Olomoucký gólman Branislav Konrád - ilustrační foto

Olomoucký gólman Branislav Konrád - ilustrační foto | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Hokejová Olomouc tvrdě pykala za chyby. Znovu rychle ztratila vedení

• 2
Kvůli třem chybám jednotlivců nechali olomoučtí hokejisté ve Zlíně všechny body. Přestože po krásné trefě šikuly Juraje Mikúše vedli, prohráli 1:3 a klesli na sedmé místo. V 11. kole extraligy tak poprvé v sezoně padli ve druhém zápase v řadě, ač v pátek podlehli Hradci Králové až v prodloužení.

Nestává se to často, a snad i proto má olomoucká opora v bráně Branislav Konrád na podobnou minelu nárok. Za brankou holí nezastavil neposedný kotouč, který z úhlu vrátil pohotově na kasu zlínský forvard Šťastný a nenápadnou tečí Podešva dokonal Konrádův zmar.

Hvězdný slovenský gólman však vzápětí prokázal silnou psychickou odolnost, když vychytal kanonýra Bukartse. Jenže ještě v první třetině napodobil Konrádovo zaváhání zadák Robin Staněk; rovněž ztratil puk u mantinelu v obranném pásmu a bek Marušák i za pomoci olomoucké teče dostal nahozením od modré čáry kotouč do sítě.

A třetí osudová chyba kohoutů?

Mladý obránce Jakub Galvas ve třetí třetině vyvezl puk až za branku Zlína - potud vše v pořádku. Jenže jej nikdo z útočníků trestuhodně nezastoupil v jeho prostoru a Šťastný ujel na Konráda. Nájezd zakončil rychlým naznačením a střelou mezi betony. „To už vyplynulo z toho, že jsme se snažili hodně útočit,“ litoval olomoucký asistent trenéra a šéf klubu Jan Tomajko.

Přitom jeho mančaft začal derby za hlasité podpory z kotle svých fanoušků skvěle. František Skladaný naskočil v 5. minutě z trestné lavice a vybídl ke skórování Mikúše. Slovenský reprezentant ukazuje, že se po dvouletém zranění kolena dostává do formy. Obránce Blaťáka obešel jako bláto na cestě a střelou zápěstím překonal Kašíka. „Naznačil jsem obránci střelu a vystřelil nad lapačku, jenže hned další střídání vyrovnali,“ kroutil Mikúš hlavou.

Není divu, že ho to štvalo, neboť stejný průšvih se Moře přihodil i proti Hradci. A rovnou třikrát. Tentokrát Zlínu stačilo na srovnání 29 vteřin. „Tohle nás dost sráží. Nemělo by se to stávat. Každá pětka se musí na další střídání víc koncentrovat. Je to v hlavě,“ nabádá Mikúš. „Celý zápas jsme nehráli špatně, ale chyběla nám finální fáze.“

Zlín porazil Olomouc potřetí v řadě, ačkoli poměr střel vyzněl pro hosty 29:20. „Byli jsme si vědomi důležitosti bodů a tomu jsme přizpůsobili i taktiku. Snažili jsme se hrát ze zabezpečené obrany, protože jsme věděli, že proti nám stojí houževnatý soupeř, který má dobrou defenzivu a spoléhá na protiútoky. Někdy se to dařilo víc, někdy méně, ale za pracovitost v celém zápase jsme si tři body zasloužili,“ těšil se zlínský asistent kouče Juraj Jurík.

„Zlín byl hodně efektivní v zakončení. Prohráli jsme první třetinu 1:2, což určilo ráz zápasu. Měli jsme optickou převahu, ale domácí dobře bránili a nedostali jsme se k dorážkám. Na jeden gól se nevyhrává,“ posteskl si Tomajko.