Pardubický gólman Robert Kristan inkasoval, hokejisté Liberce se radují z gólu.

Pardubický gólman Robert Kristan inkasoval, hokejisté Liberce se radují z gólu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Liberec jde na Spartu bez brankáře Lašáka, který vládne statistikám

• 0
Hokejový Liberec předvedl v minulém kole skvělý výkon a vyhrál v Pardubicích 5:2. Dnes od 18 hodin hostí pražskou Spartu.

Vyhrají hokejisté Liberce poprvé v sezoně tři zápasy za sebou? Našlápnuto mají dobře, z předchozích dvou úspěšných utkání vytěžili pět bodů a dnes hrají opět doma. Přijede ovšem silný soupeř: Sparta Praha.

Bílí Tygři jsou ve vyrovnaném středu tabulky na osmém místě, Sparta se zatím vyhřívá na bronzovém stupínku. První zápas na Spartě Liberečtí prohráli 2:4.

Jak si zatím hokejisté Liberce vedou ve statistikách extraligy? Ve většině ohledů zatím nevyčnívají, tedy kromě brankářského postu, kde je spolehlivý Ján Lašák.

Kanadské bodování Nejproduktivnějším hráčem Liberce je útočník Martin Bartek, jenž v 21 odehraných zápasech nasbíral celkem 15 bodů za 8 gólů a 7 přihrávek. Bartek je rovněž nejlepším střelcem svého týmu. Liberci po skončení legendárního Petra Nedvěda chybí jasný lídr. Bartek je jako nejlépe bodující liberecký hokejista v celkovém pořadí extraligy až na 27. místě. A do třetice slovenský forvard Bartek: se 109 střelami je třetím nejvíce střílejícím hráčem celé soutěže.

Brankáři Liberec má podle statistik čtvrtého nejlepšího brankáře celé extraligy. Je jím slovenský golman Ján Lašák, který se pyšní úspěšností 92,43 procenta. V průměru dostává 2,47 branky na utkání. Liberecká brankářská jednička musela čelit celkem 513 střelám a to je druhé nejvyšší číslo v soutěži. Vinou trestu ve hře v posledním zápase v Pardubicích je Lašák také suverénně nejtrestanějším brankářem celé extraligy: 39 minut. A stejný trest mu znemožní dnes nastoupit proti Spartě. Do branky se tak postaví liberecká dvojka Marek Schwarz.

Nejvytíženější hráči Až do minulé sezony to bylo jasné: suverénně nejvíce času na ledě trávil útočník Petr Nedvěd, který kolikrát hrál v několika řadách najednou. Letos má zatím nejvyšší „ice-time“ obránce Martin Škoula, jenž na ledě průměrně strávil přes 25 minut. Škoula však z rodinných důvodů nyní hrát nemůže a mezi ostatními hráči vévodí další bek a kapitán týmu Jan Výtisk s 22 minutami. Přesilovky Bílí Tygři jsou nejhorším týmem z celé extraligy při hře ve vlastních přesilovkách. Jejich úspěšnost činí jen 10,19 procenta. Pro srovnání: vedoucí Sparta, která je dnešním soupeřem Liberce, se může pochlubit číslem 23,58. Dlužno dodat, že liberečtí hokejisté byli ještě nedávno v úspěšnosti pod deseti procenty. K vylepšení skóre jim pomohly čtyři využité přesilovky v posledních dvou utkáních.

Oslabení Liberec dokázal ve vlastním oslabení vstřelit už tři góly, což ho mezi všemi extraligovými týmy řadí na pátou příčku. Procento ubráněných oslabení Bílých Tygrů činí 82,41 a to stačí na střed tabulky. Liberec je s 315 minutami pátým nejtrestanějším týmem extraligy, jeho hráči si v každém zápase průměrně posedí na trestné lavici 15 minut. Nejtrestanějším libereckým hráčem v poli je s 36 minutami Petr Jelínek.

+/- body V hodnocení pobytu na ledě při vstřelených a obdržených gólech je na čele libereckých statistik lídr kanadského bodování Martin Bartek, který nasbíral 9 plusových bodů. Následuje obránci Šimek (7) a Kajínek (6).

Radegast Index Tento ukazatel hodnotí obětavost hráčů – srážky se soupeři, zblokované střely a plus minus body. V libereckém dresu z toho zatím vychází nejlépe kapitán Jan Výtisk, který je šestý v celé soutěži.