Radek Matějovský (vlevo) si může vychutnat velký triumf. Plzeň, která ho nechtěla, vypadla s jeho současným týmem - Libercem | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Radek Matějovský: Pomsta Plzni byla sladká, je to krásný sen

• 5
Na podzim se ho Plzeň zbavila jako nepotřebného hráče. A on ji teď za to coby hráč Liberce ztrestal. "Pomsta byla sladká, je to krásný sen," usmíval se útočník Radek Matějovský po domácím vítězství 7:2, které poslalo Bílí Tygry do semifinále play-off extraligy. "Ale takovou prohru si Plzeň v posledním zápase nezasloužila, bylo to kruté."

Co v posledním utkání rozhodlo?
První třetina, protože tam jsme si koledovali o debakl, ale naštěstí skončila 1:1. Pak jsme začali hrát naši hru a Plzeň už neměla síly. My jsme ji přetlačili srdíčkem.

Jak je možné, že jste tak zničili vítěze základní části?
Neumím si to vysvětlit. Když jsme prohrávali 0:2 na zápasy, říkal jsem: ‚Hlavně vyhrát aspoň jedno utkání, aby to nebyl výprask.‘ A najednou se v nás vzala nějaká síla. Zjistili jsme, jak na Plzeň hrát, jim odešla obrana a gólman nechytal tak dobře jako ten náš. Marek Pinc měl báječné zákroky, klobouk dolů, Plzeňští už kolikrát zvedali ruce, ale gól to nebyl.

Co kdyby vám za toho stavu 0:2 někdo řekl, že vyhrajete čtyři zápasy v řadě?
Klepal bych si na čelo. Vždyť my jsme byli rádi, že jsme se vůbec dostali do předkola. V těch úvodních zápasech jsme si mysleli, že Plzeň bude nerozehraná, ale ona na nás hned vlítla a my jsme hráli laxně. Nepodařilo se nám tam urvat jeden zápas. Doma jsme ale zázračně ožili. Jako by nás něco osvítilo.

Který zápas byl klíčový?
Vždycky se říká, že nejtěžší je poslední krok. Ano, byl těžký, ale myslím, že rozhodující byl ten minulý zápas v Plzni. Vyhrát na plzeňském ledě je totiž strašně těžké.

Jste rád, že jste pomohl vyřadit Plzeň. Ale přece jen: není vám líto Martina Straky?
Strašně. Vím, co od léta pro hokej dělal. Martin Straka je Plzeň, on žije hokejem. Před sérií jsem si Plzeň moc nepřál, bohužel to tak vyšlo. Teď jsem šťastný.

Zníte ochraptěle. Hodně jste při utkání křičel?
Řval jsem celý zápas. Hlavně ve třetí třetině jsem kluky hecoval, že to nemůžeme ztratit. Uklidnil jsem se až při šestém gólu. U Plzně totiž nikdo neví, dokáže dát během minuty tři góly. Byl to pro mě hodně emotivní zápas.

V rámci rituálu se neholíte. Nepůjdete teď třeba dohola?
Před play-off jsme přemýšleli, co uděláme. V kabině vznikly různé tábory a nemohli jsme se dohodnout. Vyšlo z toho akorát to holení, ale třeba ještě něco vymyslíme.

Kdo se nechtěl ostříhat?
Takoví ti modýlkové, co jim záleží na účesu. Ale nebudu jmenovat.

Teď už může Liberec porazit každého?
Porazili jsme vítěze základní části, takže teoreticky ano. Ale bude zase záležet na maličkostech.