Jak slabý Vsetín vyzrál na hokejového mistra

• 1
Vsetín - Potupným pokřikem "Sparta nemá na ligu" vyprovodili vsetínští diváci hokejového mistra. Hned druhé kolo nové sezony nabídlo obrovské překvapení. Poslední tým loňské tabulky Vsetín, který se zachraňoval v baráži a mužstvo skládal až během léta, zdolal po čtyřgólové smršti ve druhé třetině úřadujícího šampiona Spartu 4:1.

"Porazit doma Spartu, to je fascinující, neopakovatelný zážitek," rozplýval se brankář Martin Štefl, syn vsetínského šéfa, který v utkání hájil branku domácích.

Jak je možné, že Vsetín, jenž začal ročník debaklem 2:8 v Pardubicích, se dokázal tak zvednout?

Proti Spartě se vždycky vyhecuje. I v minulých sezonách, kdy balancoval na hraně přežití, doma nenáviděného rivala porážel.

"Na domácí straně bylo větší srdíčko," uznal útočník Sparty Petr Ton.

Znamená to, že hosté soupeře podcenili? "Právě proto, že známe nepříznivou bilanci, jsme se motivovali bez problémů," odmítá Ton.

"Já myslím, že nás trošku podcenili," odpovídá kapitán Vsetína Luboš Rob. "A když už nás chtěli zatlačit, tak jsme jim to nedovolili."
Rozhodujícím faktorem byly přesilovky.

Domácí skórovali třikrát v početní výhodě, z toho dvakrát při dvojnásobné výhodě. Nejprve zakončoval Demel, pak se dvakrát prosadil Rob.

"Nemůžeme hrát žádné extra signály, ale jednoduše," popsal Rob.
"Po střelách od modré se nám vyplatil důraz v dorážkách," dodal útočník.

"Vsetín hrál moc přesilovek a hlavně těsně po sobě. Bylo těžké se tomu ubránit," posteskl si útočník Sparty Jaroslav Hlinka.

Sparta využila hned první přesilovku, v 5. minutě se snadno dostala do vedení. Ale další možnosti včetně dvou výhod pět na tři nebo čtyř minut v kuse už nezvládla.

"Vedoucí gól nám paradoxně uškodil," poznamenal asistent sparťanského trenéra Marian Jelínek. "Hráči si mysleli, že Vsetín nebude kousat," dodal.

Vsetín odehrál utkání ve vysokém tempu, přestože trenéři Vlach s Kopřivou nasadili pouze tři formace. "V Pardubicích jsme hráli se čtyřmi pětkami, abychom ušetřili síly na Spartu," řekl Rostislav Vlach.

Porážku na Valašsku považuje mistr za varování. Dobře si pamatuje předchozí ročník, kdy nezachytil úvod a do play-off pronikl na poslední chvíli. "Možná je dobře, že jsme dostali přes prsty hned na začátku," podotkl Hlinka. "Mělo by nás to probrat, abychom hráli líp a bojovněji."

Sparťan Jiří Vykoukal bojuje o puk s Petrem Sakrajdou ze Vsetína.