Momentka z utkání Mladá Boleslav - Sparta

Momentka z utkání Mladá Boleslav - Sparta | foto: Radek Cihla, MAFRA

Hokejisté Boleslavi porazili omlazenou Spartu, Brno zdolalo Kladno

• 15
Skupina o záchranu v hokejové extralize měla na programu předehrávané 12. kolo. Brno v něm porazilo Kladno 5:4 a Mladá Boleslav omlazenou Spartu 3:1. Nic to už ale nemohlo změnit na faktu, že beznadějně poslední Boleslav čeká od 6. dubna baráž s Ústím nad Labem.

Mladá Boleslav - Sparta 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Sestava Pražanů byla poskládána většinou z juniorů, i přesto se domácí před nejnižší návštěvou sezony ve výši 640 diváků dlouho trápili a až do poloviny utkání prohrávali.

Domácí vstoupili do utkání tím nejhorším možným způsobem a hlavní roli sehrálo v této situaci číslo 33. Tolik vteřin z hrací doby totiž stihlo uběhnout, když po obrovské hrubce domácí obrany ve vlastním obranném pásmu šla Sparta do vedení. S číslem 33 chytajícího Schwarze překonal hostující útočník Přibyl, taktéž hrající s třiatřicítkou na dresu. Další branka v úvodní dvacetiminutovce ovšem nepadla.

V druhém dějství se domácí snažili o vyrovnání skóre, což se jim také v polovině duelu podařilo při téměř minutu dlouhé výhodě přesilové hry pět na tři. Úspěšným střelcem se stal bývalý sparťan Hrdel, který tak poprvé v utkání překonal mladého gólmana Sedláčka. Ten ale předvedl několik dalších výtečných zákroků a tak se šlo podruhé do šaten za stavu 1:1.

Závěrečná třetina přinesla dvě branky a ty udělaly radost nejvěrnějším domácím fanouškům, neboť obě padly do sparťanské klece. K oběma pomohly Mladoboleslavským přesilové hry. Do vedení je dostal hned v úvodní minutě třetí části hry obránce Chaloupka, který využil početní výhodu již po osmi vteřinách a jeho tvrdá střela z levého kruhu skončila za přispění teče jednoho z hostujících hráčů v levém horním rohu Sedláčkovy branky.

Třetí branku, která potvrdila tříbodový zisk Mladé Boleslavi v jejím posledním domácím vystoupení před začátkem baráže proti Ústeckým Lvům, přidal v polovině třetí třetiny Bahenský, když úspěšně dokončil přesilovkovou kombinaci svého týmu, ačkoliv potrestaný hráč Sparty byl již pár vteřin na ledě.

Vladimír Jeřábek (Mladá Boleslav): "Pro nás to byl velmi pozitivní zápas, neboť Sparta k dnešnímu utkání přistoupila o mnoho lépe než naposledy Brno. Mladí hráči soupeře naše kluky výborně prověřili a ti museli celý zápas odehrát naplno, jít do těla a neodevzdat žádný souboj."
Miloslav Hořava (Sparta Praha): "Měli jsme dobrý vstup do utkání, které jsme ale nedotáhli do úspěšného konce. Přesto jsem rád, že naši mladí hráči k tomuto utkání přistoupili se vší vážností a motivací. Myslím, že jsme před baráží domácí mužstvo skvěle prověřili."

Branky a nahrávky: 30. Hrdel (Macho, Bahenský), 41. Chaloupka (Žabka), 49. Bahenský (Macho, Hrdel) - 1. Přibyl (Výborný, Ton). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Bejček, Charvát. Vyloučení: 5:6, navíc Žabka (M. Boleslav) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 640.
Mladá Boleslav: Schwarz - Hay, Mikuš, Žabka, Chaloupka, Lehikoinen, Benda, Macháček, Dudáš - Pabiška, Štefanka, Boháč - Vrbata, Plodek, Jiránek - Bahenský, Hrdel, Macho - Lenc, Tvrdík, Matějovský. Trenéři: Jeřábek a Hiadlovský.
Sparta Praha: Sedláček - Veselý, Husák, Sobotka, Švaříček, Jakub Kolář, Zacpálek, Žovinec, Macholda - Ton, D. Výborný, Přibyl - Žálčík, Pacovský, Hromas - Kafka, Rubeš, S. Treille - Sovík, Bartánus, Tůma. Trenéři: M. Hořava a Rulík.

Brno - Kladno 5:4 (2:2, 1:1, 2:1)

Zajímavou zápletku nabídlo hrstce věrných diváků hned úvodních pět minut. Rozhodčí Polák za zdržování hry vyloučil domácího brankáře Hoviho. Kladno využilo po pouhých 21 sekundách přesilovku, kterou korunoval brankou Piskáček. Brněnský obránce Malec neudržel nervy na uzdě, slovně napadl rozhodčího a po necelých třech minutách místo rozlučkové selanky odcházel s trestem na 10 minut a do konce utkání do šatny.

O pouhých dvacet sekund později prořídla i kladenská sestava, neboť po hrubém faulu byl vyloučen na pět minut a do konce utkání útočník Strnad. V pětiminutové přesilovce Kometa díky brankám Erata po střele od modré čáry a Baleje otočila výsledek. Jenže ještě v početní výhodě po školácké chybě ztratil domácí obránce Švaňhal na útočné modré čáře kotouč, sebral mu jej Hovorka a sólo po blafáku zakončil vyrovnávacím gólem.

Ve druhé třetině ukázal divákům útočník Procházka, jaké šance se dají zahodit. Nejprve ve 25. minutě ze dvou metrů netrefil zcela prázdnou branku a zanedlouho neproměnil ani sólový nájezd na Cikánka.

Hokej v této pasáži postrádal kombinační přesnost. Po zaváhání brněnské obrany se prosadil po úniku Kužel, který bekhendovou střelou po ledě překvapil Hoviho. Kometa zapnula na vyšší rychlostní stupeň až v závěru třetiny. Po pravé straně našlápl do rychlého protiútoku Balej a jeho přesnou přihrávku zakončil Jakub Svoboda vyrovnávacím gólem.

V poslední třetině sice Brňané nezužitkovali navzdory výrazné převaze 62 sekund dlouhou přesilovku pět na tři. Při ní se zapotil kladenský brankář Cikánek, který zneškodnil několik pokusů nejtvrději střílejících obránců Bičánka a Stehlíka. Gól vstřelil až po dalším náporu Brňanů Meidl, jenž pohotově doklepl odražený kotouč do sítě.

Pojistku na vítězství Komety dal při přesilovce v 54. minutě Radek Procházka. Tři minuty před koncem ještě korigoval výsledek Kužel, vyrovnat se už Kladnu nepodařilo.

Ladislav Lubina (Brno): "Na závěr sezony jsme viděli exhibiční utkání. Nám už o nic nešlo a Kladnu také ne. Podle toho vypadala hra. Samozřejmě jsem rád, že jsme si podrželi domácí neporazitelnost v play out."
Jiří Kopecký (Kladno): "Dvě třetiny se hrál na obou stranách bezstarostný hokej nahoru dolů. Ve třetí části nás Brno zatlačilo a rozhodlo ve svůj prospěch. Je příjemné stát na střídačce, kdy se nemusíme strachovat o výsledek. Strnadův faul byl nešťastný. Nastoupil ke svému prvnímu extraligovému utkání, které pro něj po třech minutách skončilo. Měli jsme málo útočníků, proto zaskočil obránce Kužel, který se uvedl dvěma góly."

Branky a nahrávky: 5. Erat (Polodna, R. Procházka), 6. Balej (R. Stehlík), 37. Jakub Svoboda (Balej, Ostrčil), 49. Meidl (Balej), 54. R. Procházka (Erat) - 3. Piskáček (Stieler, M. Látal), 8. Hovorka, 29. Kužel (Hovorka, Stieler), 57. Kužel (Šmach, Hovorka). Rozhodčí: Šír, Polák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 1:4, navíc Malec 10 min. a do konce utkání - Strnad 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2840.
Brno: Hovi - Malec, Ostrčil, Bičánek, Šenkeřík, Stehlík, Houdek, Dlapa - Jakub Svoboda, Meidl, Balej - Erat, R. Procházka, Polodna - Jankovič, Křivohlávek, Švaňhal - O. Stehlík. Trenéři: Lubina a Číhal.
Kladno: Cikánek - Mrázek, Šmach, Kužel, Piskáček, D. Růžička, Mnacjan - Valský, Smoleňák, Dalecký - Látal, Stieler, Eberle - Hovorka, Knotek, Strnad. Trenéři: Tatíček a Kopecký.