Hradecký Tomáš Mertl v šanci před libereckou brankou.

Hradecký Tomáš Mertl v šanci před libereckou brankou. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Bodem povzbuzený Hradec vyráží překazit Liberci vzpomínku na postup

• 0
I kdyby se dnes útočník Michal Tvrdík nevešel do sestavy trenéra Petera Draisaitla a v Liberci nehrál, jeho jméno by při extraligovém zápase hradeckého Mountfieldu mělo v hale zaznít. Před dvanácti lety totiž hráč právě za Liberec odehrál v rámci hostování z Pardubic několik zápasů. Šlo o sezonu, v níž se páteční soupeř Hradce probojoval do extraligy, což si v první přestávce pátečního zápasu klub společně s fanoušky připomenou.

„Pamatuji se, že jsem tam jako mladý z Pardubic jezdil, ale že to byla postupová sezona, to už zase tak přesně ne, přece jen je to dost dlouho,“ říká dnes pětatřicetiletý útočník Hradce, který dokonce mohl na zápas dostat oficiální pozvánku. Chyběl mu k tomu jediný zápas. Oficiálně byli pozváni všichni hráči, kteří nasbírali minimálně deset startů, Tvrdík jich má ve statistice devět, v nich vstřelil dva góly a na tři přihrál.

Na příjemné vzpomínky Libereckých na slavnou sezonu ale nebudou dnes hráči Mountfieldu brát ohled. Pro ně to bude další pokus zastavit sérii porážek. První alespoň částečný krok udělali v neděli, kdy si sice do tabulky prohru připsali, ale po čtyřech zápasech alespoň bodovali. Utkání s pražskou Spartou díky zlepšenému výkonu ve třetí třetině dotáhli k prodloužení, a byť v něm za necelou minutu dostali rozhodující gól, vymazání dvoubrankového náskoku soupeře jim přece jen zvedlo náladu.

„Díky poslední třetině je nálada v kabině opravdu lepší, ale první dvě třetiny nebyly z naší strany dobré,“ přiznává zkušený útočník, „bod sice máme, ale každý si uvědomuje, že máme jiné možnosti, než jaké jsou naše poslední výsledky.“

Hradec vinou pěti proher za sebou v tabulce klesl už na 8. místo, Liberec je s pětibodovou ztrátou hned za ním. Teď se rozhodne, zda se tato ztráta zmenší či zvětší. „Liberec je doma hodně nebezpečný, mnohem víc než venku,“ upozorňuje Tvrdík.

Dres z bitky v derby pozná majitele

Zatím na dvacet tisíc přijde nového majitele dres, v němž se hradecký hokejový útočník Colin Valcourt při minulém derby s tehdy domácími Pardubicemi popral s jejich útočníkem Tomášem Marcinkem. Dres, který je po této bitce v levém podpaží roztržen, dalo vedení hradeckého Mountfieldu do aukce a ta skončí poněkud symbolicky v sobotu, tedy den před dalším rivalským derby, které se odehraje pro změnu v Hradci Králové.

Internetová aukce, jejíž výtěžek poputuje na oddělení dětské onkologie Fakultní nemocnice Hradec Králové, začala s vyvolávací cenou 1 500 korun, po několika příhozech byla ve čtvrtek vpodvečer cena dresu na částce 20 000 korun. Minimálně za dvojnásobek této částky budou pro děti z hradecké onkologie nakoupeny vánoční dárky. Stejnou částku, za kterou se dres vydraží, totiž na dárky přispějí také samotní hokejisté Mountfieldu HK.

Vydražený dres bude Collinem Valcourtem podepsán a vítěz dražby získá i certifikát dosvědčující autentičnost tohoto předmětu. Kromě toho se vítěz dražby může těšit i na to, že zhlédne derby, jež se hraje den po skončení aukce v Hradci, vedle dresu totiž jako bonus získá na tento zápas dvě vstupenky. Mimo to se může společně s hráči zúčastnit předání šeku dětské onkologii.

Zápas v Pardubicích se hrál posledního října, domácí v něm zvítězili 5:2. Valcourt s Marcinkem si to rozdali na konci druhé třetiny tohoto utkání.