Zlínský útočník Petr Čajánek cloní ve výhledu plzeňskému gólmanovi Matěji...

Zlínský útočník Petr Čajánek cloní ve výhledu plzeňskému gólmanovi Matěji Machovskému. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Hokejová Plzeň zabrala, potřetí zdolala mistra ze Zlína

• 1
Zlínský kapitán Čajánek se pár minut před koncem zápasu mezi střídačkami naštvaně sápal na plzeňského útočníka Pletku, frustrace z něj skoro „odkapávala“. Ale už to nebylo nic platné. Hokejisté Škody ve 35. kole extraligy porazili v domácí ČEZ Areně úřadujícího mistra 5:2, Zlín zdolali i potřetí v sezoně. A zároveň uťali sérii tří porážek v řadě.

„Potřebovali jsme už bodovat. Věděli jsme, že Zlín jde nahoru. Oproti minulým zápasům jsme zlepšili pohyb a byli produktivní v přesilovkách. To rozhodlo,“ popisoval asistent HC Škoda Ladislav Čihák.

Hosté sice po dvou třetinách prohrávali o dvě branky (2:4), jenže hned zkraje třetí části poslali sudí na trestnou lavici v rychlém sledu Pletku s T. Sýkorou a Zlín měl téměř celé dvě minuty výhodu převahy 5 na 3! Jenže z ní vytěžil jen ránu Kotvana do břevna, jinak se Plzeň bránila skvěle. A hned ve 47. minutě odpor zlomila. První gól v plzeňském dresu a také premiérovou trefu v extralize si připsal slovenský obránce Branislav Kubka - křižnou střelou švihem poslal puk parádně z pravé strany do horního rohu branky nad rameno zlínského gólmana Štůraly.

„Měl jsem ohromnou radost, v první chvíli tomu člověk skoro ani nevěří. Pořád jsem se díval okolo sebe, jestli někomu půjde přihrát, pak jsem se snažil trefit puk k pravé tyči,“ líčil 26letý Kubka, který do Plzně zamířil v létě z Karlových Varů. „Nebojte, hned na střídačce mi spoluhráči připomněli, že je to první gól v extralize, příspěvek do kasy mě nemine,“ usmíval se.

Škoda dvakrát lacino přišla o dvoubrankové vedení. Za stavu 2:0 Machovskému propadlo mezi betony nevinné nahození Žižky od modré, které ještě tečoval někdo z obránců. A když Lev ve 31. minutě v přesilovce zvýšil na 3:1, hned za dalších 32 vteřin domácí zazmatkovali při rozehrávce a osamocený Holík z otočky znovu snížil na rozdíl jediné branky. „Bylo to nepříjemné, ale zase nás to vrátilo zpátky na zem. Důležité bylo, že jsme i pak náš výkon udrželi vysoko. Zase už nám teklo do bot a přistoupili jsme k zápasu o to víc zodpovědně,“ uvedl útočník Dominik Simon.

V úterý byl hvězdou večera, ke dvěma gólům přidal i jednu asistenci. Tři body za gól a dvě přihrávky si připsali i Lev a Jeřábek.