Rastislav Dej

Vítězný gól karlovarský útočník Dej neviděl. Stál zády

• 0
Parádním gólem mladíčka Deje se včera Karlovy Vary pomstily Slavii za zpackanou premiéru v nové aréně. Energie doma zvítězila 2:1. Jak rozhodující trefa zápasu vypadala? Slovenský útočník se postavil zády k brance slávistického gólmana Slipčenka aby jeho hokejku našla přesná rána po zemi obránce Muchy.

Slipčenko se mohl jen bezmocně ohlédnout nad levé rameno. Do míst, odkud se právě přesouval. Puk skončil přesně v horním rohu branky.

"Nebylo to po nacvičené akci," vysvětloval pak Rastislav Dej. Už opřený o dveře kabiny. S Jánem Muchou o trénincích prý nějaké ty žabky zkouší. "Tohle ale byla náhoda," říká. Náhoda, na kterou se dá dívat. Moc hezčích gólů letos ve Varech nepadlo.

Sám Dej ale svůj gól obdivovat nemohl, vždyť stál zády k bráně. "Viděl jsem až třepetat se síť." Ani později na kostce si trefu neprohlédl. Vylíčit si gól nechal až po zápase. "Pro gólmana je vždycky těžké, když puk změní směr. Přesouvá se po střele," vyprávěl.

Na podobnou trefu v extralize si Dej nevzpomněl. "Stejně je jedno, kdo ten gól dal. Důležité je, že jsme vyhráli. Tři body jsme potřebovali jako sůl. Doufám, že se teď odrazíme, potřebujeme se chytit."

Proč ne zrovna proti Slavii, soupeři z posledních dvou extraligových finále. "Pamatuju si ještě náš první zápas v nové hale," přidává Dej další důvod motivace. Porážka 1:4 odstartovala domácí trápení Energie. "Z toho zápasu jsme se poučili. Teď jsme podali velice bojovný výkon. Vyhráli jsme zaslouženě," říká Dej.

Na Slavii se jeho tým chystal málem jako na Plzeň. Nástup v prvních minutách také smršť z prvního derby v KV Aréně připomínal. "Chtěli jsme na soupeře od začátku nastoupit, vytvořit si tlak," vysvětloval Dej, proč Energie na svého soupeře od začátku tak vlétla.

V šesté minutě už domácí využili dvojnásobnou přesilovku, když slávistického gólmana Slipčenka překvapil obránce Čutta. "Konečně se nám po dlouhé době povedlo dostat soupeře pod souvislý tlak. Proto také padl úvodní gól," říká Dej.

Slavii jeho tým tlačil celou první třetinu. Po přestávce ale začala Energie sbírat trestné minuty a hlavně v polovině zápasu měla po tyčce Sáblíkovy branky hodně namále. "Tam se lámal chleba," ví Dej.

Červenku mohla ale Slavie klidně nechat doma. Naštěstí pro domácí se nejproduktivnější hráč extraligy včera jen hledal.

Stejně jako ostatní slávisté. Také proto mohl Dej zopakovat: "Vyhráli jsme zaslouženě." V minisouboji se Slavií se Karlovy Vary dostaly po včerejšku do trháku.

První zápas sice Pražané v Karlových Varech vyhráli 4:1, Energie jim však porážku oplatila a na ledě Slavie zvítězila 3:0.

Ještě lepší bilanci mají Karlovy Vary s Pardubicemi, zítřejším hostitelem. Energie pokaždé zvítězila na samostatné nájezdy.