KLADENSKÉ OSLAVY. Domácí hokejisté se radují po brance Jana Hlaváče do sítě Třince. | foto: Michal Šula, MAFRA

Kladno - Třinec 3:1. Domácí favorit vyhrál a jde do čela extraligy

• 277
První gól Třinci vstřelil v přesilovce Jan Hlaváč, v závěrečné třetině zvyšovali na 3:0 Dragoun a Kuchler. V poslední minutě snížil třinecký Růžička. Po šesté výhře za sebou se tým s pěti posilami z NHL v čele s majitelem Jaromírem Jágrem posunul díky většímu počtu vstřelených branek do čela tabulky před Kometu Brno.

Utkání předcházel slavnostní úvod, při kterém kladenský klub ocenil bývalé hráče - pětinásobného mistra světa Františka Kaberleho a čtyřnásobného světového šampiona i olympijského vítěze z Nagana Martina Procházku.

Zápas jsme sledovali on-line

Legendy, které už završily kariéru, si vychutnaly aplaus hlediště zaplněného 6 590 diváky. To byla nejvyšší návštěva v Kladně od listopadu 2004, kdy hrál za Středočechy při výluce také Jágr.

První šanci měl ve druhé minutě hostující Květoň, z brejku vyřešil přečíslení dvou na jednoho individuálně kapitán Patera, ale Hamerlík mu blafák do bekhendu chytil. Rytíři pak byli aktivnější a slovenský gólman v brance Ocelářů musel vyřešit několik nebezpečných střeleckých pokusů, hosté odolali i při trestech Zíba a Ovčačíka.

Největší možnost otevřít skóre mělo v 16. minutě Kladno, kdy byl faulován v šanci Hrabalem Valský, ale z trestného střílení neuspěl. Středočeši se pak ubránili při trestu Černoška a vzápětí měl velkou možnost Třince Růžička, který už se po své střele radoval, ale sudí si u videa ověřili, že střeleckou sérii v osmém utkání v řadě zatím neprodloužil.

Nebezpečné pokusy na obou stranách nabízelo i druhé dějství a bezbrankový stav trval. V polovině utkání se vyznamenal opět statisticky nejlepší gólman extraligy Hamerlík proti Tlustému. Ve 39. minutě ale už inkasoval, když jej po Paterově vyhraném vhazování prostřelil mezi betony Hlaváč. Následně mohl v přesilovce vyrovnat Bonk, ale Cháberu neprostřelil.

Hned v úvodu závěrečné části pomohla Cháberovi po Rothově pokusu horní tyč a ve 43. minutě domácí zvýšili, když se po kombinaci třetí formace prosadil střelou o břevno Dragoun a připsal si první trefu v sezoně. Za šest minut ještě zvýšil Kuchler, po jehož střele skončil Hamerlík v brance i s pukem a video potvrdilo gól.

V 54. minutě si při svém dalším vyloučení zaokrouhlil hostující Zíb počet trestných minut v zápase na 20. V závěru ještě Kladno odolalo i při 44 vteřin trvajícím oslabení tří proti pěti, ale v dalším oslabení 29 vteřin před koncem pokazil Cháberovi čisté konto Růžička. Znovu tak skóroval a vládne střelcům s devíti góly.

Hlasy trenérů po utkání:

Petr Tatíček (Kladno): "Byla škoda, že jsme se už v první třetině nedostali do vedení, Třinci výborně zachytal gólman. Podařilo se nám jít do vedení až klikovou střelou, oni pak museli otevřít hru a dali jsme jim další dva góly. Máme k soupeři respekt, ale myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě, protože jsme měli daleko víc šancí a větší tlak. Byla výborná divácká kulisa. Jsme rádi, že se trefili hráči druhé, třetí i čtvrté lajny a přidali se k tomu brankostroji první lajny."
Pavel Janků (Třinec): "Byl to výborný zápas. Chtěli jsme v první třetině přežít tlak Kladna, což se nám podařilo. Výborně nám zachytal Peter Hamerlík, který nás celý zápas držel. Ve druhé třetině jsme vyrovnali hru, byl to dobrý hokej nahoru a dolů. Měli jsme pár výborných šancí, bohužel jsme je neproměnili. Pak přišel gól po buly. Ze začátku třetí třetiny jsme dostali druhý, pak jsme to otevřeli, Kladno přidalo třetí branku a rozhodlo zápas."