Momentka z utkání Zlín - Plzeň. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Hokejisté Plzně loupili ve Zlíně, pokazili tam slavnostní večer

• 1
Tři plzeňští hokejisté - Miroslav Preisinger, Roman Vráblík a Václav Nedorost - si v pátek připsali první trefy v sezoně, další dva góly přidal kapitán Milan Gulaš. Díky tomu Škoda slavila na ledě Zlína, domácí Berany porazila v utkání sedmého kola extraligy 5:3.

A soupeři pokazila slavnostní večer. Zlínská legenda Bohumil Kožela se stal ještě před zápasem devátým hráčem klubu, jehož dres vystoupal ke stropu Zimního stadionu Luďka Čajky. I tým oblékl speciální výstroj. Ale radost vydržela jen první třetinu, ve které domácí dvěma góly v rozmezí jediné minuty odpověděli na vedoucí branku Preisingera a přetočili stav na 2:1.

Ve 28. minutě totiž srovnal tvrdou ranou z levého kruhu Vráblík a klíčový okamžik se odehrál s druhou sirénou. Plzeň dostala dvanáct sekund před koncem druhé třetiny přesilovku. Tak krátký čas jim stačil k využití! Po střele Gulaše skončil puk v brance, ale bylo to včas?

Obě mužstva místo odchodu do šaten čekala na verdikt. Informace od videorozhodčího potěšila hosty. Gulaš to stihl a Plzeň otočila skóre na 3:2. „Zlín byl v první části aktivnější. My jsme si o přestávce řekli, co chceme změnit a hráči to pochopili. Důležité byly dva momenty. Náš třetí gól v poslední desetině vteřiny, za stavu 4:2 pak Preisinger rukavicí zabránil na brankovišti jisté zlínské trefě,“ popisoval plzeňský trenér Ladislav Čihák.

Momentka z utkání Zlín - Plzeň.

Škoda totiž parádně orámovala druhou pauzu. Na Gulašovu trefu hned po půl minutě třetího dějství navázal Nedorost, který zády k brance bekhendem překonal Sedláčka. Zlín přesto ještě dokázal souboj zdramatizovat. Kodýtek v oslabení zbytečně fauloval při napadání a domácí dostali výhodu 49 vteřin převahy pěti proti třem. Využili ji ve chvíli, kdy se Kracík vracel z trestné lavice. Freibergs našel mezi kruhy Fořta a ten zamířil pod horní tyč Frodlovy branky.

„Věděli jsme, že do toho Zlín ještě bude šlapat, nic nám nedá zadarmo,“ uvedl kouč Čihák. Závěr ale jeho tým zvládl. Kracík, Gulaš ani Nedorost sice velké šance nevyužili, necelé tři minuty před koncem zlínská lavička odvolala gólmana, ale tlak zabrzdil faul Šlahaře, který krosčekem poslal k zemi plzeňského obránce. I tak domácí pokračovali v power-play, ale Gulaš tři vteřiny před koncem podtrhl plzeňskou výhru. „Za tři body jsme moc rádi,“ oddychl si Čihák.

Zlín zase doma prohrál. Rozhodující gól padl se sirénou

Pamatuje složité zlínské začátky v nejvyšší soutěži v 60. letech minulého století, sestupy a postupy v 70. letech, stejně jako historický titul v roce 2004. Tehdy dokonce předával kapitánovi Miroslavu Okálovi mistrovský pohár, protože šéfoval extralize.

Od pátku má zlínská hokejová legenda Bohumil Kožela své místo mezi dalšími ikonami zdejšího hokeje. Stal se devátým hráčem, jehož dres visí pod stropem Zimního stadionu Luďka Čajky, což ho mimořádně potěšilo.

„Moje poslední setkání s fandy bylo v roce 2003, kdy křičeli Kožela ven. Jsem rád, že teď mi dali hlas, aby moje jméno viselo pod stropem. Je to satisfakce,“ pronesl Kožela, který před patnácti lety dělal generálního manažera.

Bohumil Kožela (vlevo) přijímá gratulace, jeho dres byl slavnostně vystaven ve zlínské hale.

Fandové na něj hulákali v roce 2003, kdy Zlín skončil předposlední. O rok později už získal titul. Současný kádr tak vysoko nemyslí. Prozatím by mu stačilo, kdyby přerušil sérii porážek. Tým totiž padl potřetí v řadě a na svém kontě má jen dvě vítězství ze sedmi zápasů. Nepříjemnou sérii natáhl domácí porážkou 3:5 od Plzně.

„Na paniku je brzo, nemůžeme chodit s hlavama dole. Musíme pracovat a jít dál,“ uvedl útočník Zlína Tomáš Fořt.

Klíčový okamžik zápasu se odehrál s druhou sirénou. Hosté dostali dvanáct sekund před koncem druhé třetiny přesilovku. Tak krátký čas jim stačil k využití. Po střele Gulaše skončil puk v brance, ale bylo to včas?

Obě mužstva místo odchodu do šaten čekala na verdikt. Informace od videorozhodčího potěšila hosty. Gulaš to stihl a Plzeň otočila skóre na 3:2.

Pro hosty to bylo druhé vedení v zápase a na rozdíl od první třetiny už ho nepustili. Naopak 31 vteřin po začátku poslední části ho zvýraznili.

„To bylo mnohem důležitější než gól na 3:2. Tam se zápas definitivně zlomil,“ posteskl si asistent trenéra PSG Berani Zlín Martin Hamrlík.

Domácí ještě dokázali snížit, ale na vyrovnání už nedosáhli. Pro Berany to byla třetí porážka ze čtyř domácích zápasů, uspěli jen na úvod s Třincem. „Neházíme flintu do žita, zkusíme uspět v neděli na Spartě,“ burcuje Hamrlík.