška kontaktovala a nabídla možnost se k situaci u červenobílých vyjádřit. Podnikatel kývl na rozhovor přes e-mail. Tuto komunikaci s mírnými redakčními zásahy zveřejňujeme celou.

Reakce fanoušků

prohlášení fanklubu HC Slavia Praha

Jako věrní fanoušci červenobílých barev (nejen) v ledním hokeji vyjadřujeme tímto zásadní nespokojenost se stávající situací klubu HC Slavia Praha. Neosobujeme si právo posuzovat objektivní příčiny ekonomického pádu klubu, který započal již před několika lety při jeho neefektivním působení v O2 areně a následnou bitvou o tuto arénu. Ale jako lidé, kteří považují svůj klub za životní radost, vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby potlačily své ego a dále nelikvidovali to, co před více než stoletím na svět přivedli naši předci. Věříme všem našim hráčům a trenérům, že nenechají náš klub padnout ve chvílích pro Slavii tolik fatálních. Děkujeme!

Můžete tedy vyloučit, že nemáte se společností HC Slavia Praha, a. s., už nic společného? Podle spekulací ovládáte prostřednictvím OIN Gama, a. s., většinu akcií klubu.
Je pravdou, že OIN Gama, a. s., je vlastníkem akcií, které představují podíl 69,9 % na základním kapitálu společnosti HC Slavia Praha, a. s. . To je veřejná informace dohledatelná v zápisech z valných hromad a z výročních zpráv společnosti. Je to standardní model. Vladimír Pitter zvolil stejný model vlastnictví akcií, a to prostřednictvím společnosti Merit Asset, s. r. o. . Já osobně společnost OIN Gama, a. s., neovládám. Jsem předsedou jejího představenstva, a proto ji zastupuji. Je tedy zcela pravdivé, když od dubna 2014 uvádím, že nejsem slávistickým akcionářem.

Není mi jasné, že když zastupujete společnost vlastnící majoritní podíl ve Slavii, tak nemáte žádný vliv na dění v klubu.
Mám vliv z pozice člena představenstva akcionáře. Účastním se valných hromad společnosti, když jsou společností svolány. Jediný člen představenstva klubu je Vladimír Pitter. Ten klub řídí. To si vymínil v rámci dohod mezi akcionáři.

Jaký je váš vztah s panem Pitterem?
Náš vztah je od samého počátku normálně pracovní, přátelé nejsme.

Jak moc jste v kontaktu s panem Luďkem Bukačem mladším? Údajně jste se setkali v Olomouci minulou sobotu. Je to pravda?
S Luďkem Bukačem ml. jsem se potkal ve svém životě jednou v Praze, někdy při jeho nástupu do klubu. V rámci tohoto setkání jsme se bavili o složení týmu, profilech jednotlivých hráčů a podobných věcech. Musím ocenit, že za jeho působení hráči pochopili, že jejich role je hrát hokej, a nikoliv řešit obchodní politiku klubu, stav parkoviště, vytápění haly, co by měli dostat ke svačině apod., což bylo zvykem u jeho předchůdců. Mám pocit, že tým byl složen dobře, a tím pádem mohl být jeho příběh zajímavý pro sponzory a partnery klubu. Překvapilo mě, když se potom v létě celá řada hráčů prodala.

A ta zmiňovaná sobotní schůzka?
V tomto týdnu jsem Luďkovi Bukačovi ml. poslal SMS, jejímž obsahem bylo, že jsem se sarkasticky podivoval nad tím, z čeho média (zejména iDNES.cz) usuzují, že on spolu se mnou dělá komplot ve Slavii. Jeho odpověď je v rádiu a televizi nepublikovatelná před desátou hodinou večerní.

Proč situace Slavie podle vás dospěla až tak daleko? Kdo je viníkem?
Problém vznikl někdy pět let před naším vstupem do klubu. Pouhým nahlédnutím do výsledků, kterých klub dosahoval, zjistíte, že roční výsledky byly jako na houpačce včetně účasti v baráži, a to klub vedl „hvězdný“ Vladimír Růžička. Společnost měla z mého pohledu obrovské dluhy po splatnosti a nehospodařila tak, jak měla. V únoru 2013 jsme vstoupili do klubu a přesvědčili akcionáře společnosti Bestsport, a.s., provozovatele O2 areny, aby se stala generálním partnerem klubu. Poskytl jsem své prostředky na vyplacení větší části dluhů a totéž u menší části dluhu udělal i Vladimír Pitter. Vyplacení dluhu a celkové uklidnění situace vedlo ke třetímu místu v tabulce.

Vypadá to, že slávistický pád nastal s Růžičkovým odchodem.
Z pozice své odpovědnosti předsedy představenstva jsem samozřejmě chtěl mít kontrolu nad výdaji klubu, což Vladimír Růžička velmi obtížně chápal a nehodlal se s tím smířit. Nebyl schopen pochopit, že jeho role v klubu je jiná. Navíc jím požadovaná odměna neodpovídala adekvátním příjmům trenérů z jiných klubů, dosaženým výsledkům klubu a finančním možnostem. Proto zhrzeně odešel a mimochodem při svém odchodu porušil svou tehdy platnou smlouvu s klubem. Další vývoj velmi dobře znáte. Nový trenér (Ladislav Lubina), navzdory skutečnosti, že vstup do sezony byl famózní a Slavia se pohybovala na čelních místech tabulky, nebyl fanoušky přijat. Fanoušci zvolili taktiku „uděláme všechno pro to, aby vedení nového trenéra vyrazilo“.

Na druhou stranu kouč Lubina je částí veřejnosti brán jako kontroverzní osoba, a tudíž reakce slávistických fanoušků se dá docela pochopit.
S návrhem angažovat pana Lubinu přišel Vladimír Pitter. Přesvědčil mě a já souhlasil. Každý jsme v životě udělali někdy nějakou chybu a určitě jsme byli rádi za druhou šanci. Z mého pohledu měl pan Lubina dostat šanci ukázat, co umí, a ne být jednoduše „odstřelen“.

Agrese a nervozita se pak přenesla i na mužstvo. Vše následně vedlo k tomu, že klub spadl do nižší soutěže.

Některým fanouškům Slavie se nelíbilo ani setrvání týmu v O2 areně.
Aréna byla napadána, že ona má být viníkem všeho negativního, že svojí neosobností a luxusem je snad důvodem špatných výsledků. To samozřejmě vedlo po sestupu k přerušení výrazných sponzorských příspěvků ze strany O2 areny i ke změně haly. Po uvolněné příležitosti nadšeně sáhla Sparta a v Edenu se prakticky nikdy nepodařilo dosáhnout toho, že i tak malá kapacita haly by byla vyprodána. Tím zanikla atraktivita klubu pro sponzory, a to se opětovně projevilo na příjmech klubu. Další vývoj znáte, Vladimíra Růžičku v minulém měsíci soud odsoudil za zpronevěru. Výpadek příjmu od sponzorů a ze vstupného nadále prohlubuje finanční krizi v klubu.

„Ve Slavii byla platební nevůle“

Neuvažujete o tom, že byste Slavii opravdu „zachránil“, o čemž se rovněž spekuluje?
Nerozumím, proč ve slově zachránil máte uvedeny uvozovky. Dokud jsem byl v klubu, žádná pijavice si nedovolila z klubu nic vysávat. To, že to budilo rozpory a nepřátelské reakce, je logické. Neříkám, že se nedlužilo hráčům. Nebyla to ale platební neschopnost, ale platební nevůle. Zkrátka a dobře, jasně jsem řekl hráčům, že pokud se budou tvářit, že hrají, klub se bude tvářit, že je platí. Hráči nejsou zaměstnanci, ale obchodní partneři a svým přístupem k hraní ovlivňují výsledky klubu, a tím i mediální pozornost či platební ochotu obchodních partnerů.

Přehled

Poslední dny v hokejové Slavii

Vraťme se k původní otázce. Ve Slavii jste působil, takže vám dění posledních dní není jedno, ne?
S klubem více než dva roky nemám nic společného ve smyslu jeho faktického řízení či přímého vlastnictví, což neznamená, že mne vzniklá situace netrápí či že nevěřícně zírám na vývoj posledních několika dnů. Ale fandy jsem nechtěný a za těchto okolností si neumím představit, že bych se v klubu angažoval. Čtrnáct měsíců mojí činnosti před několika roky mě stálo více než padesát milionů, které jsem mohl smysluplně použít na úplně něco jiného, třeba na přípravu a výchovu hokejové mládeže, kde takové peníze jednoznačně chybí.

Najde se případně jiný investor, který finanční situaci v klubu zlepší a slávistický pád zastaví?
Nevím, neumím odpovědět. Když jsme v dubnu 2014 dali veřejnou nabídku, že 69,9 % klubu bude přenecháno za 7,- Kč, nikdo se nepřihlásil. „Srdcař“ Vladimír Růžička odmítl jako první. Vlastnictví klubu totiž není zisková záležitost, vlastnictvím se naopak zavazujete, že do hokeje budete pravidelně investovat významné finanční prostředky v řádech vyšších desítek milionů ročně, pokud chcete dělat hokej na skutečně vysoké úrovni.

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartovala 15. září a program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

  • Nejčtenější

Česko nechce Rusy z NHL v Praze. Jedná o zrušení jejich víz, zapojil se i Hašek

Nová sezona NHL odstartuje 7. a 8. října v Praze, kde jsou na programu dva zápasy mezi San Jose Sharks a Nashville...

Do Česka buď s Rusy, nebo nikdo, zní z NHL. Zrušení nehrozí, věří promotér

Zpráva o tom, že si Česko nepřeje, aby na zápasy NHL v Praze dorazili hokejisté ruské národnosti, se během čtvrtka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová víza do Prahy ruští hráči NHL nedostanou, platným vyhovíme, řekl Lipavský

Ruští hokejisté z kádru San Jose Sharks a Nashville Predators nová víza do Česka, potažmo do schengenského prostoru,...

Povolávají všechny, ke kterým se dostanou. KHL se klepe před mobilizací

Původní zprávy po vyhlášení ruské mobilizace tvrdily, že sportovci, kteří mají předchozí vojenské zkušenosti, přijdou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Vsetín zdolal béčko Pardubic a zůstal stoprocentní, Jihlava stále bez výhry

Hokejisté Vsetína zvítězili ve 3. kole první ligy doma nad Pardubicemi B 3:1 a bez ztráty bodu vedou tabulku. Bez...

Dukla se poprvé ukáže ve druhém azylu. Zlín pozvala na velkou plochu

Jihlavští hokejisté se poprvé v nové sezoně představí na stadionu v Jindřichově Hradci. Ve svém druhém přechodném...

Vsetínský bek Němec před duelem se Zlínem: Je to jako Sparta–Slavia ve fotbale

Ještě loni nastupoval za Zlín, ale po sestupu z extraligy se vrátil do mateřského Vsetína. Obránce Ondřej Němec s ním v...

Vsetín v prvoligovém šlágru vyhrál ve Zlíně, bez porážky je i Kolín

Zlínští hokejisté na domácím ledě nedali Vsetínu ani gól a v prvoligovém derby koušou porážku 0:2. Hosté mají plný...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...