Zápasu mezi Litvínovem a Kometou nechybělo téměř nic.

Zápasu mezi Litvínovem a Kometou nechybělo téměř nic. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Nejhorší proti nejlepšímu. Litvínov válcoval mistra, a pak zkolaboval

• 5
Takové zápasy by měly být pouhou formalitou. Duely mezi lídrem tabulky a posledním ale někdy mohou proběhnout oproti všem předpokladům. Třeba jako ten nedělní extraligový, mezi suverénní Kometou a domácím Litvínovem.

Na jedné straně poslední mistr, lídr tabulky, hvězdný tým, jenž na sever Čech cestoval po sedmi výhrách v řadě. Na druhé utrápená Verva s devíti prohrami v řadě, vzpamatovávající se z debaklu 3:7 na ledě Vítkovic.

Jasná záležitost, řekne si kdekdo.

Sázkaři si přijdou na své. Jen ti nevěrnější z žlutočerného tábora tiše pomyslí na prolomení černé série.

Zápas dvou tradičních klubů hokejové scény ale nepřinesl jasný průběh. Brněnský diktát se nekonal.

Servírovalo se představení, které ukázalo všechno - překvapení, drama, sílu mistra, kolaps i naději k lepším zítřkům.

Outsider se favorita nezalekl. Už nechtěl opakovat katastrofální první třetinu z posledních týdnů. Dřel, bojoval, střílel, dvacetiminutovku vyhrál 1:0. Nebýt ale brankáře Marka Čiliaka rozdíl mohl být daleko vyšší.

„Už nebylo na co čekat. V posledních zápasech jsme si v první třetině prohráli celý zápas, už jsme s tím museli něco udělat,“ říkal po utkání útočník domácích František Lukeš.

Zaskočený favorit nedokázal kontrovat. Ne že by na to neměl kvalitní herní personál, ale posledním mistrům chyběl elán. Když v 52. minutě útočník Richard Nejezchleb zvýšil na 3:0, zdálo se rozhodnuto.

Závěr ale ukázal, jak psychologická stránka ve sportu dělá divy. Skrytá střela Tomáše Bartejse od modré čáry změnila vše.

Domácí ve vteřině zapomněli na předchozí průběh. Tah na branku, pohledné akce, sehrané přesilovky byly najednou pryč. Až moc se domácí začali strachovat, že o tvrdě odpracovanou šichtu mohou přijít. A bylo zle, favorit ucítil krev...

Přes padesát minut chybující kolos se probral a šest minut dokázal Litvínovu vrazit tři přesné direkty do už pomalinku se vracejícího sebevědomí.

Krutý osud outsidera? Možná. Vražený instinkt favorita? Bezesporu.

Kometě stačila necelá desetiminutovka precizní práce, aby neodjížděla z Litvínova s prázdnou. Druhý bod za domácí za vítězství po samostatných nájezdech budilo v domácím táboře smíšené pocity.

„Ten konec nám utekl žalostně. Chtěli jsme tři body, celá kabina to tak cítí. Dva nad favoritem jsou hezké, ale měly být tři,“ neskrýval po utkání emoce útočník Lukáš Válek, jenž nájezdy rozhodl.

Trenér Radim Rulík byl ještě konkrétnější. „Pohledné akce, tři důležité góly, pokazil závěr. Kometa ukázala sílu. Mrzí mě, že tomu šlo předejít,“ přiznal po utkání.

Jeho svěřenci vyjevili, že v Litvínově hokej nezapomněli. Co však převáží, pocit velkého výkonu proti jasnému favoritovi, nebo lítost nad kolapsem?