Zlínský Petr Leška (vpravo) v zápase s Pardubicemi. Jeho akci přihlíží Tomáš Divíšek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Pardubice prohrály ve Zlíně a přepustily první příčku Slavii. Třetí je Sparta

• 33
Hokejisté Slavie se v 50. kole extraligy znovu posouvají do čela tabulky. Pražané doma udolali Třinec 5:4. Hostům nepomohl ani hattrick Vojtěcha Poláka. Gólem a asistencí vylepšil svůj rekord Jaroslav Bednář, bodoval už ve 22. zápase za sebou.

Nedařilo se dosud vedoucím Pardubicím. Ve Zlíně obdržely čtyři góly ve třetí třetině a prohrály 1:5.

Sparta v Karlových Varech zvítězila 4:2, když o své výhře rozhodla dvěma góly v pětiminutové početní výhodě po brutálním faulu Michala Dobroně na Zbyňka Hrdela. V tabulce se posouvá na třetí příčku.

Severočeské derby dopadlo lépe pro domácí Litvínov. Ten zvítězil na Libercem 4:0 a jde na čtvrté místo v tabulce.

Vítkovice doma jednoznačně přehrály Kladno 7:2. Domácí nadále bojují o nejlepší šestku. Zato Středočechům se vzdaluje play-off.

Plzeň na domácím ledě porazila Znojmo 5:2. Premiérovou trefou této sezony se na výhře podílel navrátilec ze švýcarského angažmá Pavel Vostřák.

Mladá Boleslav doma zvítězila nad Českými Budějovicemi 5:3, přestože už prohrávala o dvě branky. Závěrečná dvacetiminutovka ale přinesla obrat.

slavia - třinec 5:4

Velký večer Vojtěcha Poláka měl jedinou chybu: hattrick třineckého útočníka nepřinesl týmu vítězství. Dorážkou z brankoviště Polák ve čtvrté minutě skóre otevíral. Dvě branky z prostřední části hry znamenaly srovnání skóre na 4:4. Jenže slávisté se mohou spolehnout na spolupráci Jaroslav Bednář - Roman Červenka. První nezištně přihrál k pravé tyčce, druhý bleskově doklepl do sítě. V čase 55:41 Slavia znovu vedla a vítězství si už dokázala pohlídat. Bednář přidal k asistenci u vítězného gólu také trefu z trestného střílení a vylepšil extraligový rekord na 22 zápasů v řadě s kanadským bodem.

Jiří Kalous (Slavia): "Bylo to velmi důležité utkání z pohledu psychiky. Byla tam z naší strany trošinku nervozita, hodně nepřesností, ale vítězství jsme ubojovali. Žižka zápas nedohrál, neboť má pohmožděné rameno. Podle prvních zpráv by to ale mělo být jen naražené."
Antonín Stavjaňa (Třinec): "Byl to takový zvláštní zápas, kde hodně rozhodovaly využité přesilovky. Myslím si, že v závěru za stavu 4:4 jsme tam měli spoustu velice slibných šancí a domácí byli viditelně nervózní. Škoda, že tam nic nespadlo a pak jsme dostali pátý gól my. Postup do předkola play off máme stále ve svých rukách a věřím, že ho uhrajeme."

Branky a nahrávky: 17. D. Hruška (Kadlec, Beránek), 18. Špelda (V. Růžička ml., Doležal), 33. Červenka (Beránek, D. Hruška), 36. Bednář z trestného střílení, 56. Červenka (Bednář, Kadlec) - 4. V. Polák (Peterek), 20. Balej (Tomík, D. Moravec), 37. V. Polák (Seman, Malec), 46. V. Polák (Sekeráš). Rozhodčí: Hodek, R. Polák - D. Jelínek, Pavlovič. Vyloučení: 8:10, navíc Kadlec, Beránek 10 min, Bednář 10 min. a do konce utkání - D. Moravec 10 min. Využití: 3:3. Diváci: 4152. Třetiny: 2:2, 2:1, 1:1.

Slavia: Furch - Kadlec, Špelda, Sloboda, Drtina, Kolařík, Žižka, Jebavý - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Bednář, Červenka, Sklenář - Micka, V. Růžička ml., Doležal - Holec, P. Jelínek, M. Čermák. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.

Třinec: Vojtek - Sekeráš, Výtisk, D. Seman, Malec, Vosátko, Gureň, F. Štefanka - Balej, Polanský, D. Moravec - Lušňák, Hampl, Steber - D. Květoň, Peterek, V. Polák - Tomík, Kováčik, Kanko. Trenéři: Stavjaňa a Juřík.

zlín - pardubice 5:1

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Domácí se rychle ujali vedení, hosté se střelecky prosadili až se v 36. minutě. Jenže v úvodu třetí části hry přišla studená sprcha pro hosty: zlínský obránce Nosek naskočil z trestné lavice a z nájezdu překonal brankáře Růžičku. Na tabuli svítil čas 40:12. Přitom Pardubičtí měli na přelomu druhé a třetí třetiny výhodu dvojnásobné přesilovky! Hosty tahle rána položila. V rozmezí 46. a 52. minuty inkasovali ještě třikrát a ze Zlína odjíždějí se slušnou nadílkou.

Zdeněk Venera (Zlín): "Z našeho pohledu je konečný výsledek mnohem příznivější než obraz hry. Ve třetím dějství jsme byli produktivní a dokázali jsme zužitkovat šance. Vedle Sedláčka podává v posledních zápasech skvělé výkony rovněž útočník Andrašovský, jeho výkonnost se zvedá."
Václav Sýkora (Pardubice): "Rozhodujícím momentem byl konec druhé třetiny, kdy jsme nevyužili přesilovku pět na tři. Na začátku závěrečného dějství se projevila na naší hře nekoncentrovanost, neboť jsme zapomněli na hráče z trestné lavice. Zlínský hráč nám trestuhodně ujel, i když jsme na to hráče předem upozorňovali. Ve třetí třetině bylo na ledě jen jedno mužstvo, protože my jsme zcela odpadli."

Branky a nahrávky: 2. Záhorovský (Kollár), 41. Nosek (Leška, Hamrlík), 46. Andrašovský (Rachůnek), 49. Balaštík (Galvas, Hamrlík), 52. Andrašovský - 36. Cetkovský (Pivko). Rozhodčí: Kubeš, Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4709. Třetiny: 1:0, 0:1, 4:0.

Zlín: Sedláček - Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart - Balaštík, Leška, Köhler - Záhorovský, Kollár, Rachůnek - J. Ondráček, Balán, Andrašovský - Kubiš, Roman Vlach, Mokrejš. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdíra.

Pardubice: M. Růžička - Snopek, Čáslava, M. Šeda, Havíř, Píša, Kolář II, od 22. navíc Zukal - Cetkovský, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Zohorna, Blažek, Somík - Klejna, Semorád, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Seidl.

Karlovy Vary - sparta 2:4

Rozhodující moment utkání přišel s úvodem pětadvacáté minuty. Domácí obránce Michal Dobroň u mantinelu nesmyslně srazil Zbyňka Hrdela. Vzešlo z toho krvavé zranění ve tváři sparťanského útočníka a pětiminutová přesilovka pro hosty, kterou už po dvou minutách využil tečí Hanzlíkovy rány Jakub Langhammer. V čase 26:39 se navíc nechal vyloučit domácí Mudroch a hosté bleskově trestali: devět vteřin nato vedla Sparta po dorážce 3:0. Byl u toho znovu Langhammer. Domácí bojovali, ale jejich snaha přinesla pouze snížení.

Josef Paleček (Karlovy Vary): "Myslím si, že to byl velmi kvalitní zápas, který měl náboj a nasazení. Nezvládli jsme druhou třetinu. Rozhodující byly dva obdržené góly při pětiminutové přesilové hře Sparty. V koncovce nám poté chybělo sportovní štěstí, za výkon bychom si bod zasloužili. Zaráží mě, že během zápasu jsme zlomili osm hokejek."
František Výborný (Sparta): "V utkání šlo o hodně a oba týmy si to uvědomovaly. Nám se podařilo jít do vedení. Věděli jsme však, že to nebude lehké. Měli jsme Karlovým Varům co oplácet a dnes jsme jim porážku z Prahy vrátili."

Branky a nahrávky: 38. Košťál (Kumstát), 46. Hluchý (Sailer) - 18. Pilař (Kratěna, Broš), 27. Langhammer (Broš, Jan Hanzlík), 27. Langhammer (Vykoukal, Kratěna), 60. Broš. Rozhodčí: Šindler, Stricker (Švýc.) - Barvíř, Kis. Vyloučení: 3:10, navíc Dobroň (Karlovy Vary) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4090. Třetiny: 0:1, 1:2, 1:1.

Karlovy Vary: Mensator - Řezníček, Dobroň, Němec, Duben, Prošek, Mudroch, Čutta, K. Černý - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Hluchý, Dej, Sailer - Melenovský, Pech, Skladaný - Zaťovič, Milan Procházka, Zucker. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.

Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S.¨Hudec - Látal, Broš, Kratěna - Ton, Výborný, Netík - Hromas, Langhammer, Koreis - Hrdel, Mrňa, Kafka. Trenéři: Výborný a M. Jelínek.

litvínov - liberec 4:0

Litvínovští zdolali svého severočeského rivala o čtyři branky. Brankář Jaroslav Hübl vychytal páté čisté konto této sezony. Přesto byl zápas mnohem napínavější, než se na první pohled jeví. O výhru sváděl Litvínov souboj až do 56. minuty, kdy se z parádní přesilovkové trefy mohl těšit Peter Jánský. 70 vteřin poté Reichel definitivně pojistil výhru svého týmu. Největší vzrušení však v Litvínově způsobil Jiří Šlégr. Nikoli perfektními přihrávkami na třetí a čtvrtý gól domácích. Ba ani bitkou s Richardem Jarešem, za níž oba vyfasovali 14 trestných minut. Pouhou minutu a půl před koncem zápasu se litvínovský obránce nečekaně svalil na led a do šaten putoval na nosítkách. Stihl však ještě rukou pozdravit tribuny.

Dále čtěte: Litvínov se bojí o Šlégra. Sám se skácel k zemi

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Musím všem klukům poděkovat, že bojovali. Potřebovali jsme vyhrát. Máme plno zraněných klíčových hráčů a bylo to na těch třech lajnách. Dobře jsme bránili, pomohli jsme gólmanovi, který nám to vrátil výborným výkonem. Nakonec jsme dali góly a zvládli jsme emoce, když jsme se nenechali tak často vylučovat jako hosté."
Jaroslav Nedvěd (Liberec): "Dnešní utkání bylo dvě třetiny vyrovnané, hrál se dobrý hokej. Domácí byly šťastnější v tom, že dali branky. Za stavu 1:0 jsme neproměnili přesilovku pět na tři. Ve třetí třetině se hráči nevěnovali hře, ale spíš šarvátkám. A z nedisciplinovanosti jsme dostali další branky a bylo rozhodnuto."

Branky a nahrávky: 27. Kubinčák, 50. Jenáček (Kroupa), 56. Jánský (Šlégr, Reichel), 57. Reichel (Lukeš, Šlégr). Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Guth, Křivský. Vyloučení: 11:15. Využití: 2:0, navíc Šlégr - Blatný, Leinonen, Jareš všichni 10 min. V oslabení: 1:0. Diváci: 5545. Třetiny: 0:0, 1:0, 3:0.

Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Skuhrovec, Kroupa, Švarný, Walter, Punčochář, Kubát - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, Branda, Trávníček - Jenáček, Rindoš, Bednařík - Heinisch. Trenéři: J. Hübl st. a Rosol.

Liberec: Leinonen - Jareš, Modrý, Hunkes, Jiruš, Derner, Žabka, Holub - R. Vrbata, V. Nedorost, Blatný - Vantuch, Kašpařík, Pletka - Pabiška, Víšek, Podkonický - Špaček. Trenéři: Pešán, J. Nedvěd a Kapoun.

vítkovice - kladno 7:2

Kladno se trápí. Dva poslední zápasy Středočeši prohráli celkovým skóre 2:12. Na předkolo play-off nyní ztrácejí pět bodů a jejich naděje na nejlepší desítku je jen teoretická. Zato Vítkovičtí usilují dokonce o šesté místo. Momentálně jsou sedmí o bod za Zlínem. Pro domácí to byl od dvanácté minuty snadný zápas. Po slepených trefách Burgera a Klimka vedli Severomoravané už 2:0. Další dvougólový úder si domácí uchystali na úvod druhé části hry a poté jen zvolna navyšovali skóre.

Zdeněk Moták (Vítkovice): "V této fázi soutěže není žádný zápas jednoduchý. My jsme dneska ale dobře bruslili a kombinovali. Svědčí o tom sedm branek, některé z nich byly i velmi pohledné, a proto můžeme být spokojeni."
Zdeněk Müller (Kladno): "Domácí rozhodli o jasném vítězství na začátku druhé třetiny, kdy dali dvě branky. Od té doby byli jasně lepším mužstvem. Náš výkon byl hodně špatný, s takovým výkonem můžeme těžko bodovat."

Branky a nahrávky: 11. Burger (Treille, Trnka), 12. Klimek (J. Štefanka), 21. J. Štefanka (Krenželok), 22. Burger (Krstev), 30. Krenželok (J. Štefanka, M. Barinka), 47. Krstev (Ujčík), 55. R. Hruška (Kvapil, Trnka) - 37. Čurilla (Bělohlav), 42. Martin Procházka (Nádašdi, Patera). Rozhodčí: Minář, Pešina - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 3985. Třetiny: 2:0, 3:1, 2:1.

Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Stehlík, Krstev, Trnka - Klimek, J. Štefanka, Krenželok - Ujčík, Šimíček, Kvapil - Treille, Burger, Hubáček - Strapáč, R. Hruška, Svačina. Trenéři: Hadamczik, Konečný a Moták.

Kladno: Orct - Nádašdi, Hájek, Šmach, Hořava, Pavlas, Trončinský, od 22. navíc Kameš, D. Růžička - Diviš, Patera, Martin Procházka - Čurilla, F.Mrázek, Bělohlav - Horna, Kalla, Frolík - Valský, Stieler, Kuchler. Trenéři: Müller a Kasík.

mladá boleslav - české budějovice 5:3

Krátce před polovinou zápasu se trefil budějovický Tomáš Mertl. Jihočeši vedli o dva góly a měli nakročeno za výhrou nad posledním týmem tabulky. Za výhrou, která by je udržela v boji o předkolo play-off. Nic na tom neměnilo ani snížení Davida Vrbaty. Pak přišla 49, minuta a s ní Klimentův gól, který nastartoval obrat. 52:22 - Nouza posílá Boleslav do vedení. 53:14 - klečící Benda překonává Kováře. 54:44 - Klimenta zvyšuje na 5:2. Budějovičtí snížili, přesto se na pozápasový proslov trenéra Tlačila těšit nemohli.

Jaromír Šindel (Mladá Boleslav): "Na druhou třetinu jsme změnili způsob hry, šli jsme do aktivnějšího pojetí, nasadili pravidelně čtyři útočné řady a od půlky té třetiny jsme začali mít trošku převahu. Pak jsme dali šťastný gól z vhazování a v poslední třetině si myslím, že jsme na tom byli možná i o něco lépe kondičně, což asi rozhodlo, že jsme ten závěr zvládli lépe."
Jan Tlačil (České Budějovice): "První třetina proběhla tak, jak jsme si s mančaftem řekli. Byli jsme aktivní a nepouštěli soupeře vůbec do šancí. Ve druhé třetině jsme hráli až do poloviny zápasu ten samý hokej, ale potom v závěru jsme nezvládli tři minuty před koncem vhazování, dostali jsme laciný gól a tam jsme asi nastartovali soupeře, který nás ve třetí třetině po našich individuálních chybách přehrál."

Branky a nahrávky: 37. D. Vrbata (Boháč), 49. Klimenta (D. Vrbata), 53. Nouza (R. Král, Zíb), 54. Benda (Padělek), 55. Klimenta (D. Vrbata) - 12. Mertl, 28. Ptáček (M. Hudec, Šimánek), 57. Huml (Gřegořek). Rozhodčí: Fraňo, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. Diváci: 3480. Třetiny: 0:1, 1:1, 4:1.

Mladá Boleslav: Schwarz - J. Novák, Kočí, J. Moravec, Zíb, Jindra, Schnabel - Nouza, R. Král, Handlovský - Klimenta, Boháč, D. Vrbata - Padělek, T. Sýkora, Benda - Gajovský, Rod, R. Pšurný. Trenéři: Šindel, Šejba a Gudas.

České Budějovice: Jakub Kovář - Mucha, Gřegořek, Ptáček, Vydarený, Toman, Sičák - Kůrka, Huml, Veselý - Duda, M. Hudec, Vak - Gulaš, Mertl, Melichárek - Šimánek, Bílek, Hřebejk. Trenéři: Tlačil a Kupka.

plzeň - znojmo 5:2

Západočeši už mají jisté předkolo play-off a dokonce jsou v boji o šestou pozici. Domácí nezlomil brzký Eratův gól, jejich trpělivá hra přinesla vyrovnání i následný obrat. Dvěma asistencemi se na něm podílel domácí junior Jan Kovář. Premiérovou trefu této sezony si po Strakově asistenci připsal Pavel Vostřák. Orli se v posledním období střelecky trápí, Mojžíšova trefa z 53. minuty byla jen labutí písní, na níž odpověděli v rychlém sledu Tomas a Smrek.

Milan Razým (Plzeň): "Nebylo to pro nás jednoduché utkání i vzhledem k naší bilanci se Znojmem. Dnes jsme je porazili poprvé v sezoně. Po těch dvou našich posledních výhrách venku bylo těžké to potvrdit doma. Jsme rádi, že jsme to dotáhli do vítězného konce. Teď z nás spadla ta tíha play out."
Radim Rulík (Znojmo): "Chci jen poblahopřát soupeři k vítězství. Byl lepší a zaslouženě nás porazil."

Branky a nahrávky: 10. Dvořák (Tomas, Jan Kovář), 27. Vostřák (M. Straka), 37. Adamský (Jan Kovář), 55. Tomas (Kracík), 56. Smrek (Vlasák, Vostřák) - 5. Erat (Tesařík), 53. Mojžíš (Selingr, Dopita). Rozhodčí: Hradil, Husička - Bejček, Pešek. Vyloučení: 8:10, navíc Bičánek (Znojmo) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 6623. Třetiny: 1:1, 2:0, 2:1.

Plzeň: Chábera - Čakajík, Smrek, Cartelli, Redlihs, Benák, Pácal - Vostřák, M. Straka, Vlasák - Tomas, Kracík, Ludvík - Adamský, Jan Kovář, Dvořák - Kubica, Kubalík, Laš. Trenéři: Hynek, Razým a Pejchar.

Znojmo: Trvaj - J. Mrázek, Bičánek, Rýgl, Mojžíš, Tesařík, Chvátal, Švrček - Erat, Dopita, Selingr - J. Svoboda, R. Procházka, Demel - M. Růžička, Haman, Plášek - Kucharczyk, V. Meidl, Čachotský. Trenéři: Rulík a Baďouček.

14. Mladá Boleslav 50 15 5 3 27 126:138 58

Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet výher v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů.